Zamknij
REKLAMA

Rzeszowskie CBA zatrzymało właścicielkę sieci szkół "Torus"

06:36, 16.06.2019 | Jarosław Rozpłochowski
REKLAMA
Skomentuj

Co najmniej 75 tysięcy złotych wyłudziła właścicielka sieci szkół licealnych i policealnych “Torus”, działających m.in. w Gorlicach. Kobietę zatrzymali rzeszowscy agenci CBA.

Właścicielka sieci szkół licealnych i policealnych Torus, działających na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego została zatrzymana przez funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo dotyczy podejrzenia wyłudzenia środków pochodzących z subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz bezprawnego wpływania na tok prowadzonego śledztwa realizowanego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego zebrano materiał wskazujący na wyłudzenia. Zatrzymano właścicielkę szkół licealnych i policealnych Torus. Oskarżona miała przedkładać do organów samorządowych, będących dysponentami środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, dokumentację poświadczającą nieprawdę w zakresie zarówno ilości osób będących słuchaczami prowadzonych zajęć, jak również ich indywidualnego w nich uczestnictwa.

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na wyłudzenie co najmniej 75 tysięcy złotych. Nadal trwają czynności procesowe oraz badane są kolejne wątki związane z działalnością placówek oświatowych.

Ewa P. została zatrzymana w Kielcach i przewieziona do prokuratury w Przemyślu, gdzie usłyszała zarzuty.

Są one związane z wyłudzeniami dotacji z MEN. Zarzuty obejmują lata 2014-2017. To wyłudzenia wykryte podczas jednej kontroli, a trwają kolejne za inne okresy – mówi Marta Pętkowska, rzecznik przemyskiej Prokuratury Okręgowej. 

Śledczy przewidują, że kwota wyłudzonych dotacji prawdopodobnie się zwiększy. Ewa P. podczas przesłuchania nie przyznała się do winy, złożyła krótkie wyjaśnienie. Właścicielka sieci “Torus” po przesłuchaniu została zwolniona. Prokuratura zastosowała wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze ma wpłacić w ciągu 7 dni. Ewa P. ma również zakaz kontaktowania się ze słuchaczami szkół. 

W związku z powyższym Delegatura Centralnego Biuro Antykorupcyjnego w Rzeszowie informuje, że osoby posiadające wiedzę w zakresie wytwarzania nierzetelnej dokumentacji, a zwłaszcza składania podpisów potwierdzające ich udział w zajęciach, w których faktycznie nie uczestniczyli proszone są o bezzwłoczny kontakt telefoniczny pod numerem telefonu (17) 784 37 50 w dni robocze w godzinach od 7:00 do 19:00 do 28 czerwca 2019 roku. Dzwonić można także na numer całodobowy: 800 808 808.

Postawa osób, o których mowa może mieć znacznie dla późniejszej oceny formalno-prawnej zaistniałych z ich udziałem zdarzeń, ponieważ w prowadzonym postępowaniu należy liczyć się z kolejnymi zatrzymaniami, na co wskazuje rozwojowy charakter śledztwa.

Źródło: cba.gov.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

GorlickiGorlicki

6 11

Jak dobrze rozumiem, ludzie podpisywali coś, czego nie powinni? Świadomie czy ich w błąd wprowadzili? 07:38, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz Tomasz

20 7

A nauczyciele potwierdzający że ktoś był na zajęciach ? Też odpowiedzą? Ta szkoła zawsze była podejrzana... 10:32, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


uczen_zaocznyuczen_zaoczny

11 7

To takie te szkoly ze mozna kupic mature z wpisami do MEN duzo takich ogloszen w necie.... 15:12, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adaś123Adaś123

11 7

A teraz z takimi papierami szkolnymi startować do wyborów do Parlamentu..i grzać się przy różnych otwarciach dróg,remiz. :) 03:29, 17.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słuczacz słuczacz

5 9

To są właśnie prywatne szkoły "nie musicie chodzić ale na liście obecność musi był" 10:55, 17.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WikiWiki

7 2

Miałam do czynienia z LO w Gorlicach i było całkiem ok. 09:29, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone