Zamknij

Chór z Nyíregyházy wystąpił w Gorlicach!

Paulina Zielińska Paulina Zielińska 10:38, 22.11.2022 . Aktualizacja: 10:45, 22.11.2022
Skomentuj Zdjęcie: UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman Zdjęcie: UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman

Wczoraj - 21 listopada w Bazylice Mniejszej Pw. Narodzenia NMP w Gorlicach odbył się koncert Chóru Kameralnego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej „Sto lat" z Nyíregyházy! 

Wizytę chóru w Mieście Światła zawdzięczamy zaproszeniu gości przez burmistrza Rafała Kuklę, natomiast piękny koncert w gorlickiej Bazylice uprzejmości ks. Dziekana Stanisława Ruszela.

Zebrani w świątyni mogli usłyszeć polskie i węgierskie pieśni ludowe oraz kościelne.

Zdjęcie: UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman

Koncert odbył się pod batutą Elli Pappné Szabó – emerytowanej nauczycielki gry na waltorni i dyrektor Szkoły Muzycznej im. Vikár Sándor w Nyíregyházie. Kobieta w związku ze swoją działalnością odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej. Pianistką chóru jest również emerytowana nauczycielka Dr. Széles Csabáné Dvorszki Magdolna, która uhonorowana została odznaczeniem Złotej Katedry.

Chór Kameralny Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z Nyíregyházy został założony w 2011 roku. Jego celem jest szerzenie kultury polskiej na Węgrzech, współtworzenie i ubarwianie wspólnych uroczystości obu narodów, podtrzymywanie przyjaźni, a także rozwój zawodowy z dużym naciskiem na relacje międzyludzkie i doskonalenie pięknego i czystego śpiewu. Członkowie chóru kochają muzykę i zachowują swoją tradycję, ucząc się polskich utworów chóralnych i przekazują ją następnym pokoleniom. W swoim repertuarze mają m.in. aranżacje polskich i węgierskich pieśni ludowych, a także utwory na chóry kościelne.

- czytamy na stronie UM Gorlice

Zdjęcie: UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman

Występ chóru to kolejne z partnerskich działań Gorlic i Nyíregyházy.

[ZT]13609[/ZT]

[ZT]13606[/ZT]

[ZT]13604[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%