W czwartek w Rzeszowie podpisana została umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy. Dokument podpisali prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Rzeszowie Marcin Lewandowski oraz dyrektor miejscowej Elektrociepłowni Tadeusz Kępski.
Ok. 76 mln zł kosztować ma budowa w Rzeszowie wielkoskalowej pompy, której źródłem ciepła będą oczyszczone ścieki. Moc pompy ma wynieść 14 MWt. Inwestycja, którą w stolicy Podkarpacia zrealizuje PGE, ma być gotowa w 2027 r.
Obecny na uroczystości prezes PGE Dariusz Marzec podkreślił, że w Rzeszowie powstanie pierwsza w kraju wielkoskalowa pompa, które będzie odzyskiwała ciepło z oczyszczonych ścieków.
"Dzięki pompie ciepło ze ścieków powróci do mieszkańców w formie bezemisyjnej, czystej energii. Takie rozwiązana będą powstawać także w innych miastach kraju, ale pierwszą tego typu instalację uruchomimy w Rzeszowie" - dodał Marzec.
Prezes PGE podkreślił, że dzięki odzyskowi ciepła, ścieki które trafią do Wisłoka będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
Inwestycję będzie realizowała PGE Energia Ciepła, prezes spółki Grzegorz Krystek powiedział, że po podpisaniu umowy z rzeszowskim MPWiK, firma rozpoczyna przygotowania do realizacji inwestycji.
"Przewidywana moc tej instalacji to będzie ok. 14 MWt (megawatów cieplnych), w zależności od temperatur przepływów to się może zmieniać. Inwestycja pochłonie ponad 76 milionów złotych, takie są nasze założenia projektowe na dzisiaj" - mówił.
W rozmowie z PAP Krystek dodał, że jeśli uda się uzyskać wszystkie potrzebne pozwolenia i zgody np. środowiskowe - to inwestycja powinna być gotowa w 2027 r.
Prezes PGE EC dodał, że we Wrocławiu istnieje podobna pompa wielkoskalowa, ale jest ona oparta na ściekach brudnych.
"A to oznacza, że jest tam dużo więcej problemów eksploatacyjnych. Dlatego tutaj zdecydowaliśmy się na zabudowę wielkoskalowej pompy ciepła na ściekach oczyszczonych, to daje m.in. pewność zasilania, długoterminowe dostawy ciepła, jak i powoduje to, że ta oczyszczona, czysta woda jest chłodzona i dopiero wtedy wraca do środowiska w bardziej naturalnym stanie" - powiedział.
Krystek zaznaczył, że budowa wielkoskalowej pompy ciepła w Rzeszowie jest jednym z elementów realizacji strategii dekarbonizacji grupy PGE.
W uroczystości udział wziął również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który podkreślał dobrą współpracę z PGE. "Jesteśmy jednym z pięciu polskich miast, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dlatego taka współpraca jest dla nas bardzo istotna" - mówił.
Fijołek zapowiedział, że podpisana w czwartek umowa będzie jednym z załączników do Climate City Contract. To dokument, który samorząd prześle do Komisji Europejskiej.
"W tym dokumencie przedstawimy plan, jak i kiedy będzie rezygnować ze źródeł energii, które wykorzystują węgiel. Po to, aby osiągnąć zeroemisyjność" - dodał Fijołek.
PGE Energia Ciepła z grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/75742/ oraz https://wideo.pap.pl/videos/75747/ (w wersji surowej do edycji) (PAP)
huk/ drag/ jpn/
Jer14:29, 06.09.2024
Zielona spirala nabiera tempa. Szkoda ze to tylko dobry biznez dla niektorych.
Z ekologia to nie ma nic wspolnego
NOL20:30, 06.09.2024
Kolejny przekręt z dotacją na pompy ciepła.Ekologia to pretekst i podstawka,kilka osób które zainstalowały pompy ciepła w mojej miejscowości obecnie najchętniej udusiły by urzędników i ,,zielonych agitatorów,,.Wpompowane pieniądze w pompy i fotowoltaikę a tu ch.......złamanego oszczędności!Rachunki za prąd po 7 do 9 tysi!!Nowe domy ocieplone ,wymuskane i co! Ano przeprosiny dziadków którzy ostrzegali przed huura optymizmem i szybka instalacja innego grzania bo na rachunki nie starcza!Ludzie myślcie i liczcie !!Więcej zdrowego rozsądku a nie uleganie manipulacji.Nie wierzcie bezkrytycznie bandzie zielonych dziwolongów.Najlepiej kupcie im mocny klej.....
Pomocnik Glinika: Cracovia ma czuć, że ją gonimy
Stal Sanok legenda!!!!!!!! Pany!!!
zagórz
08:17, 2025-05-29
Krosno: tymczasowy areszt dla organizatora wyścigów..
1 mila
.
06:25, 2025-05-29
Oficjalnie: Karol Nawrocki odwiedzi Gorlice
Masakra - Nawrocki :(
RG
23:02, 2025-05-28
Oficjalnie: Karol Nawrocki odwiedzi Gorlice
Jestem kapciowym Wielkiego Bu. Ha ha ha ... I co mi KODowcy zrobicie?
Karol Nawrocki
20:47, 2025-05-28
1 0
Zastanawiam się, czego trzeba żeby ludzie otrzeźwieli i zobaczyli co to jest 'walka z klimatem' i wszelkie zielone ideologie. Licytacji domu?
0 0
To ja może odniosę się do Pańskich zarzutów wobec pomp ciepła, bo są bardzo typowe dla pewnych grup niezadowolonych. Nie dlatego, że jestem sprzedawcą/instalatorem/ślepym użytkownikiem/czy czymś tam innym.
Jestem ŚWIADOMYM użytkownikiem, ŚWIADOMIE skorzystałem z programu dofinansowania i wymieniłem 5 klasowy piec na ekogroszek i mam obecnie fotowoltaikę z pompą ciepła powietrze-woda. Rozliczenie na nowych zasadach, więc już nie tak korzystnie jak Ci, co mają net metering.
Niedawno otrzymałem pierwsze rozliczenie z Taurona (po całym roku) z którego wynika jasno i wyraźnie, że po roku użytkowania wychodzi mi duuuużo korzystniej używanie pompy ciepła do grzania ciepłej wody w lecie i ogrzewanie domu zimą, aniżeli spalanie 2 ton ekogroszku do ogrzewanie i grzałki na prąd do ciepłej wody latem. O obsłudze nie wspomnę (przywóz węgla, dorzucanie, czyszczenie, miejsce, itp.). Nie będę kwotami rzucał bo mi się nie chce pisać, ale wszystko jest na fakturze.
Dom sprzed 7 lat, wg. mnie b dobrze ocieplony, 4 osoby, normalne używanie wody i prądu jak większość (w tym indukcja i elektryczny czajnik).
Co jest w tym wszystkim najważniejsze - ano ŚWIADOMOŚĆ, PODSTAWOWA WIEDZA, MINIMUM ZAINTERESOWANIA TEMATEM. Zanim wybrałem pompę, to poczytałem o co kaman, wybrałem taką, jaką uważałem za optymalną (mimo, że niektórzy instalatorzy proponowali większe"na wszelki wypadek", ale takie myślenia się nie sprawdza, a wręcz szkodzi - więc wybrałem najmniejszą możliwą, zgłębiłem wystarczającą wiedzę na temat działania, wymęczyłem instalatora w kwestii obsługi ile się da, i spędziłem mnóstwo czasu na zabawie ustawieniami, aby dojść do optymalnych. To jest właściwe podejście do tematu, a Pańscy sąsiedzi to zapewne skorzystali z ofert telefonicnzych na montaż jakiś tam kompleksowy, że firma za nich wszystko załatwi, pompy zapewne przewymiarowane, instalacje porobione z błędami, pozostawione ustawienia "z d...y wzięte " przez instalatorów, albo w ogóle nie powinni brać pompy, bo np. w ich sytuacji nie było to dobre rozwiązanie ze względu na warunki techniczne... no i potem wychodzą takie rachunki.
Wystarczy na forach poczytać, ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z używania pomp od lat i niejednemu pomogli w sytuacji, gdy instalator coś zawalił, lub sami wiedzy nie mieli...
Także nie bajduż Pan, i nie opowiadaj, że to takie zło niestworzone, z gruntu złe, reklamowane jako cud, a wychodzi wtopa, tylko dlatego, że sąsiedzi robią coś bezmyślnie i rzucają się na coś, bo inni już mają...
Ja również uważam, że cała ta walka o ekologię to jeden wielki przekręt, raz bum na gaz, za chwile na prąd, potem chrust i może coś innego... wiem dobrze skąd bierze się prąd chociażby do zasilanie pompy, w jakim stopniu jest ekologiczna a w jakim nie ale też wiem, że odpowiednio dobrana pompa, właściwa instalacja i świadome jej użytkowanie to dobry pomysł w przypadku zmiany źródła ogrzewania - oczywiście są inne, jak gaz, tak samo dobre, jak się sprawę przemyśli, jak i inne :)