Zmarszczki na dekolcie to powszechny problem, który dotyka wielu osób, szczególnie kobiet w dojrzałym wieku. Problem ten ma naturę czysto estetyczną, ale może też wpływać negatywnie na samopoczucie danej osoby, obniżając jej samoocenę i pewność siebie. Istnieją jednak sposoby, aby zredukować widoczność zmarszczek. Jeżeli chcesz poznać najbardziej popularne zabiegi, których celem jest wygładzenie okolic dekoltu, przeczytaj poniższy artykuł.
Zmarszczki na dekolcie pojawiają się zwykle z powodu naturalnego procesu starzenia się skóry. W jego wyniku następuje zmniejszenie produkcji elastyny i kolagenu, które w ludzkim organizmie odpowiadają za jędrność i sprężystość tkanek. Dodatkowo siła grawitacji coraz mocniej oddziałuje na tkanki, które, ulegając jej, opadają.
Na wystąpienie zmarszczek na dekolcie mogą mieć także wpływ inne czynniki. Należą do nich:
Aby zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek na dekolcie, warto dbać o skórę, chronić ją przed słońcem, unikać palenia papierosów oraz stosować nawilżające kosmetyki. Jeżeli niekorzystne zmiany mimo wszystko wystąpią, z pomocą może przyjść medycyna estetyczna.
Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami walki z niekorzystnymi zmianami skórnymi. Ich dobór jest uzależniony od różnych czynników, w tym od oczekiwań pacjenta i aktualnego stanu jego skóry. Pierwszym etapem procedury jest zawsze wywiad medyczny, podczas którego pacjent wraz ze specjalistą podejmuje decyzję co do rodzaju planowanego zabiegu. Wykluczane są również wtedy przeciwwskazania.
Wśród zabiegów mających na celu redukcję zmarszczek na dekolcie znajdują się m.in. medyczne peelingi chemiczne. Mogą one być wykonane przy użyciu różnych preparatów, w zależności od potrzeb i upodobań pacjenta. Działanie peelingów jest wielopłaszczyznowe. Z jednej strony pomagają one usunąć martwy naskórek, co przyczynia się do lepszego ukrwienia i natlenienia tkanek. W ten sposób dochodzi do redukcji szorstkości skóry, a także zmniejszenia widoczności ewentualnych przebarwień. Przy regularnym wykonywaniu zabiegów tego typu organizm zostaje pobudzony do wzmożonej produkcji elastyny i kolagenu. Dzięki temu wygładzeniu ulegają drobne zmarszczki.
Innym popularnym typem zabiegu jest laseroterapia. Polega ona na stymulowaniu tkanek skupionymi wiązkami światła o określonej długości. Laser działa na głębsze partie skóry, niż peeling chemiczny, dzięki czemu terapia jest skuteczniejsza w przypadku bardziej widocznych zmarszczek. Wiązki świetlne powodują mikrouszkodzenia tkanek, pobudzając organizm do wszczęcia procesów regeneracyjnych i wzmożonej produkcji elastyny oraz kolagenu. Następuje przyspieszona wymiana komórkowa, która skutkuje dogłębną rewitalizacją skóry w miejscu zabiegowym i wygładzeniem zmarszczek.
Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, warto poświęcić uwagę wyborowi miejsca, w którym ma on zostać wykonany. Duże znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa wykonywanych procedur mają takie czynniki, jak stopień zaawansowania wykorzystywanych w danym miejscu sprzętów, rodzaj używanych preparatów, a także przygotowanie personelu. Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic, zapraszamy do Warszawskiej kliniki Estell.