Od dzisiaj (20 stycznia) do 2 lutego trwać będą ferie zimowe w Małopolsce. Dla dzieci i młodzieży to długo wyczekiwany czas odpoczynku, zabawy i aktywności sportowej. Niezwykle ważne jest, by ten czas wytchnienia od szkoły przebiegał bezpiecznie. Temu właśnie poświęcone było posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zorganizowane w czwartek, 16 stycznia.
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane zostało przez starostę gorlickiego Mirosława Waląga. Wziął w nim również udział wicestarosta Marcin Krzemiński.
Dziękuję za Państwa obecność i gotowość do współpracy w tak ważnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży, podczas zbliżających się ferii zimowych. Kluczowym elementem naszego działania jest skuteczna współpraca między wszystkimi służbami i instytucjami
– mówił do uczestników starosta Mirosław Waląg.
Informacje o podjętych działaniach przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Gorlicach, przedstawiła dyrektor placówki Jadwiga Wójtowicz. Inspektorzy Powiatowej Stacji sprawdzają warunki w miejscach, gdzie wypoczywać będą dzieci. Kontrola obejmuje warunki: zakwaterowania, bezpieczeństwa żywności i żywienia, ocenę stanu techniczno-sanitarnego pomieszczeń i terenu wokół budynku sposób zapewnienia opieki medycznej.
W powiecie gorlickim na dzień 16 stycznia, zgłoszonych zostało 11 turnusów wypoczynku w 3 obiektach (576 uczestników): Hotel „Lord” w Gorlicach, Szalowa Sport Arena i Pensjonat „Emilia” w Wysowej Zdroju oraz 8 turnusów półkolonii w 7 obiektach. Pięć z nich to Miejskie Zespoły Szkół w Gorlicach: 1,3,4,5,6, Szkoła Podstawowa w Bobowej i Gminny Dom Kultury w Łużnej (202 uczestników).
Funkcjonariusze Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzają na bieżąco czynności kontrolno - rozpoznawcze w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży. Przypominają także o obowiązkowych okresowych przeglądach i czyszczeniach przewodów kominowych, dymowych oraz o regularnym sprawdzaniu instalacji wentylacyjnych, jak również urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym, strażacy przygotowani są do prowadzenia działań ratowniczych i ewakuacji narciarzy na ewentualność awaryjnego zatrzymania wyciągu na stacji narciarskiej Ski Park Magura.
Gorliccy strażacy przygotowani są także na okoliczność wystąpienia ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak np. niska temperatura, intensywne opady śniegu, wystąpienie oblodzenia czy szadzi. Informacje przekazał zastępca komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach mł.bryg. Piotr Ostrowski.
Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach podinsp. Daniel Myśliwy mówił o realizowanej na terenie powiatu akcji „Bezpieczne Ferie 2025”. Głównym zadaniem funkcjonariuszy Policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa prewencyjnego oraz w ruchu drogowym. W zakresie działań prewencyjnych wspólnie z urzędami gmin, PSP, Strażą Miejską, Strażą Graniczna i Sanepid-em przeprowadzane będą kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku. Kolejnym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez organizację patroli na zorganizowanych terenach narciarskich, wynikające z ogólnopolskiej akcji informacyjno - edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” i zapraszanie w jej ramach, do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny Dekalog”.
W zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, funkcjonariusze będą przeprowadzać m.in. kontrole stanu technicznego autokarów wycieczkowych. Kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek można zgłaszać pod linkiem eusługi.malopolska.policja.gov.pl lub dzwoniąc bezpośrednio na do KPP Gorlice na całodobowy numer: 47 834 42 15.
Gorliccy policjanci podejmować będą również szereg innych działań we współpracy z innymi podmiotami, mających na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Marcin Przybycień przedstawił zagadnienia związane z zagrożeniem wystąpienia wścieklizny w powiecie oraz działania podejmowane w celu zwalczania i zapobiegania chorobie – poprzez szczepienia i przeprowadzanie obserwacji w przypadku pogryzień, w ścisłej współpracy z PSSE w Gorlicach. Przekazał informacje na temat: monitorowania komercyjnych stad drobiu w celu wykluczenia u nich Salmonelloz i zapobiegania ewentualnym zakażeniom u ludzi, przeprowadzania badań w kierunku włośnicy wszystkich odstrzelonych sztuk dzików oraz świń z uboju na użytek własny, a także tematu występowania chorób zakaźnych zwierząt (grypy ptaków, rzekomego pomoru drobiu, afrykańskiego pomoru świń, pryszczycy i choroby niebieskiego języka ) pod kątem ewentualnych zagrożeń wystąpienia i konsekwencji z tym związanych.
Omówił również zagrożenia związane z pojawianiem się wilków w pobliżu osiedli i siedzib ludzkich. Wilk, będąc drapieżnikiem, z natury jest zwierzęciem płochliwym, z reguły boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Spotkania na linii człowiek - wilk mają więc charakter incydentalny. Jednakże wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta lub burmistrza, który podejmuje adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji.
Ferie to czas wypoczynku i radości, ale również okres, w którym wzrasta ryzyko różnego rodzaju zagrożeń, zarówno w zakresie bezpieczeństwa drogowego, jak i w kontekście organizacji zimowych atrakcji. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, by ten czas przebiegał w sposób bezpieczny i wolny od niepotrzebnych zagrożeń. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem zdołamy zapewnić bezpieczne i udane ferie zimowe dla dzieci i młodzieży w naszym powiecie
– mówił na zakończenie posiedzenia starosta Mirosław Waląg.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
[FOTORELACJA]5246[/FOTORELACJA]
2 0
A po czym młodzież ma odpoczywać???