Zamknij

Jak przechowywać przetwory?

22:27, 20.07.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:32, 20.07.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne / materiały partnera/ adobestock Zdjęcie ilustracyjne / materiały partnera/ adobestock

Trwa sezon na przygotowywanie przetworów. Domowe przetwory to bogactwo witamin, minerałów, smaków, aromatów. Warto w pełni wykorzystać sezon na przetwory.

Samodzielnie przygotowane przetwory mają zdecydowaną przewagę nad produktami sklepowymi. Mamy pewność co do jakości produktów użytych do ich przygotowania. Unikamy dodawania konserwantów i polepszaczy smaku. 

Czyste, suche, chłodne, przewiewne miejsce

Miejsce do przechowywania przetworów powinno być czyste, suche, chłodne i przewiewne. Idealnym miejscem jest piwnica. Temperatury panujące w piwnicy zawsze są niższe niż temperatury w mieszkaniu. 

Nawet w niewielkiej piwnicy można wydzielić miejsce na spiżarnię. Wystarczy zainwestować w regał do spiżarni znajdujący się np. w ofercie sklepu e-regaly.pl. To mebel pojemny, odporny na obciążenie, można umieścić na nim duże ilości słoików i butelek i odpowiednio je posegregować i uporządkować. 

Jeśli nie mamy piwnicy, najlepszym miejscem na przetwory będzie kuchenna szafka znajdująca się z dala od źródła ciepła, jak najdalej od okna, kaloryfera, piekarnika. W kuchennej szafce z daleka od promieni słonecznych można przechowywać przetwory owocowe z dodatkiem cukru – dżemy, powidła, soki, kompoty. Kiszonki, sałatki i inne przetwory warzywne wymagają niższej temperatury przechowywania. 

Słoiki należy opisać

Każdy ze słoików należy dokładnie opisać. Najlepiej oznaczyć je naklejką, na której zapiszemy rodzaj przetworu oraz datę jego przygotowania. Przetwory należy poustawiać według ich rodzajów. Ułatwi to później znalezienie potrzebnego produktu.  

Jak długo można przechowywać przetwory?

Dodatek cukru, soli, octu zapewnia trwałość produktów na dłużej. Ale przetworów nie można trzymać w nieskończoność. Zbyt długo przechowywane przetwory tracą na wartościach zdrowotnych, na wyglądzie i na walorach smakowych. 

Domowe przetwory powinno się zużyć w ciągu roku. Najlepiej spożyć je do wczesnego lata, kiedy pojawia się kolejny wysyp świeżych warzyw i owoców i kiedy zaczynamy przygotowywać kolejne przetwory. 

Aby przedłużyć datę ważności przetworów, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie słoików, butelek i nakrętek. Powinny być czyste i wysterylizowane. Nie wolno używać naczyń wyszczerbionych ani powyginanych nakrętek. 

Od czasu do czasu należy robić przegląd przetworów – dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiła się pleśń, czy przetwory są szczelnie zamknięte. Przetwory z jakimikolwiek oznakami zepsucia należy wyrzucić. 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%