Zamknij

Podręcznik inwestowania w kryptowaluty dla początkujących

09:49, 02.06.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:49, 02.06.2023
Zdj. ilustracyjne / pexels Zdj. ilustracyjne / pexels

Chcesz dodać wirtualne waluty do swojego portfela, ale nie wiesz jak zacząć? Czytaj dalej! Poznaj podstawy kryptowalut i dowiedz się, jak inwestować.

Kryptowaluty weszły do głównego nurtu jako klasa aktywów inwestycyjnych. Wciąż pozostają nieuregulowane. Inwestowanie w nie może wydawać się bardziej skomplikowane niż np. handel akcjami.

Chcesz dodać wirtualne waluty do swojego portfela, ale nie wiesz jak zacząć? Czytaj dalej! Poznaj podstawy kryptowalut i dowiedz się, jak inwestować.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej. Opiera się na technologii blockchain i kryptografii, aby zapobiec fałszerstwom. Nie podlega żadnej władzy centralnej.

Blockchain składa się z pojedynczych bloków danych, które zawierają informacje m.in. o transakcjach dokonanych w określonej kryptowalucie. Każdy blok zawiera odniesienie do poprzedniego. Tworzy w ten sposób tzw. łańcuch bloków.

Na rynku istnieje ponad 20 tysięcy wirtualnych walut. Do tworzenia nowych cyfrowych monet deweloperzy wykorzystują inteligentne kontrakty. Wiele altcoinów powstaje na istniejącym blockchainie, który ma już ugruntowaną sieć komputerów weryfikujących bloki.

Jak wybrać odpowiednią kryptowalutę?

Wybór wirtualnej waluty nie przypomina wyboru odpowiednich akcji. Akcje reprezentują własność spółki, która generuje zyski dla swoich akcjonariuszy lub przynajmniej ma potencjał, aby to zrobić. Posiadanie kryptowaluty reprezentuje własność aktywów cyfrowych o zerowej wartości wewnętrznej.

Wzrost lub spadek ceny cyfrowych monet zależy od podaży i popytu. Jeśli występuje zwiększony popyt i ograniczona podaż, cena rośnie - i odwrotnie.

Zacznij od przeczytania białej księgi projektu, który cię interesuje. Przyjrzyj się jego mapie drogowej i sprawdź, czy coś może spowodować wzrost popytu. Upewnij się, że zespół stojący za projektem ma umiejętności potrzebne do realizacji swojej wizji. Spróbuj znaleźć społeczność osób już inwestujących w kryptowalutę i oceń ich nastroje.

Weź również pod uwagę kapitalizację rynkową. Jeśli jest bardzo wysoka, potencjalny wzrost może być niewielki.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Pierwszym krokiem jest rejestracja na giełdzie kryptowalut. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej przyjaznych dla początkujących giełd jest Coinbase. Koniecznie upewnij się, że wybrana platforma ma w ofercie kryptowalutę, którą chcesz kupić.

Po zasileniu konta złóż zlecenie kupna wybranej monety. Zlecenia na giełdzie krypto działają tak samo, jak zlecenia na rynku akcji. Po zakończeniu transakcji tokeny trafią do cyfrowego portfela przypisanego do twojego konta na giełdzie.

Aktualne kursy kryptowalut znajdziesz tu: kriptomat.io/pl/kursy-kryptowalut/.

Zalety i wady inwestowania w kryptowaluty

Zalety:

  • Dywersyfikacja. Wartość kryptowaluty nie jest skorelowana z ceną innych klas aktywów, a przynajmniej dane w tym zakresie są ograniczone. Stanowi więc świetny sposób na urozmaicenie składników portfela inwestycyjnego.
  • Potencjał zwrotu. Wraz ze wzrostem popularności, kryptowaluty przyniosły niezwykle wysokie zwroty. Oczekiwany zwrot z inwestycji w tokeny jest większy niż w przypadku akcji.
  • Dodatkowa użyteczność. W przeciwieństwie do akcji, niektóre kryptowaluty zapewniają użyteczność. Na przykład, bitcoinem zapłacisz za towary i usługi.

Wady:

  • Ograniczona regulacja. W świecie kryptowalut nie masz takiej samej ochrony, jak w przypadku inwestowania na silnie regulowanym rynku akcji. Jeśli twoje konto zostanie zhakowane, stracisz środki bez możliwości odwołania się. Jeśli moneta, w którą inwestujesz okaże się oszustwem, nic nie możesz zrobić. Ponadto, regulacja może zmniejszyć popyt na niektóre monety, co zwiększy ryzyko inwestycji.
  • Wysoka zmienność. Ceny kryptowalut zmieniają się niemal z dnia na dzień. Ogromne wahania kursów są trudne do zaakceptowania dla niektórych inwestorów.

Najlepsze kryptowaluty dla początkujących

Jako początkujący inwestor zacznij od kryptowalut o ugruntowanej pozycji na rynku. W ten sposób zapoznasz się ze specyfiką branży wirtualnych walut.

Proponujemy trzy popularne monety, w które warto inwestować na początku przygody z handlem kryptowalutami:

  • Bitcoin - każda giełda krypto obsługuje handel BTC. Najpopularniejsza kryptowaluta ma przewagę konkurencyjną, jeśli chodzi o faktyczną użyteczność jako środek wymiany.
  • Ether - blockchain Ethereum stoi za większością projektów DeFi, które wykorzystują go do wykonywania inteligentnych kontraktów i świadczenia usług finansowych bez pośredników. Zwiększona popularność aplikacji DeFi doprowadzi do większego popytu na ether.
  • Cardano - dzięki wykorzystaniu systemu proof-of-stake do weryfikacji bloków, blockchain Cardano jest bardziej energooszczędny i tańszy niż Ethereum.

Podsumowanie

Inwestowanie w kryptowaluty jest proste. Wiele giełd i platform handlowych oferuje ułatwienia dla początkujących, takie jak tutoriale i szkolenia. Przy odrobinie szczęścia i doświadczenia, na rynku wirtualnych walut da się zarobić duże pieniądze.

Należy jednak pamiętać o ryzyku. Wartość cyfrowych monet zmienia się niemal z dnia na dzień. Zanim zainwestujesz zastanów się, czy tak zmienne aktywa pasują do twojej strategii.

(Artykuł sponsorowany)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%