Zamknij
REKLAMA

Wielki powrót „Dziadów beskidzkich”. Trzy spektakle w magicznym miejscu

20.31, 26.10.2022 . Aktualizacja: 20.32, 26.10.2022
Skomentuj Źródło: Grupa Teatralna Plemię
REKLAMA

Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej Plemię z Uścia Gorlickiego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale jeśli jednak znajdzie się ktoś, kto nie zna uściańskich aktorów – amatorów, jak sami o sobie mówią, to koniecznie musi się wybrać na „Dziady beskidzkie”!

 

Już człapią w kaloszach, w walonkach, przez łąki i lasy. Dzisiaj o nich nikt nie myśli, bo babie lato na chwile pozwala zapomnieć o przemijaniu i ciemności, która i tak spowije ziemię. Dlatego ogłaszamy trzy daty naszych spektakli, które przyniosą Wam ulgę i radość mimo wszystko

zapowiada Monika Babula, która powołała do życia Plemię.

Inspiracją do powstania sztuki był wschodni obrzęd, którym inspirował się również Adam Mickiewicz pisząc drugą część Dziadów, ale jest w nim również sporo twórczości Andrzeja Stasiuka, Mirosława Nahacza i Tadeusza Nowaka.

Tak więc kolejny raz na „deskach” kapicy w Ośrodku Wczasów Rodzinnych Zacisze w Wysowej-Zdroju 30 i 31 października oraz 2 listopada zagoszczą Kroniki Beskidzkie, Bombel i Półbaśnie.

Spektakl przywołuje historię o zmarłych związanych z Beskidem Niskim, ale jednocześnie jest wielką afirmacją życia.

Nie zabraknie też żołnierzy, którzy polegli w walkach na froncie w czasie I wojny światowej, zobaczymy budowniczego cerkwi, panny, które za życia rozkochiwały w sobie kawalerów i łanie zastrzelone przez myśliwych.

O oprawę muzyczną zadba Mirosław Bogoń i Grzegorz Sztaba. Usłyszymy również Chór Galicyjski pod dyrygenturą Edyty Sulimskiej oraz orkiestrę dętą z Brunar pod dyrekcją Romana Korbicza.

Nasza teatralna rodzina powiększyła się o nowe, piękne artystyczne dusze. Wszyscy jesteśmy głodni poezji, metafory, teatru po prostu. „Dziady beskidzkie” dla Was robimy, wzruszenia i humoru szczyptę dodamy, pięknie Wam znów zaśpiewamy i zaprosimy Was do stołu, gdzie starym zwyczajem ze wschodu nakarmimy dusze czyśćcowe i zapytamy ich za Guślarzem „czego Wam trzeba duszyczki żeby się dostać do nieba?”

– mówi Monika Babula, która napisała scenariusz „Dziadów beskidzkich” i wyreżyserowała spektakl wespół z Mariuszem Laskowskim.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

niezmotoryzowanyniezmotoryzowany

0 0

Czym dojechać z Gorlic i czym wrócić? 06:55, 27.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MM

0 0

Wybierz połączenie z e-podroznik, masz do dyspozycji autobus i pociąg. Polecam też blablacar, zawsze znajdziesz połączenie. 08:25, 27.10.2022


niezmotoryzowanyniezmotoryzowany

0 0

Do Wysowej w niedzielę i święto jeżdzi autobus i pociąg? 23:21, 27.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tadeusztadeusz

0 1

... i dwa samoloty. 09:09, 28.10.2022


0%