Pasjonaci genealogii i historii pracują nad ciekawym projektem mający na celu przeniesienie z austriackich map katastralnych informacji dotyczących dawnych numerów domów i nazwisk ówczesnych właścicieli na współczesną mapę google. Chodzi o tereny obejmujące dawną Galicję.
Inicjatorem całego projektu jest genealog Sławomir Nowak, który w głównej mierze zajmuje się województwem podkarpackim, ale dzięki materiałom, które udało się uzyskać, mapa została rozszerzona o tereny województwa małopolskiego.
TUTAJ dostępne są już informacje dla Szalowej z Bieśnikiem, Woli Łużańskiej i Zagórzan. Niebawem dołączą do nich: Bystra, Moszczenica, Mszanka i Stróżówka.
Stały kataster (kataster galicyjski) ustanowiono patentem cesarskim z 23 grudnia 1817 r., w celu oszacowania i naliczenia podatku gruntowego. Ze względu na skalę i koszty przedsięwzięcia został zrealizowany dopiero w latach 1844-1854.
Oprócz pomiarów gruntów wykonano mapy dla każdej gminy, na których zaznaczono jej granice, powierzchnię, podział na parcele budowlane i gruntowe, rodzaje upraw, itp.
Skany oryginalnych map katastralnych są obecnie dostępne na portalu szukajwarchiwach.pl, ale do ich pełnego odczytania niezbędne są tzw. operaty, czyli dokumentacja opisowa.
Niestety w większości nie są one jeszcze dostępne online i trzeba ich szukać w różnych archiwach państwowych.
Na starych mapach katastralnych nie ma numerów domów, są oznaczone tylko parcele. W celu ustalenia numeru domu stojącego na parceli i ich właściciela trzeba sięgnąć do operatów. Tam w dokumencie „Alfabetyczny spis użytkowników nieruchomości” (Alphabetische Verzeichnisseder Gemeinde) znajdziemy nazwisko i imię właściciela nieruchomości, jego parcele oraz numer domu.
W oparciu o powyższe dane na współczesnej mapie google zostały oznaczone domy wraz z ich właścicielami z około 1850 roku.
Zachęcam do odwiedzania mapy, a jeśli ktoś z Państwa zna jakieś ciekawe historie dotyczące oznaczonych na mapie miejscowości, to proszę o kontakt: [email protected].
Michał Wójcik-Górzyna
materiał nadesłany
Wojt11:42, 22.08.2023
Co do wzmianki o genealogu historyku panu Nowaku, ktory zajmuje sie poruszonym przez redakcje tematem historii terenu Galicji. Podano bledne jego imie. Nazywa sie on nie Slawomir Nowak a DANIEL Nowak.
0 0
To nie pomyłka, to dwie różne osoby. Danie Nowak jest autorem książki "Austriackie katastry gruntowe na terenie Galicji", a Sławomir Nowak jest autorem wspomnianej w artykule mapy.