Chociaż przemysł w Gorlicach przez wiele lat kojarzony był przede wszystkim z górnictwem, to niemal sto lat temu w naszym mieście produkowano elementy uzbrojenia. Dziś, jak się dowiedzieliśmy do miasta wraca produkcja dla przemysłu zbrojeniowego!
W Gorlicach (a dokładniej wówczas w Gliniku Mariampolskim) w okresie międzywojennym Fabryka Maszyn Górniczych "Glinik" produkowała elementy uzbrojenia dla wojska.
W dobie wielkiego kryzysu gospodarczego, z jakim świat borykał się w latach trzydziestych zmniejszył się popyt na maszyny i sprzęt wiertniczy. W Fabryce Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim wprowadzono pracę tylko przez 3 dni w tygodniu. Zaistniała sytuacja groziła zwolnieniami i zamknięciem Fabryki. I pewnie tak by się stało, gdyby nie pakiet zamówień rządowych dla wojska, który uzyskano dzięki rodzinnym powiązaniom ówczesnego dyrektora inż. Adama Kowalskiego z generałem Kazimierzem Sosnkowskim. którego siostra była żoną dyrektora. Realizując wspomniane zamówienia rządowe Fabryka Maszyn w Gliniku Mariampolskim produkowała elementy pocisków do moździerzy, zapalniki do granatów, łóżka polowe, a w glinickiej kuźni kuto kotwice i topory dla saperów.
- wspominał w książce "Dzieje Fabryki Maszyn GLINIK" Andrzej Ćmiech.
W późniejszych latach gorlickie zakłady wróciły do produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa. Przez wiele lat, jak się nieoficjalnie mówi, w razie zagrożenia wojną gorlicka fabryka miała przejść na produkcję zbrojeniową. Czasy jednak się zmieniały i nie było takiej potrzeby. Ostatecznie zakłady przeszły całkowicie prywatyzację i w częściach zostały rozdzielone.
Dziś w czasie wojny na Ukrainie i kolejnych rozwijających się konfliktów na świecie do Gorlic ma wrócić produkcja dla przemysłu zbrojeniowego. Nie jest to jednak podyktowane nadzwyczajną sytuacją, a po prostu popytem gospodarczym i zawartymi przez zakłady kontraktami. Z pewnością jednak jest to ciekawy aspekt w kwestii gorlickiego przemysłu.
Wspomnianą produkcją ma zająć się Kuźnia Glinik, należąca do PGO S.A. (dawniej Polska Grupa Odlewnicza S.A.), jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych w Gorlicach.
Kuźnia Glinik w Gorlicach, która należy do grupy PGO S.A. posiada koncesję na produkcję wyrobów do branży zbrojeniowej. Pozyskana Koncesja jest elementem realizacji długoterminowej Strategii Grupy, zakładającej dywersyfikację rynku i realizację dostaw do wielu branż przemysłu. Taka strategia daje bezpieczeństwo dla Zakładu i możliwość reakcji na dynamicznie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne. Obecna sytuacja geopolityczna skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na produkcję różnych wyrobów do branży zbrojeniowej - w tym koncesjonowanych.
- przekazał nam Dyrektor gorlickiego Oddziału PGO S.A. Andrzej Mierzwiński.
Dla PGO S.A. Oddział Kuźnia Glinik produkty dla branży Defence stanowią jedynie uzupełnienie dotychczasowej oferty.
- dodaje, podkreślając w ten sposób, że gorlicki zakład nie zmienia profilu działalności na zbrojeniowy, a jedynie uzupełnia swoje portfolio produkcyjne o takie elementy. Z pewnością to ważny aspekt dla wzmocnienia gorlickiej Kuźni.
Jak podaje Związek Kuźni Polskich PGO S.A. Kuźnia Glinik jest producentem przede wszystkim odkuwek matrycowych oraz kutych swobodnie i półswobodnie. Odkuwki mają zastosowanie m. in. jako podzespoły w samochodach osobowych i ciężarowych, transporcie szynowym, maszynach rolniczych, jako elementy armatury przemysłowej, podzespoły w przemyśle wydobywczym oraz części maszyn i urządzeń.
Z PGO to największa grupa przemysłowa zajmująca się produkcją odlewek i odkuwek w Polsce. W jej skład oprócz gorlickiego oddziału wchodzą jeszcze trzy inne zakłady: Odlewnia Żeliwa Śrem, Odlewnia Pioma w Piotrkowie Trybunalskim oraz Fugo Odlew w Koninie.
Hajzenberg21:05, 24.10.2024
W, Ukrainie.
Wojna21:51, 24.10.2024
Teraz już napewno wojna będzie... Ciekawe czy obiekty kuźni będą strategicznymi obiektami i nie będzie można robić zdjęć...
Maro21:59, 24.10.2024
,,Teraz już na pewno wojna będzie"🤔🤔🤔. Skąd to ,,na pewno"???
Karoll04:59, 25.10.2024
Czyli będą dodatkowe miejsca pracy wie ktoś coś. Obecnie szukam pracy.
Tak07:32, 25.10.2024
Na froncie jako kontroler amunicji🔥
Maro08:10, 25.10.2024
Na froncie nie będzie już czasu na kontrolę amunicji. Ale...na jakim froncie?😱
Inne12:56, 25.10.2024
Prześlij im swoje CV, trwa poszukiwanie pracowników.
Ferdek17:53, 26.10.2024
Dla ludzi z Twoim wykształceniem nie ma pracy w tym kraju.
zibi11:16, 30.10.2024
Jeśli nie przeszkadza Ci praca za 4/5 najniższej krajowej i lubisz oglądać nieudaczność kierownictwa to śmiało aplikuj
Tony Howk09:06, 25.10.2024
"Nie jest to jednak podyktowane nadzwyczajną sytuacją, a po prostu popytem gospodarczym" - dobre, dobre. Rolnicy zaczęli kupować moździerze żeby straszyć ptactwo z zasiewów i stąd popyt :-)
N09:46, 25.10.2024
Dla Ukraińców nawet łyżeczki bym nie zrobił pasożyty nic więcej niech sami sobie dymają
JA10:42, 25.10.2024
Obecnie Tarnów produkuje zbrojeniówkę i w razie wojny będzie na celowniku Rosji no i będzie to samo w Gorlicach
robol11:55, 25.10.2024
Jasło amunicję robi
To18:43, 25.10.2024
Idź buroku sadzić zimioki i rób bimber w razie czego będziesz odznaczony pośmiertnie ,ot durak!
Mołotow11:41, 25.10.2024
Nie ma to jak dyskrecja na temat danych wrażliwych. Co za przebiegłość!
MB12:53, 25.10.2024
Kuźnia poszukuje: Konstruktorów, Technologów, Operatorów CNC, Hartownika, Konserwatora Suwnic, Ślusarzy, Kowali Okrawaczy, kontakt: [email protected]
Ciekawy15:30, 26.10.2024
Zapytajcie lepiej obecnych pracujących w kuźni dlaczego brakuje tak wielu ludzi i dlaczego zwolniło się tylu doświadczonych,solidnych pracowników.Odpowiedź da wam do myślenia.
Czesław Gębarowski 15:56, 25.10.2024
Kużnia poszukuje pracowników? Mam pytanie ilu pracowników zwolniło się z tej podobno dobrej firma w dwóch ostatnich latach, często z długoletnim stażem pracy?
Mila16:15, 25.10.2024
Miejmy nadzieję że wojna dotrze do polski i zbrojeniówka się przyda
Majk18:06, 25.10.2024
Ponoć Famur jak nie znajdzie inwestora to do likwidacji
ciekawy 00:08, 27.10.2024
Do mb. Poczta pantoflowa zrobiła swoje -kużnia ma złą opinię jako pracodawca głównie za gołe obietnice oraz aroganckie obchodzenie się z własnymi pracownikami.Z rozmów jakie są w obiegu można wywnioskować prawie desperacką chęć pozyskania pracownika za obietnice mijające się z rzeczywistością.Niech wyznacznikiem tego służy pewna informacja o odejściu z jednego z wydziałów w ciągu trzech miesięcy wielu doświadczonych pracowników z mistrzem o wieloletnim stażem oraz kilkoma młodymi bardzo dobrze rokującymi operatorami cnc.Brawo my......A ponadto polityka płacowa to kuriozum-młody goły bez wiedzy dostaje stawkę wyższą od gościa który ma na tym samym stanowisku długie lata pracy.Zgadnijcie co to powoduje................Taka wstawka- zarząd nie lubi starych pracowników .
10 3
Tak, nie będzie można robić zdjęć... Można w Polsce robić zdjęcia wszędzie i wszystkiego... Proszę tylko trochę poczytać, żeby na ile dać się zastraszać służbom czy agencją ochrony... Które często próbują wmówić obywatelom że chodząc sobie drogą, chodnikiem nie możemy robić zdjęć bo oni tak mówią. Pozdrawiam