Na początku czerwca rozstrzygnięto konkurs „Nazwa dla Pomnika Przyrody w Bieczu” oraz „Nazwa dla Pomnika Przyrody w Libuszy”. Na konkurs wpłynęło 19 prac: dla Biecza 9, a dla Libuszy 10 prac.
Wszystkie prace spełniały wymagania formalne. Komisja konkursowa powołana zarządzeniem burmistrza dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę: kreatywność oraz pomysłowość w zaproponowanej nazwie, uzasadnienie dokonanego wyboru oraz zgodność z tematyką konkursu. Po przeprowadzeniu analizy prac wyłoniono następujących laureatów:
► nazwa dla Pomnika Przyrody w Bieczu – nie wyłoniono zwycięzcy
► nazwa dla Pomnika Przyrody w Libuszy – Dąb dwóch serc – KOSIBOSŁAW – praca nadesłana przez klasę III a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy, wychowawca – Anna Dykas.
Na stronie szkoły można zgłębić temat i dowiedzieć się skąd pomysł na taką nazwę dla libuskiego pomnika przyrody.
Z Libuszy pochodziło dwóch niezwykłych ludzi: Alojzy Kosiba i Aleksander Kosiba. Każdy miał duży wkład w rozsławienie naszej Małej Ojczyzny. Choć nie znali się osobiście, bo dzieliła ich epoka, to łączyło ich serce tej samej Ziemi i … to samo nazwisko KOSIBA.
Pierwszy, Alojzy Kosiba – Sługa Boży, franciszkanin, znany z działalności charytatywnej i pokory, prosty zakonnik i kwestarz, który boso wędrował po wsiach, pomagając biednym i chorym. Nie miał nic – oprócz modlitwy, dobroci i życzliwego uśmiechu – „Patron Maluczkich”. Drugi, Aleksander Kosiba – znakomity glacjolog i geograf, prekursor polskich badań polarnych. Wędrował nie przez pola, lecz przez lód. Był badaczem dalekiej Północy, pierwszym Polakiem, który z miłością opisał zimne serce Arktyki. Szukał prawdy ukrytej w śniegach, w lodowcach, w wiatrach wiejących znad wiecznej zmarzliny.
Warto zachować pamięć o Jednym i Drugim, dlatego najlepszym rozwiązaniem było ująć w nazwie dębu Obu: Alojzego i Aleksandra, a że mają to samo nazwisko, naszą propozycją nazwy jest: DĄB DWÓCH SERC – „KOSIBOSŁAW”
► Bezpośrednio nawiązuje do lokalnych bohaterów – zawiera nazwisko Kosiba, łącząc w jedno dwóch wybitnych synów Libuszy: brata Alojzego i profesora Aleksandra. Zachowuje lokalny kontekst, oddaje hołd konkretnym osobom, buduje poczucie tożsamości regionalnej.
► Brzmi jak imię ze starej legendy – przywołuje klimat słowiańskiej baśni. Nadaje drzewu osobowość, co jest ważne w edukacji dzieci i turystyce. Może posłużyć do promocji miejscowości (np. szlak Kosibosława, dzień Kosibosława itp.).
► Zawiera końcówkę „-sław” – znaną z imion historycznych (Bolesław, Stanisław), co dodaje powagi i pomnikowego charakteru. Ten staropolski człon oznacza sławę, chwałę, pamięć, co wzmacnia historyczną godność drzewa, jego symboliczny wymiar jako „świadka historii”.
► Uniwersalne przesłanie – łączy dobroć (brat Alojzy) z mądrością i nauką (Aleksander), co pasuje do drzewa jako symbolu równowagi i trwałości.
► Jest unikatowa i łatwa do zapamiętania – nie istnieje drugie takie drzewo.
Źródło info: UM w Bieczu / Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy
bieczanka11:58, 26.06.2025
uwazam ze glupszego imienia nie dalo sie juz wymyslic a tak ogolnie to dab ten stoi zaniedbany wokolo przewaznie pelno smieci opartych o niego palet i innego badziewia i nikogo to nie razi niestety
Niepokojące zachowania mężczyzny. Zaczepki i groźby wob
Czubów teraz wysyp ale nie przejmujcie się, policja da Wam kilka rad,,jak unikać zagrożeń" a jak jednak nie unikniecie zagrożenia to złóżcie zawiadomienie o przestępstwie. Jeśli policja nie umorzy sprawy to zrobi to prokuratura
Maro
16:53, 2025-06-26
Małastów pęka w szwach – rekordowa liczba zgłoszeń do w
A kiedy ten rajd redaktorze ?
Teo
16:25, 2025-06-26
Niepokojące zachowania mężczyzny. Zaczepki i groźby wob
A ja pamiętam czasy gdy taki czub jak się pojawił na wiosce czy dzielni to w całości by z niej nie wyszedł. Dziś *%#)!& święci triumfy a ostatnim podrygiem ,, bohaterstwa" społecznego była *%#)!& gdzie ludzie donosili na siebie a nawet skakali sobie do gardeł w imię Covid bożka. Na policję zaś nie liczcie, Ona jest zajęta,, ważniejszymi" sprawami jak na przykład akcje wymierzone w ,, drogowych szaleńców" a poza tym zachowanie tego świra,,nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego" jak to się ładnie nazywa terminologią fachową
Maro
15:54, 2025-06-26
Takiego wyniku dawno nikt nie wydmuchał! Traktorzysta t
chłop pewnie trzeźwiał a niepił już od 3 dni💩 stąd tak niski wynik.....
alonso
14:07, 2025-06-26