Zamknij
REKLAMA

Gorlice. Widać już fragment "nowego oblicza Kromera"

07:58, 20.09.2020 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj
REKLAMA

Od kilku miesięcy na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach trwają intensywne prace modernizacyjne. Nakładem kilku milionów złotych jedna z loklanych firm wykonuje gruntowny remont obiektu. Właśnie zdemntowano fragment rusztowania dzięki czemu widać już kawałek odnowionej elewacji i już teraz można powiedzieć, że całość będzie prezentować się imponująco. 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Budynek, w którym od wielu lat funkcjonuje gorlickie liceum to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Jego stan już od dawna prosił się o remont, co wreszcie udało się skutecznie doprowadzić do realizacji. Być może gdyby nie niesprzyjające okoliczności dziś moglibyśmy cieszyć oczy kompleksowo wyremontowanym budynkiem bowiem pierwszy przetrag na modernizację ogłoszono jeszcze w lutym 2019 roku, ale z przyczyn formalnych został on unieważniony. Kolejny przetarg i skuteczne podpisanie umowy z wykonawcą miało miejsce na początku grudnia 2019.

[ZT]7573[/ZT]

Ekipy remontowe prace modenizacyjne rozpoczęły od osuszania piwnic, które dotychczas z uwagi na  zagrożenie mykologiczne były wyłączone z użytkowania. Dzięki remonto to się zmieni, a my mogliśmy też przy tej okazji podejrzeć remontowane pomieszczenia.

[ZT]8371[/ZT]

Modernizacja przewiduje szereg prac w obiekice oraz jego otoczeniu. W ramach modernizacji budynku wykonana zostanie:

  • renowacja elewacji wykonanej z cegły klinkierowej,
  • renowacja attyki,
  • izolacja pionowa i pozioma ścian piwnic,
  • wymiana pokrycia dachu wraz z przebudową kominów,
  • wymiana wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania,
  • likwidacja barier architektonicznych – dobudowa zewnętrznego szybu windowego

Ponadto wykonana zostanie modernizacja istniejącego boiska szkolnego w taki sposób, aby mogło ono po godzinach pracy szkoły być udostępniane mieszkańcom obszaru rewitalizacji. Dzięki przeprowadzonym pracom powstanie m.in. bieżnia, skocznia i rzutnia. Założeniem jest, by obiekt służył lepszej organizacji czasu wolnego młodzieży. 

Tuż przed weekendem pracownicy firmy remontowej zdemontowali pierwszy fragment rusztowania szczelnie okalającego dotychczas budynek. Dzięki temu można już zobaczyć jeden z segmentów "Kromera" w nowej odsłonie. Czysta cegła klinkierowa, odnowiona attyka i znajdujące się na niej głowy - naprawdę robią wrażenie. Po zakończeniu całości prac (a ma to się stać wiosną przyszłego roku) budynek będzie prawdziwą perełką gorlickiego centrum. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Zdrowy rozsądekZdrowy rozsądek

29 1

To przepiękny budynek, przepiękny! Mam nadzieję, że popiersia władców Polski też będą odrestaurowane! 11:02, 20.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FirlejFirlej

5 6

Tylko żeby nie chcieli dołożyć głowy tego co leży na Wawelu a brat niszczy kraj. 13:45, 21.09.2020


wies makwies mak

0 20

ja bym zrobil lepszy 17:12, 20.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SmerfSmerf

2 0

NIK masz adekwatny do umysłu i komentarza. 13:43, 21.09.2020


EmkaEmka

6 0

Może przy tej okazji przypomnieć wzruszający wiersz "Moja szkoła" Pani Joanny Probulskiej - miałam okazję go usłyszeć w 2016 roku na uroczystości 110-lecia szkoły. Autorka pięknie pisze o czerstwym, ceglanym obliczu szkoły "z siwą gzymsową brwią", o "kamiennych głowach na dachu" i przede wszystkim o tych, którzy tworzyli atmosferę tego miejsca - uczniach biegnących "na przerwę, na wakacje, ku życiu" ... 16:01, 21.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CcccCccc

1 0

Oby tylko ten remont nie był " z wierzchu" taki ładny.....miejmy nadzieję,że " architekt" remontu i wykonawca staną na wysokości zadania....nie tak jak poprzedni remont.....ponad 30 lat temu... 21:34, 27.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA