Zamknij
REKLAMA

Lipinki. Pieczony smakuje najlepiej

14:42, 26.09.2018 | A.P
Skomentuj
REKLAMA

W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lipinkach odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Jednym z zaproszonych gości był starosta gorlicki Karol Górski.

W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lipinkach kolejny raz zorganizowano Święto pieczonego ziemniaka. Trudno bowiem nie docenić jego smaku, kiedy już upieczony, wyjmowany jest z ogniska i podawany z masłem czosnkowym. Na samą myśl ślinka leci. 

Zanim jednak do degustacji takich pyszności doszło, podopieczni WTZ Lipinki nawiązując do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprezentowali mini koncert pieśni patriotycznych. Do wykonawców chętnie dołączyli przybyli goście. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział starosta gorlicki Karol Górski, zarząd Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej oraz podopieczni zaprzyjaźnionych z placówką WTZ-ów.

Pieczone ziemniaki w Polsce pojawiły się po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Zanim jednak trafiły na stoły, uprawiane były jako roślina ozdobna w ogrodach królewskich. Mowa o popularnych ziemniakach, które zasłużenie doczekały się swojego święta. 

Potrawa spisana została w najstarszej polskiej książce kucharskiej – Compendium ferculorum (1682) Stanisława Czernieckiego. Kucharz księcia Lubomirskiego polecał pieczenie „tertofelli” w popiele owiniętych w papier z dodatkiem oliwy i wyciśniętym, świeżym sokiem z cytryny. Pieczone kartofle wymienia również Jan Milikowski w wydanej przez siebie książce Potrawy z kartofli (1842) oraz Lucyna Ćwięrczakiewiczowa w swojej książce kucharskiej 365 obiadów (1860).

Według wspomnianego wyżej Stanisława Czernieckiego pieczone ziemniaki miały być smaczniejsze od tych smażonych.

źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach / własne

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz