Zamknij

Jakie choroby oczu są związane z wiekiem i jak im zapobiegać?

10:00, 07.06.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:01, 07.06.2023

Nie jest tajemnicą, iż wraz z wiekiem nasz wzrok ulega stopniowemu pogorszeniu. Ma to związek przede wszystkim z czynnikami fizjologicznymi i genetycznymi. Jakie choroby oczu są najczęściej diagnozowane u seniorów? Jak dbać o wzrok już od młodości, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele schorzeń oczu? Sprawdźmy.

Choroby oczu związane z wiekiem

Jakie choroby oczu są najczęściej diagnozowane u pacjentów seniorów? Do typowych jednostek chorobowych związanych z wiekiem zaliczane są:

Zaćma starcza

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki, które nieleczone może skutkować całkowitą ślepotą. Według WHO zaćma to najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie. Zwykle ta choroba oczu jest rozpoznawana u pacjentów po 60. roku życia. Szacuje się, że na zaćmę choruje w Polsce około 1 mln osób. Nabytą utratę przezroczystości soczewki rozwijającą się zwykle w wyniku procesu starzenia nazywamy zaćmą starczą. Jak leczymy to schorzenie? Wyłącznie chirurgicznie.

Jaskra

Jaskra to bardzo groźna choroba oczu o postępującym charakterze, która nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy. Początkowo nie daje żadnych objawów. Z czasem chorzy widzą charakterystyczną aureolę wokół źródeł światła, ich pole widzenia się zwęża (widzenie tunelowe), cierpią z powodu bólu oczu i głowy, odczuwają światłowstręt. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, natomiast wcześnie wykryta pozwala uchronić pacjenta przed całkowitą utratą wzroku.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (z ang. AMD, Age Related Macular Degeneration) to niebezpieczna i postępująca choroba, która prowadzi do stopniowej utraty widzenia. Jakie są objawy AMD? Chory zauważa pogorszenie ostrości wzroku, ma problemy z rozróżnianiem barw, widzi linie proste w zniekształcony sposób. Ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej wzrasta, jeśli mamy w rodzinie przypadki AMD. Chorobę leczymy, stosując doszklistkowe wstrzyknięcia ranibizumabu.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa określana jest potocznie mianem choroby cukrzycowej oczu. Patologiczne zmiany w siatkówce są powikłaniem istniejącej cukrzycy. Czynnikami ryzyka rozwoju retinopatii są: czas trwania cukrzycy, hiperglikemia, nadciśnienie tętnicze, białkomocz, nefropatia cukrzycowa. Najskuteczniejszą formą leczenia choroby jest laseroterapia (fotokoagulacja siatkówki).

Prezbiopia

Prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność, to choroba oczu spowodowana utratą elastyczności soczewki, do jakiej dochodzi wraz z wiekiem. Jakie są objawy schorzenia? Przedmioty znajdujące się blisko są rozmazane, chory musi oddalać od siebie tekst, by móc go przeczytać. By poprawić komfort życia pacjenta z prezbiopią, stosuje się laserową korekcję wzroku lub refrakcyjną wymianę soczewki.

Jeśli masz problemy ze wzrokiem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Mieszkańcy stolicy mogą umówić wizytę u lekarza okulisty na tej stronie https://enel.pl/lekarze/warszawa/okulista_124/.

Zapobieganie chorobom oczu - działania profilaktyczne

Przede wszystkim starajmy się nie przemęczać oczu. Dbajmy o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, unikajmy pomieszczeń klimatyzowanych. Starajmy się nie spędzać wielu godzin przed komputerem, a jeśli wymaga tego od nas charakter wykonywanej pracy - róbmy co 60 minut krótkie przerwy, by wzrok mógł odpocząć. Warto w tym czasie ćwiczyć oczy, wykonując kilka prostych czynności, jak np. obserwacja dalekich obiektów, patrzenie na zieleń za oknem czy zataczanie wzrokiem ósemek. W przypadku osób z wadami wzroku zalecamy noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną. W ramach działań profilaktycznych powinniśmy też co 2 lata regularnie badać wzrok u lekarza okulisty.

Co jeszcze warto robić, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobami oczu w wieku podeszłym? Chcąc cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia, jaki mamy w domu. Najlepsze dla oczu są żarówki o barwie ciepłej (ok. 3000 K), które są najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Należy zrezygnować z używania świetlówek, które męczą wzrok.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%