Zamknij
REKLAMA

U strażaków wielkie święto! Były odznaczenia i awanse! [ FOTO ]

15:08, 20.05.2022 | PB
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24
REKLAMA

Na placu przed Powiatową Komendą PSP w Gorlicach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Odbyła się także uroczysta ceremonia przekazania władzy nowemu komendantowi.

Międzynarodowy Dzień Strażaka w kalendarzu wypada 4 maja. Oficjalne uroczystości w Gorlicach w ramach Powiatowego Dnia Strażaka zostały jednak zaplanowane na 20 maja. W piątek wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie główna część uroczystości odbyła się na placu przed Komendą przy ul. 11listopada. 

Udział wzięli nie tylko strażacy z PSP w Gorlicach, ale również druhowie z OSP z całego powiatu. Lista oficjalnych gości była bardzo długa. Zjawili się między innymi przedstawiciele parlamentu, poseł Elżbieta Zielińska i senator Wiktor Durlak, radna województwa małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu gorlickiego Maria Gubała, Burmistrzowie Gorlic i Biecza oraz większość wójtów. Z Krakowa gośćmi byli Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Filipek oraz kapelan wojewódzki strażaków Władysław Kulig.

Strażak, to zawód, od którego nie ma wakacji. Strażakiem się nie bywa, strażakiem się jest zawsze i wszędzie, 24 godziny na dobę

- mówiła Starosta Maria Gubała

Poseł Elżbieta Zielińska z kolei podkreślała w przemówieniu:

Nie każdy może zostać strażakiem, to nie jest zawód, to jest powołanie.

Burmistrz Gorlic, w podziękowaniu za wsparcie gorlickich strażaków wręczył nadbryg. Piotrowi Filipkowi obraz przedstawiający kapliczkę Chrystusa Frasobliwego, na której zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa na świecie. 

Ceremonia przekazania władzy nowemu komendantowi.

Jedną z najważniejszych części wydarzenia była uroczysta ceremonia przekazania władzy nad komendą nowemu komendantowi. Formalnie zmiana na stanowisku nastąpiła z dniem 1 kwietnia, 20 maja odbyło się symboliczne przekazanie władzy i pieczy nad sztandarem. Pożegnał się z nim bryg. Krzysztof Gładysz, który aktualnie piastuje stanowisko Komendanta Straży Pożarnej w Tarnowie. W Gorlicach zastąpił go dotychczasowy zastępca, mł. bryg. Waldemar Krok.

Jak co roku, podczas święta nie zabrakło wyróżnień i odznaczeń. Wręczone przez Małopolskiego Komendanta zostały także awanse dla 7 strażaków. (lista wyróżnionych pod fotorelacją)

Na koniec uroczystości przez kapelanów poświęcone zostały dwa nowe wozy, o które ostatnio wzbogaciła się gorlicka komenda. 

[FOTORELACJA]1668[/FOTORELACJA]

Awanse na stopnie:

 • młodszego brygadiera: st. kpt. Marcin Barczyk oraz st. kpt. Waldemar Krok
 • kapitana: mł. kpt. Konrad Łukaszyk
 • starszego ogniomistrza: ogn. Ryszard Jasiński oraz ogn. Bogusław Łukaszyk
 • sekcyjnego: st. str. Mateusz Kłapacz, st.str. Tomasz Krupa, st. str. Krystian Przybyłowicz

Wyróżnienia otrzymali:

Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przecipożarowej

 • asp. Albert pola
 • mł. kpt. Ewa Janek
 • ogn. Dariusz Kieroń
 • ogn. Janusz Pyrcioch
 • dh Paweł Baranowski
 • dh Marcin Kruczek

Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

 • asp. sztab. Robert Szychta
 • dh Dariusz Sokołowski

Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

 • mł. ogn. Mateusz Czekański
 • mł. ogn. Szczepan Piecuch

Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana otrzymał dh Józef Bogusz

Medal Zasłużony dla pożarnictwa Ziemi Gorlickiej otrzymali:

 • nadbryg. Piotr Filipek
 • st. bryg. Krzysztof Gładysz
 • dh Piotr Mika

Wręczono również Srebrną Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich II stopnia mł. ogn. Damianowi Przybosiowi oraz sekc. Mateuszowi Kłapaczowi. 

Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia Dyplom Komendanta Głównego Straży Pożarnej otrzymał asp. sztab. Ireneusz Janusz.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

NauczycielNauczyciel

2 1

Nazwiska piszemy dużą literą i nie pola tylko Apola. Myślę że wkradł się błąd. Pozdrawiam 15:57, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

babababa

5 0

Podziękowania dla strażaków i gratulacje dla odznaczonych 16:06, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HirekHirek

4 2

To teraz czekamy na msze świętą za nich w Sękowej i wręczanie laurek 😅 16:50, 20.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

fujzafujza

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


RobRob

8 0

Większość się wogole do tej pracy nie nadaje a dostali się tylko przez znajomości. Wielu strażaków z zamiłowania czy pasji po prostu nie ma pleców i pracuje gdzie indziej. Smutna prawda 22:15, 20.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MiksMiks

0 2

Ale bajki opowiadasz tak sienadawali ze testow sprawnosciowych nie przeszli .nie wszedzie sa znajomosci moze jak juz robisz to zeby wyzej pojsc to znajomosci pomoga ale jak na naborzenie przejdziesz testow to nawet jakbys ojca mial prezydenta to nic nie poradzi. Strazak musi byc sprawny fizycznie. 07:05, 21.05.2022


A czy to ważne...A czy to ważne...

0 0

Nie wiem jak to wygląda obecnie, ale parę lat temu wymagania dla kandydatów do PSP były chyba najbardziej restrykcyjne ze wszystkich służb (oczywiście pomijając służby specjalne oraz inne oddziały specjalne mające własną rekrutacje). I zaczynało się to bodajże od samego "złożenia papierów" (gdzie niezbędne było prawo jazdy kat. C), poprzez dość mocny egzamin sprawnościowy (ostatnio była nawet "afera" że nie można było znaleźć hejnalisty bodajże w Krakowie), a kończąc na komisji lekarskiej która dokonywała ostatecznego "odsiewu" ulewając potencjalnych kandydatów "o byle co".
Z drugiej strony- czasy etatów po znajomości już się skończyły. Niemalże każda służba cierpi na niedobór funkcjonariuszy. I winę za to ponosi wielokrotnie wspomniana przeze mnie ustawa emerytalna PO-PSL, oraz niedopełnienie obietnicy złożonej zarówno przez prezydenta Dudę, jak i obecny rząd (przywrócenie wieków emerytalnych). Dlatego jeśli ktoś czuje potrzebę to śmiało- niech próbuje. 19:50, 22.05.2022


REKLAMA
0%