Zamknij

Jaka jest sytuacja na Gorlickim rynku pracy?

16:41, 03.03.2023 Aktualizacja: 21:38, 03.03.2023
Materiały Partnera Materiały Partnera

Czy w obecnych czasach trudno jest znaleźć pracę? Jak w ogóle jej szukać? Jak wygląda sytuacja na rynku pracy lokalnym i ogólnopolskim? To tylko kilka z szeregu pytań, które nurtują mieszkańców powiatu Gorlickiego i reszty kraju.

Gdzie znajdują się Gorlice?

Powiat Gorlicki, z siedzibą w Gorlicach, leży w województwie małopolskim. Jego populację szacuje się na ok. 100000 mieszkańców. Gorlickie ziemie są znane przede wszystkim ze swojej obfitości w ropę naftową, zwaną przez niektórych olejem skalnym. To tu powstał pierwszy na świecie szyb naftowy, dzięki któremu możliwe stało się wydobywanie zasobów naturalnych z większych głębokości. Dzięki obfitości surowców oraz faktowi iż, w Gorlicach znajduje się obszar przemysłowy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, bardzo silnie rozwinął się tam przemysł. Nie będą więc mieli problemu ze znalezieniem pracy, pracownicy posiadający fach w ręku, szukający pracy w dużych firmach przemysłowych. 

Gorlice - aktualna sytuacja na rynku i lista zawodów deficytowych

Powiat Gorlicki na podstawie raportu z drugiej połowy roku 2022 zamieszkuje 2159 bezrobotnych zarejestrowanych. Szacuje się, że stopa bezrobocia w tym powiecie wynosi ok. 5%, co jest wynikiem nieco niższym od średniej krajowej na grudzień 2022 roku, która wyniosła 5,2%. Czy oznacza to, że łatwo zdobyć tu pracę? Zgodnie z informacjami zawartymi w barometrze zawodów 2023, najłatwiej znaleźć pracę będą w stanie m.in. kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz kierownicy budowy. Nie zabraknie angażu również dla absolwentów uczelni wyższych - szczególny deficyt obserwuje się wśród lekarzy oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach technicznych. Po wpisaniu hasła praca Gorlice znajdziemy również dużo ogłoszeń dla fachowców takich jak ślusarze czy monterzy. Znaczna większość firm oferuje swoim pracownikom umowę o pracę, znaleźć jednak można również wiele ofert pracy na umowę zlecenie.  Oprócz wymienionych powyżej zawodów o największym deficycie, w Gorlicach również poszukuje się pracowników wielu innych profesji. Tegoroczny barometr zawodów wskazuje na równowagę zapotrzebowania i podaży w większości zawodów. Jedynymi profesjami znajdującymi się w roku 2023 nadwyżce są pracownicy administracyjni i biurowi oraz pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych.

W roku 2023 coraz łatwiej jest również znaleźć pracę w formie zdalnej. Rzesza pracodawców zaczyna dostrzegać zalety tej formy zatrudnienia takie jak, chociażby brak obowiązku organizowania biura dla wszystkich pracowników. Coraz popularniejsze staje się więc pracowanie z miasta innego niż to, w którym zostało się zatrudnionym. Dzięki temu obszar poszukiwań poszerza się np. na całe województwo małopolskie.

Najwięksi i najlepsi pracodawcy w Gorlicach

 Wśród czołowych pracodawcó  w Gorlic i okolic wymienia się m.in:

- Voyager - firma transportowa, która od roku 1996 świadczy usługi w Polsce i poza granicami.

- Empol - przedsiębiorstwo usług komunalnych, powstałe w roku 1990. Firma zatrudnia ok. 200 osób. 

- Grupa Kapitałowa "Glinik" S. A. - jedna z najstarszych firm działających na terenie Gorlic z historią sięgającą aż 1883 roku. Glinik zajmuje się produkcją narzędzi i urządzeń wiertniczych. Zatrudnia ok. 300 osób. 

- Severt Polska - firma pochodzenia rzeszowskiego, specjalizująca się w obróbce wyrobów metalowych. Firma kilka lat temu zajęła najwyższe wśród małopolskich przedsiębiorstw miejsce w ogólnopolskim rankingu pracodawców.

 

(Artykuł Partnera. Zawarte linki sponsorowane.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%