Zamknij

Uroczystości 17. września. W Gorlicach oddano hołd Sybirakom [FOTO]

Piotr Boczoń Piotr Boczoń 15:02, 17.09.2023 . Aktualizacja: 15:04, 17.09.2023
Skomentuj Foto Gorlice24/ Piotr Boczoń Foto Gorlice24/ Piotr Boczoń

W tym roku obchodzi 84. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W cały kraju odbywają się uroczystości państwowe. Nie zabrakło ich również w Gorlicach.

Dokładnie 84. lata temu Armia Czerwona łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej spełniając własne ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Sojusz dwóch totalitaryzmów - sowieckiego i hitlerowskiego de facto doprowadził do IV rozbioru Polski. Zgodnie z założeniami paktu strefy wpływów dwóch stron miały rozgraniczać rzeki Pisa, Narew, Wisła i San.

Zgodnie z naszą lokalną tradycją uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej. Następnie uczestnicy - przedstawiciele parlamentu, samorządów, służb mundurowych i szkół wraz z pocztami sztandarowymi i bractwem kurkowym przeszli na gorlicki cmentarz parafialny. Część uroczystości pod Krzyżem Katyńskim rozpoczął hymn państwowy. Następnie głos zabrała Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała:

Składamy hołd niezłomnym bohaterom, którzy przeżyli piekło Syberii, zwykłym-niezwykłym ludziom. Historia ich życia jest prawdziwą lekcją odwagi, wytrwałości i poświęcenia.

- rozpoczynała Gubała.

Ich koleje losu przypominają, że nawet w obliczu największych przeciwności chęć życia przynosi prawdziwe zwycięstwo. Bohaterstwo Sybiraków to nie tylko opowieści o tym jak przetrwali na nieludzkiej ziemi, jak pokonywali głód, mróz i choroby, to nie tylko wstrząsające opisy bestialstwa NKW-dzistów, morderczej drogi w zaryglowanych bydlęcych wagonach, bezradności kobiet nie mogących pogrzebać swoich najbliższych zamarzniętej ziemi.

- mówiła.

Głos następnie zabrała poseł Barbara Bartuś, która porównała w swojej wypowiedzi napaść Rosji na Ukrainę do wydarzeń sprzed 84. lat. Z kolei Zbigniew Lewczykowski, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Gorlicach przypomniał uczestnikom uroczystości o planach stworzenia pamiątkowej tablicy. Znaleźć się na niej ma 170 imion i nazwisk gorlickich sybiraków.

Na zakończenie wydarzenia po złożeniu wieńców pod krzyżem Katyńskim odegrano hymn Sybiraków.

[FOTORELACJA]2498[/FOTORELACJA]

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

FanFan

7 3

Mery 3-maj się !. 16:20, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatriotaPatriota

11 0

Za tyle cierpien z rak sowietow nalezy sie sybirakom pamiec i uznanie za wytrwalosc w polskosci. 17:51, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwerqwer

16 3

Uduchowiona telefonistka zawsze w pierwszym rzędzie 💩👎 19:40, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LKLK

12 2

Wszędzie ci politycy... 06:58, 18.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%