Jeden z naszych Czytelników zwrócił się do nas z pytaniem, gdzie w naszym powiecie można skorzystać z doraźnej, ambulatoryjnej pomocy okulistycznej w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Według relacji naszego Czytelnika, który potrzebował niedawno takiej pomocy, w Gorlicach nie można jej uzyskać, a pacjenci odsyłani są do Tarnowa czy też Nowego Sącza. Niejednokrotnie dotarcie do wskazanych poradni samodzielnie jest utrudnione i zagraża bezpieczeństwu.
Jak się dowiedzieliśmy, oddział okulistyczny w gorlickim szpitalu realizuje umowę z NFZ na świadczenia planowe, w ramach której zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Zdrowia, dyżur lekarski w oddziale może być łączony z innym oddziałem zabiegowym.
Pacjenci po wykonanym zabiegu okulistycznym zazwyczaj opuszczają oddział w dniu przyjęcia, a ewentualny nadzór lekarski sprawuje lekarz dyżurny o specjalizacji zabiegowej w oddziale ortopedii.
Z kolei poradnia okulistyczna w gorlickim szpitalu czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. od 7 do 17 oraz w piątki w godzinach od 7 do 14.
Ponadto oddział okulistyczny prowadzi miejsca specjalizacyjne i kształci lekarzy specjalistów w trybie rezydencji. Niestety od dłuższego czasu nie ma osób z terenu powiatu gorlickiego chętnych do wyboru tej specjalizacji.
Aktualnie, z uwagi na niewielkie zasoby kadrowe lekarzy okulistów, nie jest możliwe wydłużenie godzin pracy poradni okulistycznej w szpitalu.
Natomiast na terenie powiatu gorlickiego ambulatoryjna pomoc okulistyczna jest zapewniania nie tylko w szpitalu, ale także przez:
W przypadku urazów czy stanów nagłych pacjent zgłasza się najczęściej do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lekarz dyżurny SOR po zaopatrzeniu urazu podejmuje decyzję o potrzebie dalszego leczenia w warunkach ambulatoryjnych lub też o konieczności pilnej konsultacji okulistycznej. W tym drugim przypadku pacjenci są przewożeni do szpitalo w Krośnie, Tarnowie lub w Krakowie.
pol4412:06, 22.07.2024
Ponadto oddział okulistyczny prowadzi miejsca specjalizacyjne i kształci lekarzy specjalistów w trybie rezydencji - i dlatego powinny być dyżury całodobowe, my płacimy za rezydentów za pośrednictwem państwa, należy się nam jak psu buda. Walczmy o swoje..
żenada14:07, 22.07.2024
Serio? dopiero teraz artykuł na ten temat? na szpital gorlicach pasowało by nakręcić dokument a nie artykuł pisać.. szkoda, że tak późno.. wielokrotnie była potrzeba wyciągnięcia czegoś z oka to SOR przyjmuje nas z powitaniem ...jedz sobie pan do krosna... a jak ktoś jest sam? i ma coś w oku ma do Krosna jechać z jednym okiem ? jak zwykłem mawiać Gorlicki szpital to po prostu większe Hospicjum.. i lekarze tak zwani ..nie trzeba było.. kabaret się śmieje ale niestety taka rzeczywistość bez koperty nie podchodź..
Adaś 18:29, 22.07.2024
Czekanie na lekarza na fundusz to kilka miesięcy trwa i tak trzeba iść prywatnie i płacić jak za woły a na jednej wizycie się nie kończy
Oby nie pacjent18:54, 22.07.2024
Szpital pełen konowałów. Pacjencie lecz się sam😭
1 1
Dokładnie tak. Nieraz słyszałem " proszę sobie jechać do Krosna itp" a tu takie cuda piszą że karetka zawozi. Kabaret poprosu
1 2
Dodam że brak jest w szpitalu urologa i oddziału aby dostać się na NFZ czekanie 2 lata. W Gorlicach do urologa można dostać się tylko prywatne urolodzy przyjeżdżają z Tarnowa Rzeszowa i Krosna cena od 200 do 350 za wizytę. Pytam się czy w takim przypadku Państwo powino wracać pieniądze no nie wywiązuje się za darmowego leczenia które jest fikcją a składki biorą na siłę