Zamknij

Drukarka laserowa - jak to działa

14:25, 18.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:30, 18.06.2020

Gdy korzystamy z drukarek laserowych w biurach albo naszych domach, zwykle nie zastanawiamy się nad zastosowaną w nich technologią, pozwalającą przenosić obrazy i teksty na papier. Mało kto wie, jak działają te urządzenia i w jaki sposób wpływa to na wygodę użytkowania i koszty eksploatacji. Na szczęście łatwo można dołączyć do grona wtajemniczonych – poniżej prezentujemy opis całego procesu drukowania z wykorzystaniem lasera.

Interpretacja danych i elektrostatyka

Dane z komputera lub urządzenia mobilnego trafiają do drukarki, gdzie wbudowany interpreter języka opisu strony przetwarza zbiór uzyskanych informacji na bitmapowy obraz wydruku. Wspomniany obraz zostaje odwzorowany na bębnie drukarki z użyciem lasera. Zanim to jednak nastąpi, bęben światłoczuły musi być naładowany elektrostatycznie za pomocą rolki lub elektrody ładującej, aby przyciągał cząsteczki tonera. Światło lasera zostaje odbite przez wirujące lustro i pada na naładowany bęben. W wyniku punktowego rozładowywania ładunków na konkretnych obszarach bębna laser tworzy utajony obraz na jego powierzchni. Bęben obraca się w pobliżu zespołu wywołującego, gdzie znajduje się pojemnik z tonerem. Proszek zostaje przyciągnięty do bębna w miejscach uprzednio „wskazanych” przez laser, czyli tam, gdzie powstał utajony obraz wydruku.

Przeniesienie obrazu na papier

Rolki transportujące przesuwają papier pod obracającym się bębnem. Cząsteczki tonera znajdujące się na bębnie są przenoszone na kartkę z wykorzystaniem elektrostatyki. Kiedy na papierze znajdzie się już pierwszy fragment obrazu, bęben zostaje rozładowany i oczyszczony z pozostałości tonera. Komponent jest ponownie naładowywany, naświetlany punktowo przez laser i przyciąga toner. Kolejna część obrazu zostaje przeniesiona na papier. Cały proces powtarza się tak długo, aż uzyska się cały drukowany obraz.

Co należy wiedzieć o tonerach?

Toner to proszek nanoszony na papier podczas druku w urządzeniach laserowych. To mieszanka cząstek barwiących i tych transportujących ładunki elektrostatyczne. Aby działał skutecznie, toner musi być dopasowany do konkretnego modelu sprzętu i uwzględniać wymagania producenta urządzenia.

Gdzie szukać materiałów do drukarek laserowych? Toner do drukarki Brother można zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-85_88.html. Dostępne są wkłady pasujące do różnych modeli. Uda się znaleźć zarówno oryginalne tonery Brother, jak i zamienniki od sprawdzonych producentów.

Materiały eksploatacyjne w drukarkach laserowych wymienia się rzadziej niż w atramentowych. Tonery starczają na dłużej niż tusze i są trwalsze. Rzadziej się je wymienia, dlatego że charakteryzuje je wydajność i nie zasychają. Technologia druku wykorzystująca tonery pozwala więc na duże oszczędności. Przyspiesza też drukowanie – wielostronicowe dokumentu uzyskamy znacznie szybciej z pomocą drukarki laserowej niż atramentowej.

Utrwalanie obrazu

Kiedy obraz znajdzie się już na papierze, musi zostać utrwalony. Dlaczego tak się dzieje? Drobinki proszku, niezależnie od tego, czy stosuje się tonery Brother, Epson czy innej marki, zostają przyciągnięte do kartki tylko elektrostatycznie. Z tego powodu papier z naniesionym tonerem trafia do specjalnego modułu, gdzie poddany jest działaniu wysokiej temperatury i dociskowi rolek. Wówczas proszek zostaje utrwalony na papierze, a kartka przetransportowana do miejsca odbioru gotowego wydruku.

Drukarka laserowa działa z wykorzystaniem elektrostatyki, punktowego naświetlania laserem i utrwalania obrazu wysoką temperaturą. Jest urządzeniem działającym szybciej niż zwykłe sprzęty atramentowe. Laser porusza się błyskawicznie, dlatego nanosi obraz z dużą prędkością, a zarazem robi to precyzyjnie. Co więcej, wybierając tonery do drukarek Brother, Canon czy innych uznanych marek, oszczędzamy na kosztach wydruku. Wydajemy na materiały eksploatacyjne znacznie mniej niż użytkownicy drukarek atramentowych, szczególnie gdy zdecydujemy się na tonery alternatywne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%