Zamknij
Zobacz!

Drapieżne Pogranicze. Nasze nadleśnictwa wezmą udział w wyjątkowym polsko-słowackim projekcie

14:10, 24.07.2024
Skomentuj fot. ilustracyjne/pixabay.com fot. ilustracyjne/pixabay.com

Nadleśnictwa Gorlice i Łosie zaangażowały się w transgraniczną współpracę na rzecz zintegrowanej ochrony dużych drapieżników w Polsce i na Słowacji. W projekcie współfinansowanym przez program Interreg Polska-Słowacja udział bierze w sumie 17 polskich oraz dwóch słowackich partnerów.


Głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy transgranicznej PL-SK w zarządzaniu populacją dużych drapieżników: niedźwiedzia, wilka i rysia, zapewniającej długoterminowe utrzymanie oraz ochronę stanu populacji tych gatunków na obszarze pogranicza polsko-słowackiego.

W pierwszym etapie projektu przeprowadzona zostanie analiza istniejących już danych o stanie i rozmieszczeniu trzech gatunków, na podstawie której zostaną opracowane wytyczne do monitoringu dużych drapieżników. 

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie wspomnianego monitoringu wilka, rysia i niedźwiedzia, czyli sprawdzenie, jakie miejsca upodobały sobie te zwierzęta w naszym terenie. Monitoring wizyjny zostanie wsparty przez ten monitoring genetyczny, co wiąże się z analizą próbek odchodów drapieżników. 

O unikatowości tego elementu projektu świadczy zastosowanie innowacyjnych technik monitoringu wykorzystujących sztuczną inteligencję, która pomoże rozróżnić osobniki uchwycone na zdjęciu. To ważne po pomoże wyeliminować podwójne liczenie tych samych osobników.

Część badawczą projektu uzupełniają działania edukacyjne, rozwijające świadomość ekologiczną społeczności lokalnych, turystów i organizacji pogranicza w zakresie potrzeby ochrony gatunków objętych projektem.

Koegzystencja ludzi i dużych drapieżników, zwłaszcza wilków, nie zawsze bywa bezkonfliktowa, edukacja stanowi zatem istotny element tego typu inicjatyw i ma na celu zwiększenie akceptacji społecznej dla gatunków objętych ochroną.

Projekt rozpoczyna się we wrześniu bieżącego roku i zakończy się w sierpniu 2026 roku.

Dofinansowanie projektu z funduszy europejskich wynosi ponad 1 mln euro.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

wojtwojt

4 1

Oby nas nie zjadly niedzwiedzie... Z nimi nie ma zartow.

15:25, 24.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

One kłamią One kłamią

3 0

Wole w lesie spotkacie niedźwiedzia niż kobietę.

15:37, 24.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JelenJelen

7 0

Zwierzęta pod większą ochrona niż ludzie.

16:52, 24.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

5 0

Bełkot jak ,,zasady DDM" w tzw. ,,dobie Pandemii"

17:14, 24.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KozakKozak

5 0

Marnotrawstwo pieniędzy podatnika ! Nadleśnictwa Łodie i Gorlice to grabieżcy prywatnego mienia prawowitych właścicieli swoich posiadłości. Tną niemiłosiernie drzewostan pozostawiając za sobą stosy gałęzi porośniętych tarniną, rujnują publiczne drogi, zawalają mosty, trują rośliny, grzybnię, maliny, borówki, czernice roundapem i innymi innymi herbicydami, budują swoje drogi które rujnują roślinność i powodują powodzie okolicznych pól, swoje drogi grodzą szlabanami. Nadleśniczy i leśnicy ciagle Ci sami, tną, kradną, dewastują i są bezkarni. Ucztują w *%#)!& elit w Radocynie ! Słowem żenada !

21:56, 24.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%