Zamknij

Olej silnikowy w wakacyjne upały, a więc nie przegrzej silnika w czasie dalekich podróży!

11:06, 03.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:07, 03.06.2019
Skomentuj

Według corocznych danych Instytutu Turystyki, blisko połowa Polaków wyjeżdżających na wakacje poza granice kraju wybiera samochód jako główny środek lokomocji. Jest to, oczywiście, o wiele wygodniejszy i praktyczniejszy sposób podróżowania, jednak planując wakacje za kółkiem, należy pamiętać o jednej obowiązkowej rzeczy – gruntownym przeglądzie stanu technicznego samochodu. Jednym z najważniejszych aspektów właściwej pracy jednostki napędowej, a tym samym całego auta, jest dobór oraz odpowiedni poziom oleju silnikowego.

Chłodzi, zabezpiecza, czyści

Niesprawne auto to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem, która może nie tylko zniweczyć wakacyjne plany, ale również stanowi zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Olej silnikowy zapewnia prawidłową eksploatację silnika, minimalizując tarcia powstające pomiędzy jego ruchomymi elementami, zapewniając odpowiednie chłodzenie w czasie upalnych dni, ochronę antykorozyjną, a także czyszczenie oraz szczelność jednostki napędowej.

W lecie interesuje nas „Y”

Oleje silnikowe w sklepie internetowym iParts.pl posiadają oznaczenia klasy lepkości oleju według SAE (Society of Automotive Engineers), które są przedstawione symbolem XW-Y. Liczba X informuje o względnej lepkości w niskich temperaturach, natomiast symbol Y o względnej lepkości w wysokich temperaturach. W przypadku wakacyjnych podróży, nas najbardziej interesuje symbol Y na etykiecie oleju silnikowego. Oczywiście, producent samochodu podaje w instrukcji obsługi optymalny olej silnikowy, jaki powinien zostać zastosowany w danej jednostce napędowej.

Każdy olej silnikowy zmienia swoje właściwości pod względem temperatury. Im jest ona niższa, tym olej robi się gęstszy, a przy wysokich temperaturach jego konsystencja staje się rzadsza. Latem jednostka napędowa pracuje najczęściej w bardzo wysokich temperaturach, co pozwala szybciej rozgrzać silnik, jednak problemy mogą się pojawić z jego chłodzeniem. Rzadki olej gorzej przylega do elementów silnika, przez co zwiększa się ich tarcie, natomiast zmniejszają się właściwości chłodzące oleju silnikowego. Należy więc stosować odpowiednie oleje, rekomendowane przez producenta konkretnego modelu oraz wybierać tylko te najwyższej jakości – przestrzega ekspert sklepu internetowego iParts.pl.  

Odpowiedni olej?

W sklepie iParts.pl dostępne są oleje klasyfikowane według dwóch podstawowych grup jakościowych – ACEA oraz API. Klasyfikacja ACEA podaje cztery grupy olejów: A – do silników benzynowych, B – do aut osobowych z silnikami wysokoprężnymi, C – oleje low SAPS (niskopopiołowe) do samochodów osobowych z silnikiem diesla i filtrem cząstek stałych oraz E – do samochodów ciężarowych z jednostkami wysokoprężnymi. Klasyfikacja API to podział na oleje do silników benzynowych (symbol S) oraz oleje do stosowania w silnikach wysokoprężnych (symbol C).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Adam2Adam2

2 0

Z olejem nie ma żartów. Ja swojego czasu naraziłem się na duże koszty zaniedbując regularną wymianę. 08:06, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IgorIgor

0 0

Regularna wymiana to jedno, ale dbanie doglądanie i sprawdzanie jego stanu między wymianami to drugie. Ja zawsze jak wybieram się w podróż to jedną z pierwszych rzeczy jakie robię jest sprawdzenie stanu oleju. Niekiedy nie trzeba dolewać, innym razem jest to konieczne. Warto dbać o prawidłowy jego poziom bo w przeciwnym wypadku można narazić się na duże niebezpieczeństwo. 11:24, 16.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%