Dzięki konkursowi z Funduszu Medycznego placówki medyczne mogły ubiegać się o środki na modernizację, przebudowę lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. 15 małopolskich szpitali otrzyma ponad 153 mln zł, do Gorlic trafi ponad cztery miliony złotych.
Wśród dofinansowanych placówek znalazło się 15 małopolskich szpitali:
Bardzo się cieszymy, że do naszego oddziału ratunkowego funkcjonującego przy szpitalu w Gorlicach zostało przyznane dofinansowanie z Funduszu Medycznego w wysokości 4 milionów 200 tysięcy złotych. Po czasach Covidowych widzimy, że są to niezwykle ważne punkty w opiece medycznej. Z rządowej pomocy skorzystają również oddziały ratunkowe w Nowym Targu – 15 mln złotych i Zakopanem – blisko 7 mln złotych. Myślę, że przyznane środki finansowe przełożą się bezpośrednio na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków i na o wiele lepszą jakość usług medycznych. Mam też nadzieje, że środki te zostaną wykorzystane dobrze. Szczerze się cieszę, że trafią one do gorlickiego szpitala.
– mówi Elżbieta Zielińska, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Sprawne działanie SOR-ów to podstawa. Dzięki środkom z Funduszu Medycznego będzie możliwy choćby zakup sprzętu do diagnostyki. Robimy wszystko dla bezpiecznej przyszłości Polaków. Trwa ofensywa inwestycyjna – także w tym aspekcie: inwestycji w zdrowie Polek i Polaków.
– mówił w czasie dzisiejszego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W Małopolsce jest 21 SOR-ów i 10 Izb Przyjęć. Tylko w lipcu 2023 roku zgłosiły się do nich samodzielnie 51 354 osoby (według danych z NFZ), zaś za pośrednictwem zespołów ratownictwa medycznego zostało przywiezionych 13 215 pacjentów. Łącznie to zatem prawie 65 tys. pacjentów, którzy tylko w jednym miesiącu znaleźli się na małopolskich SOR-ach i w Izbach Przyjęć.
Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Jest on obliczony na najbliższe 10 lat w kwocie 40 mld zł. Wnioski o dofinansowanie można było składać od 27 lutego 2023 r. O środki z Funduszu Medycznego, mogły ubiegać się placówki, które na dzień ogłoszenia konkursu udzielały świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Drugim warunkiem skorzystania z dofinansowania było zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wymieniony zakres świadczeń do 31 grudnia 2021 roku,
Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Dzięki tym inwestycjom pacjenci już wkrótce odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu. Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę – często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują. Dlatego te środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie.
– podkreśla minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Źródło info: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
8 1
Za dwa tygodnie będzie artykuł jaki to szpital nierentowny i biedny. Standart
6 0
dofinansowanie do szpitala do pracowni diagnostycznych tylko zeby mial kto wypisac skierowanie i zrobic to badanie w gorlickiej sluzbie zdrowia jak jestes chory to zrub sobie badanie prywatnie wtedy moze bedziemy leczyc
4 1
Sprzęt jest ale kto będzie go obsługiwał? Nie ma żadnych specjalistów tylko nie powiem kto.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz