Zamknij

Znasz już podstawy języka angielskiego? Rozwiń umiejętności z tymi poradami!

10:21, 26.05.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:23, 26.05.2023
Zdj. ilustracyjne / adobestock Zdj. ilustracyjne / adobestock

Język angielski stał się kluczową kompetencją w XXI wieku. Trudno poradzić sobie na rynku pracy bez umiejętności językowych. Wiążą się one z lepiej płatnym stanowiskiem, swobodą rozmów w obcych krajach czy nawet możliwością oglądania filmów i seriali w oryginale. Jeśli opanowałeś już podstawy języka angielskiego i chcesz pójść dalej z nauką, możesz skorzystać z naszych porad.

 

Ćwicz słuchanie

Słuchanie w języku obcym to bardzo ważna umiejętność. Na nim opiera się połowa sukcesu podczas rozmów z cudzoziemcem, a także oglądanie filmów i seriali, słuchanie podcastów czy nawet piosenek w tym języku. Możesz zacząć od słuchania prostych rzeczy, takich jak chociażby bajka "Świnka Peppa", która w oryginale opiera się na brytyjskim angielskim i świetnej dykcji. Później warto pójść o krok dalej i zacząć oglądać inne bajki, które nadal mają dość prosty język. Następnie możesz słuchać seriali młodzieżowych lub komediowych. Z czasem będziesz w stanie rozumieć ze słuchu także trudniejsze rzeczy.

Ćwicz mówienie

Mówienie w języku obcym jest najtrudniejszą umiejętnością językową. Jeśli w głowie Twoje zdania brzmią świetnie, a gdy otwierasz usta, nie jesteś w stanie nic powiedzieć, powinieneś skupić się właśnie na tym. Jak to zrobić? Na początek możesz przygotowywać wypowiedzi w obcym języku pisemnie, a później czytać je na głos lub odtwarzać z pamięci. Możesz też włączyć słownik internetowy i słuchać wymowy słówek oraz powtarzać po lektorze.

Ćwicz gramatykę

W nauce gramatyki może przydać Ci się książka, np. podręcznik “Impulse 2”. Znajdziesz tam wszystkie zagadnienia gramatyczne, które będą Ci potrzebne na tym poziomie. Do teorii zawsze są dołączone ćwiczenia, dzięki czemu od razu wypróbujesz nowe umiejętności w praktyce. Bez ćwiczeń nie zapamiętasz zasad, a nawet jeśli Ci się to uda, nie będziesz umiał korzystać z nich w praktyce. Także ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Ćwicz słownictwo

Nie da się mówić, słuchać ani pisać w języku obcym bez słownictwa. Możesz uczyć się go z książki, w której po każdym dziale znajduje się mały słowniczek. Możesz też czytać teksty po angielsku i wypisywać niezrozumiałe słówka, a następnie tłumaczyć je. Tak samo możesz robić podczas oglądania bajek czy seriali. Warto wtedy włączyć opcję napisów w języku angielskim. Jednak samo wypisywanie nic nie da. Musisz ćwiczyć i powtarzać te słówka. Wypowiadaj je na głos. Pisz z nimi zdania. Opowiadaj coś, korzystając z nowego słownictwa. Im częściej będziesz je powtarzać, tym lepiej je opanujesz i nie ulecą Ci z pamięci.

 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%