Zamknij

Założenie firmy w praktyce, niezbędne informacje

09:25, 11.05.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:26, 11.05.2023

Osoby rządzące w Polsce dążą do tego, aby maksymalnie uprościć proces zakładania firmy. Co jednak nie oznacza, że nie będziesz musiał robić nic. Nadal trzeba liczyć się z wieloma formalnościami, które należy dopełnić, aby móc stać się posiadaczem własnej działalności gospodarczej. Jak wygląda założenie firmy w praktyce?

Założenie firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Już nie trzeba biegać po tylu urzędach, aby móc stać się posiadaczem jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezbędne czynności można wykonać online. Oto lista rzeczy, które jako przyszły przedsiębiorca, będziesz mógł załatwić w zaciszu własnego domu, mając dostęp do wirtualnego świata.

Złóż wniosek CEIDG

Wpis w w Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej jest tym, co czeka na Ciebie w pierwszej kolejności. Wypełniając formularz, będziesz musiał podać:

  • PKD - kod, który będzie dopasowany do działań, jakie będą podejmowane przez firmę,
  • forma opodatkowania podatkiem dochodowym - jest kilka opcji, jakie będziesz mieć do wyboru, m.in. ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych, nazywane również skalą podatkową,
  • forma księgowości - uzależniona od indywidualnych potrzeb firmy, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dążąc do ograniczenia kosztów, decydują się na usługi zewnętrznego biura rachunkowego, zapewniającego kompleksową obsługę, dopiero w dużych firmach tworzy się osobny dział księgowy.

Sprawdź najlepszą księgowość online: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Po wypełnieniu tego dokumentu, nie zapomnij wysłać go do dedykowanych organów za pomocą portali rządowych.

Rejestracja w ZUS PUE

Wysłanie wyżej wymienionego wniosku sprawi, że nowa firma zostanie od razu zgłoszona do ZUS jako płatnik składek. Możesz spodziewać się tego, że zostaną dla Ciebie przygotowane trzy dokumenty:

  • ZUS ZBA - dokument potwierdzający posiadane rachunki bankowe,
  • ZUS ZAA- dokument, gdzie zostanie umieszczony adres pod którym będzie prowadzona działalność,
  • ZUS ZFA – informacja potwierdzająca zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek.

Uwaga! W ciągu kolejnych siedmiu dni należy do urzędu dostarczyć jeden z dokumentów - ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) lub ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego).

Każdy płatnik składek (czyli Ty) objęty jest aktualnie obowiązkiem wykonania rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (ZUS PUE). Nie jest to trudne i wszystkich formalności dokonasz poprzez stronę WWW. Będzie to dla Ciebie sporym ułatwieniem, ponieważ wszystkie formalności będziesz mógł dopiąć online.

Mając swoje konto na ZUS PUE możesz m.in.: wysyłać deklaracje rozliczeniowe; przejrzeć listę osób, jakie zostały przez Ciebie zgłoszone do ubezpieczenia; wysyłać wnioski o udzielenie pełnomocnictwa; sprawdzać informacje o tym, czy zwolnienia lekarskie są w prawidłowy sposób wystawione.

Terminy płatności składek ZUS

Pamiętaj o tym, aby:

  • posiadając osobowość prawną do 15 dnia każdego miesiąca opłacać składki,
  • nie posiadając osobowości prawnej, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, opłacając składki na własne ubezpieczenia jako przedsiębiorca, do 20 dnia każdego miesiąca regulować wszystkie należności.

Czy przysługują mi ulgi?

Pytanie, które powinieneś sobie zadać, dzięki czemu masz możliwość zaoszczędzenia.

Ulga na start

Dedykowana na pierwszych sześć miesięcy od rozpoczęcia działalności. Aby móc z niej skorzystać, należy spełnić jeden z niżej wymienionych warunków:

  • zgłoszenie do CEIDG, jako wspólnik spółki cywilnej lub jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą;
  • jest to pierwsza firma lub też powraca się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej po min. 60 miesiącach od momentu ostatniego zakończenia/zawieszenia;
  • nie działasz już na rzecz swojego poprzedniego szefa, gdzie wcześniej pracowałeś, wykonując obowiązki, jakie związane są z charakterem Twojej własnej, obecnej firmy.

Ulga na start zwalnia m.in. z takich opłat jak: Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, składki na ubezpieczenia społeczne. Wyjątkiem od tej sytuacji jest zatrudnianie pracowników. Ulga ta nie zwalnia z obowiązku regulacji składek na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS PUE rejestracja daje możliwość złożenia wniosku na "Ulgę na Start" online.

ZUS preferencyjny

Dostępny dopiero po w/w uldze. Ta ulga dostępna jest dla:

  • przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili firmy,
  • nie działasz już na rzecz swojego poprzedniego szefa, gdzie wcześniej pracowałeś, wykonując obowiązki, jakie związane są z charakterem Twojej własnej, obecnej firmy.

Wartość wynikająca z przysługującej ulgi na ZUS preferencyjny nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dostępna jest ona przez dwa kolejne lata, odkąd firma zostanie założona i odnosi się ona tylko do właściciela, a nie do podległych mu pracowników.

Mały ZUS Plus

Dający możliwość skorzystania z kolejnej ulgi po dwóch kolejnych latach. Należy spełnić następujące warunki:

  1. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wyniosły powyżej 120 000 zł w poprzednim roku kalendarzowym,
  2. prowadzenie firmy w poprzednim roku kalendarzowym przez 60 dni.

Uwaga! Ulga ta nie odnosi się do składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Jako przedsiębiorca musisz pamiętać o jednej, ważnej kwestii. W/w nie zawsze będą Ci przysługiwać. W takim wypadku jesteś zobowiązany do tego, aby regulować należności związanie z ubezpieczeniem społecznym o wartości minimum 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zgłoszenie do PIP i Sanepidu

Nie zawsze będziesz musiał tego dokonać. W 2013 roku obowiązek zgłoszenia został dla wielu przedsiębiorców zniesiony. Są jednak wyjątki od tej sytuacji, dlatego należy się z nimi zapoznać.

Potrzebujesz pomocy w założeniu i rejestracji firmy? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%