Zamknij

Kryg. OSP zainstalowała ogólnodostępny defibrylator AED

12:36, 22.03.2020 Jarosław Rozpłochowski Aktualizacja: 14:15, 22.03.2020
Skomentuj

Defibrylator AED to sprzęt którego natychmiastowe użycie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia zwiększa szansę przeżycia poszkodowanego. Statystyki pokazują że sukces akcji zależy od szybkiego dostępu do defibrylatora AED. Ochotnicy z Krygu zakupili urządzenie częściowo z własnych środków. 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

O zainstalowaniu tego urządzenia druhowie z OSP Kryg oficjalnie poinformowali na swoim fanpage, krótkim komunikatem 

Miło nam poinformować, że dnia 21.03. 2020 na budynku naszej jednostki zainstalowano zewnątrzną kapsułę defibrylatora AED zakupioną z programu 5000+ dla OSP oraz środków własnych jednostki. Jest to sprzęt którego natychmiastowe użycie w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia zwiększa szansę przeżycia poszkodowanego. Statystyki pokazują że sukces akcji zależy od szybkiego dostępu do defibrylatora AED, dlatego też urządzenie zainstalowane jest w miejscu ogólnodostępnym, tak aby w razie potrzeby każda osoba miała do niego łatwy dostęp przez całą dobę. Defibrylator pozwala udzielić pomocy w sposób fachowy. Podnosi także poziom bezpieczeństwa wśród mieszkańców Krygu oraz gminy Lipinki.

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. 

Skrót AED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator.

AUTOMATYCZNY – Defibrylator AED to urządzenie w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że działa według ustalonego algorytmu, którego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowego rytmu serca, migotania komór. Samaritan Pad prowadzi prostymi komunikatami przez cały proces ratowania życia i po przyklejeniu elektrod samodzielnie bada rytm serca. Dzięki temu, również samodzielnie zaleca podanie impulsu elektrycznego.

ZEWNĘTRZNY – Dlatego, ponieważ wszelkie czynności ratunkowe odbywają się za pomocą elektrod, przyklejanych na skórę pacjenta. Elektrody są jednorazowe i po zakończonej akcji ratunkowej należy wymienić je na nowy zestaw Pad-Pak. Podczas akcji ratunkowej jednego pacjenta, elektrod można używać wielokrotnie.

DEFIBRYLATOR – Urządzenie, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

Zasadę działania urządzenia można zobaczyć na poniższym filmie

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PrezesPrezes

8 2

Brawo szacunek pozdro z Gorlic 13:55, 22.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%