Czym są suplementy przedtreningowe? Tzw. przedtreningówki albo boostery treningowe to środki mające być wielozadaniowym bohaterem spoczywającym pokornie na półce z suplementami, ujawniającym swoje niespożyte moce jedynie w sytuacji konieczności. W ich skład wchodzą rozmaite substancje mające za zadanie poprawiać jakość treningu, ale także maksymalizować nasze możliwości.
Jak sama nazwa wskazuje (pre-, prze-) - ta grupa środków przeznaczona jest o stosowania prze (pre) wysiłkiem. Najpraktyczniejszy czas na przyjęcie odżywki z tej grupy to ok 30-60min przed rozpoczęciem treningu. Czas ten wystarczy by aminokwasy zawarte w środku (np. wspomniana niżej arginina), czy kofeina znalazły się w krwiobiegu i odpowiednio spełniały swoją rolę.
Spośród wielu dostępnych na rynku odżywek przedtreningowych możemy wyszczególnić 2 podstawowe grupy - suplementy diety zawierające kofeinę i nie zawierające tego składnika.
Kofeina, jak większość z nas dobrze wie, jest substancją którą charakteryzuje działanie pobudzające, ograniczające odczuwanie zmęczenia i znużenia, ale także poprawiającą czas reakcji i tempo odbudowy glikogenu mięśniowego. W oczywisty sposób, wpływając na funkcje układu naczyniowego zwiększają także ukrwienie mięśni i mózgu,
Kofeina nie jest substancją dobrą i dobrze tolerowaną przez wszystkich. Osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym lub znacznymi wahaniami tego parametru nie powinny sięgać po wysokie dawki tej substancji ze względu na potencjalne ryzyko sercowo-naczyniowe. Pamiętaj, że jeśli w składzie przedtreningówki pojawia się guarana - jest on też źródłem kofeiny (obok kawy, występuje ona właśnie w guaranie, ale także herbacie i yerba mate).
Jednymi z podstawowych i najczęściej obecnych w pre-workoutach grup substancji są tzw. boostery tlenku azotu, a więc substancje mające na celu maksymalizować "pompę mięśniową" - należą do nich głównie różne formy argininy (L-arginina, AAKG), ale także cytruina czy azotany (lub koncentrat soku z buraka) - ich działanie opiera się o zwiększenie syntezy tlenku azotu (NO) w organizmie, co w efekcie prowadzi do rozkurczenia / rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, umożliwiając wzmożenie przepływu krwi. Warto wspomnieć, że jeśli pre-workout będzie zawierał w składzie azotany/buraki - może się on przyczynić także do poprawy wydolności.
Wiele przedtreningówek, szczególnie tych w proszku (powder) zawiera w swoim składzie beta-alaninę - dwupeptyd odpowiedzialny za poprawę możliwości buforowych mięśnia, a w efekcie ograniczenie procesu zakwaszenia ich środowiska i uczucia "palenia" w czasie serii ćwiczeń. Beta-alanina charakteryzuje się możliwością wywoływania parestezji - uczucia mrowienia skóry. Nie jest to jednak ani skutek niebezpieczny ani wyznacznik skuteczności substancji. BA by działać powinna być przyjmowana długofalowo. stosowanie epizodyczne (razem z porcją odżywki przedtreningowej) - nie zadziała.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz