Zamknij

Natrętne myśli - jak się ich pozbyć

14:32, 09.05.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:33, 09.05.2023

Każdy człowiek od czasu do czasu czuje się zestresowany i ma negatywne myśli. Uczucie nieadekwatności i zwątpienia w siebie zdarzają się od czasu do czasu i jest to normalne, że czujemy się niepewni siebie lub zniechęceni.

Jeśli jednak myśli te przerodziły się w stały, codzienny strumień przytłaczających i niemożliwych do zniesienia negatywów, może to być oznaką zaburzeń lękowych. Kiedy myśli te się pojawią, trudno będzie się ich pozbyć. Możesz poczuć się jak w pułapce i walczyć z okrucieństwem własnego umysłu.

Jak wyglądają myśli niepomocne ?

Nieprzemyślane myśli wyglądają inaczej u każdej osoby, która ich doświadcza, ale ich ogólny wydźwięk jest taki sam dla wszystkich cierpiących. Negatywne myśli zazwyczaj występują w postaci zbyt ogólnych, ogólnikowych stwierdzeń. Na przykład: "Nigdy nie zrobiłem nic dobrego" lub "Jestem okropną osobą". Pewne wydarzenia, takie jak aktywność społeczna, niepowodzenie w pracy, odrzucenie w miłości czy błąd finansowy, mogą wywołać negatywne myśli przepisykulinarne24.pl

Walka z natrętnymi myślami

Aby walczyć z niepokojącymi myślami, trzeba najpierw rozpoznać, czym one są. Powszechnie stosowaną taktyką radzenia sobie z lękiem jest terapia poznawczo-behawioralna. Techniki jej mają na celu zmianę perspektywy i podważenie trafności negatywnych wzorców myślowych.

Techniki takie jak "Technika potrójnej kolumny" uczą pacjentów rozpoznawania "automatycznych", początkowych myśli, a następnie kwestionowania każdej myśli na papierze za pomocą racjonalnej odpowiedzi. Technika ta wykorzystuje trzy oddzielne kolumny, aby: 1) zidentyfikować zniekształcenie, 2) rozpoznać, jakiego rodzaju jest to zniekształcenie, oraz 3) przeformułować zniekształcenie w bardziej realistyczny i dokładny sposób.

Wizualizacja zniekształceń poznawczych i wizualne zwalczanie tych negatywnych myśli może być skuteczne dla niektórych. Inni będą musieli spróbować innych metod, zanim osiągną sukces.

Do innych skutecznych sposobów walki z niepożądanymi myślami należą:

  • techniki mindfulness, takie jak głębokie oddychanie i całkowita relaksacja ciała
  • leczenie lęku poprzez psychoterapię i ewentualne przyjmowanie leków
  • zapisywanie w dzienniku swoich myśli i frustracji
  • badanie wśród zaufanych przyjaciół, członków rodziny, współpracowników i rówieśników ich opinii i spostrzeżeń na temat negatywnych myśli

 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%