Zamknij
REKLAMA

W Binarowej powstanie Multimedialne Centrum Zwiedzania Świata! [FOTO]

09:05, 03.03.2023 . Aktualizacja: 09:10, 03.03.2023
Skomentuj fot. Barbara Ćmiech / Gorlice24 fot. Barbara Ćmiech / Gorlice24

Mieszkańcy Binarowej tylko dzięki swojej determinacji uratują jeden z najcenniejszych obiektów w swojej wiosce. Ich zaangażowanie i upór w oddawaniu głosów w konkursie Nasz Zabytek, który organizuje Fundacja Most the Most, poskutkowały grantem w wysokości miliona złotych na wyremontowanie budynku tamtejszej szkoły ludowej. Drugi milion będzie musiała dołożyć gmina.

W ubiegłym roku mieszkańcy sami mogli wskazać sposób zagospodarowania dawnego szkolnego budynku. Na tej postawie Fundacja przeanalizowała wszystkie zgłoszone pomysły i wybrała zwycięski. Nie było to łatwe, bo pomysłów było mnóstwo, w sumie ponad 240.

Fundacja po gruntownej analizie wszystkich pomysłów uznała, że z uwagi na fakt, iż dawna szkolna siedziba znajduje się w sąsiedztwie drewnianego kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, który jest zabytkiem UNESCO, w swoim drugim życiu będzie pełniła funkcję Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata.

Będzie to również miejsce obsługi turystów, gdzie każdy będzie miał dostęp do informacji o Binarowej, Bieczu i regionie. W tym miejscu przyjezdni będą mogli poznać najważniejsze zabytki w powiecie gorlickim z naciskiem na te wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.

Przygotowany zostanie także audioguide, czyli nowoczesny sposób na oprowadzanie turystów, który pozwoli 50-osobowej grupie na jednoczesne zwiedzanie. Urządzenia systemu zostaną wyposażone w nagrania dźwiękowe w kilku językach.

Kolejna funkcje to sala multimedialna i ekspozycyjna z dziejami Binarowej i regionu. Multimedialne centrum ma umożliwić wirtualne zwiedzanie obiektów zabytkowych gminy Biecz, regionu i świata.

[FOTORELACJA]2084[/FOTORELACJA]

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%