Język angielski stał się kluczową kompetencją w XXI wieku. Trudno poradzić sobie na rynku pracy bez umiejętności językowych. Wiążą się one z lepiej płatnym stanowiskiem, swobodą rozmów w obcych krajach czy nawet możliwością oglądania filmów i seriali w oryginale. Jeśli opanowałeś już podstawy języka angielskiego i chcesz pójść dalej z nauką, możesz skorzystać z naszych porad.
Słuchanie w języku obcym to bardzo ważna umiejętność. Na nim opiera się połowa sukcesu podczas rozmów z cudzoziemcem, a także oglądanie filmów i seriali, słuchanie podcastów czy nawet piosenek w tym języku. Możesz zacząć od słuchania prostych rzeczy, takich jak chociażby bajka "Świnka Peppa", która w oryginale opiera się na brytyjskim angielskim i świetnej dykcji. Później warto pójść o krok dalej i zacząć oglądać inne bajki, które nadal mają dość prosty język. Następnie możesz słuchać seriali młodzieżowych lub komediowych. Z czasem będziesz w stanie rozumieć ze słuchu także trudniejsze rzeczy.
Mówienie w języku obcym jest najtrudniejszą umiejętnością językową. Jeśli w głowie Twoje zdania brzmią świetnie, a gdy otwierasz usta, nie jesteś w stanie nic powiedzieć, powinieneś skupić się właśnie na tym. Jak to zrobić? Na początek możesz przygotowywać wypowiedzi w obcym języku pisemnie, a później czytać je na głos lub odtwarzać z pamięci. Możesz też włączyć słownik internetowy i słuchać wymowy słówek oraz powtarzać po lektorze.
W nauce gramatyki może przydać Ci się książka, np. podręcznik “Impulse 2”. Znajdziesz tam wszystkie zagadnienia gramatyczne, które będą Ci potrzebne na tym poziomie. Do teorii zawsze są dołączone ćwiczenia, dzięki czemu od razu wypróbujesz nowe umiejętności w praktyce. Bez ćwiczeń nie zapamiętasz zasad, a nawet jeśli Ci się to uda, nie będziesz umiał korzystać z nich w praktyce. Także ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.
Nie da się mówić, słuchać ani pisać w języku obcym bez słownictwa. Możesz uczyć się go z książki, w której po każdym dziale znajduje się mały słowniczek. Możesz też czytać teksty po angielsku i wypisywać niezrozumiałe słówka, a następnie tłumaczyć je. Tak samo możesz robić podczas oglądania bajek czy seriali. Warto wtedy włączyć opcję napisów w języku angielskim. Jednak samo wypisywanie nic nie da. Musisz ćwiczyć i powtarzać te słówka. Wypowiadaj je na głos. Pisz z nimi zdania. Opowiadaj coś, korzystając z nowego słownictwa. Im częściej będziesz je powtarzać, tym lepiej je opanujesz i nie ulecą Ci z pamięci.
Gorlice uczciły 80. rocznicę zakończenia II wojny świat
dzieci uważają, że Polacy w 1939 r. zaatakowali Niemców, a Żydzi byli w dużej mierze winni wybuchu wojny.
A niemieckie
08:51, 2025-05-09
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Zajmują się głupotami, pi3przą o sztucznej inteligencji a nasz zespół, który się tym zajmował rozwalili i to już na początku rządów zapewne był lepszy od niemieckiego a na rosnący kryzys demograficzny wg. rządu najlepszym sposobem jest bezwarunkowa aborcja na życzenie (po prostu jako późna forma antykoncepcji).
~~~~ja
08:40, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
A mógł się nazwać Donald I...
beogr
08:07, 2025-05-09
Kraków: Dzwon Zygmunt obwieścił światu wybór papieża
Krakow to zawsze Krakow czyli Rozwoj i Praca dla kazdego.
Adwokat
04:25, 2025-05-09