W sobotę (19.08) obchodziliśmy 81. rocznicę likwidacji gorlickiego getta. Z tej okazji, pod monumentem na Placu Dworzysko, odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczną zagładę gorlickich Żydów.
Uczestników uroczystości przywitał Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, który po krótkim słowie wstępu przekazał głos przedstawicielom Sądeckiego Sztetla, którzy odczytali Apel Pamięci.
Hołd pamięci pomordowanym złożyli: Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz Przewodniczący Rady Powiatu Witold Kochan, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Radna Rady Miasta Gorlice Bogumiła Burkot.
Do 1939 r. połowę społeczności naszego miasta stanowili Żydzi. Wraz z wybuchem II wojny światowej część gorlickich Żydów uciekła na wschód, na ziemie zajęte przez Związek Radziecki. W październiku 1941 r. Niemcy utworzyli na terenie Gorlic getto, składające się z dwóch części: rejon Dworzyska i rejon Garbarni.
Ziemia Gorlicka przez stulecia była miejscem współistnienia trzech kultur: Pogórzan, Łemków i Żydów, czyli katolików, grekokatolików, prawosławnych i wyznawców judaizmu. Przed II wojną światową kwitło życie kulturalne i religijne gorlickich Żydów, skoncentrowane wokół odbudowanej synagogi przy ulicy Piekarskiej. Duża część społeczności żydowskiej zaczynała ulegać zasymilowaniu, modernizując swój tradycyjny sposób życia.
W dniach 17-19 sierpnia 1942 roku miała miejsce ostateczna akcja likwidacji Żydów gorlickich. Poprzedzono ją mordami mającymi sterroryzować żydowską społeczność i przygotować do transportu do Obozu Zagłady w Bełżcu, gdzie zostali brutalnie zamordowani.
[FOTORELACJA]2434[/FOTORELACJA]
Źródło info: UM w Gorlicach
stop hejt13:59, 21.08.2023
Zastępca burmistrza i przewodniczący rady miasta to bardzo kompetentni urzędnicy. Zdecydowane brawa za waszą służbę. W imieniu mieszkańców serdecznie dziękujemy!
Zawodnik14:49, 21.08.2023
...i nie jest prawdą że dach przeciekał, tym bardziej że w ogóle nie padało...
Maro15:48, 21.08.2023
,,nie budźcie w człowieku Bestii-raz obudzona nie cofnie się przed niczym”. Kiedyś usłyszałem takie motto i przypominam je sobie przy takich wydarzeniach. Przy okazji-kim są Ci Państwo w klapkach? Czy to jakiś nowy dress code?
historyk RP16:32, 21.08.2023
Niestety 11 lipca nie uczczono Polaków - polskich rodzin wymordowanych przez Ukraińców w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu.
T07:57, 23.08.2023
W tym samym czasie, 9 sierpnia 1942 r. w Birkenau Niemcy zamordowali Edytę Stein. Rok wcześniej, również w sierpniu, Maksymiliana Kolbe.
4 0
Przynajmniej w Kościołach odbyły się msze w intencji pomordowanych Polaków.