Zamknij

Gorlice. Zniknięcie Mikołaja Kopernika: Spokojnie, to nie wandale. Mikołaj jest w SPA! [FOTO]

10:10, 24.03.2023 . Aktualizacja: 10:26, 24.03.2023
Skomentuj fot. Marcin Labut fot. Marcin Labut

Dostajemy od Was prośby o sprawdzenie informacji dotyczącej dewastacji pomnika Mikołaja Kopernika, który od kilkudziesięciu lat znajduje się właśnie przy ulicy Kopernika w Gorlicach. Spokojnie! To nie sprawka wandala a Spółdzielni Mieszkaniowej Małopolska w Gorlicach.


Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Senat ustanowił 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

W swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.

W związku z Rokiem Mikołaja Kopernika postanowiliśmy wykonać renowację popiersia wybitnego astronoma, które znajduje się w zasobach naszej Spółdzielni. Konserwacji zostanie poddany cały monument. Prace potrwają kilka tygodni, po tym czasie pomnik wróci na swoje dotychczasowe miejsce

– wyjaśnia Łukasz Igielski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Małopolska w Gorlicach.

Poza Mikołajem Kopernikiem patronami roku 2023 są: Jan Matejko i Wisława Szymborska.

[FOTORELACJA]2126[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%