Zamknij

Prokuratura przesłuchuje świadków ws. Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej

08:07, 12.02.2024 PAP Aktualizacja: 08:09, 12.02.2024
Skomentuj zdj. ilustracyjne / Michał Osiecki / Sieć Portali zdj. ilustracyjne / Michał Osiecki / Sieć Portali

"Aktualnie postępowanie to znajduje się w fazie +in rem+ i wobec żadnej osoby nie zostało wydane postawienie o postawieniu jej zarzutów. W sprawie trwają przesłuchania świadków, w tym pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz przedstawicieli beneficjentów projektu" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Krakowie Katarzyna Duda.

Prokuratura Regionalna w Krakowie przesłuchuje świadków, w tym pracowników urzędu marszałkowskiego, w sprawie Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej. Śledztwo prowadzone jest z zawiadomienia NIK, której zdaniem mogło dojść do niegospodarnego wydania środków publicznych.

Jak dodała, przedmiotem śledztwa są nieprawidłowości, do jakich mogło dojść w związku z realizacją przez urząd marszałkowski projektu Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM), które celowo mogły skutkować koniecznością zwrotu dofinansowania w kwocie co najmniej 64 mln 756 tys. 500 zł.

Zastrzeżenia - jak wyjaśniła rzeczniczka - wzbudziły m.in. funkcjonalność realizowanego projektu oraz ryzyko niedotrzymania terminów jego wdrożenia.

Najwyższa Izba Kontroli kontrolowała Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolskie Parki Rozrywkowe sp. z o.o. od 1 lutego do 30 czerwca 2022 r. W marcu 2023 r. opublikowała wyniki kontroli i krytycznie oceniła realizowany projekt MSIM. Prokuraturę poinformowała o możliwości popełniania przestępstwa przez cztery osoby, o możliwości niedopełnienia obowiązków (art. 231 par. 1 kk) i doprowadzania do niekorzystnego rozporządzania mieniem za pomocą wprowadzania w błąd (art. 286, par. 1 kk).

NIK zwróciła uwagę na dublowanie przez system funkcji Internetowego Konta Pacjenta. Na podobny problem zwracało uwagę Ministerstwo Zdrowia.

Urząd marszałkowski pracował nad MSIM od 2015 r. Koszt przedsięwzięcia to 212 mln zł, przy czym 139 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich oraz budżetu krajowego.

Oficjalnie system został uruchomiony w grudniu 2023 r. 38 małopolskich szpitali, które współtworzą system, uzupełnia w nim dokumentację hospitalizowanych pacjentów.

Uruchamiając system władze województwa zapowiedziały, że będzie on dużym ułatwieniem w pracy dla personelu medycznego i dla pacjentów, że umożliwi szybki wgląd w dokumentację medycznych powstałą w różnych placówkach. System jest zintegrowany z systemem P1, czyli ogólnopolską, elektroniczną bazą danych medycznych.

Jak przypomniała NIK w 2023 r., pomysł budowy MSIM pojawił się w 2009 r., zakładał innowacyjne, jak na ówczesne czasy, rozwiązania. Miał zwiększyć dostępność e-usług medycznych w regionie i poprawić ich jakość. Pilotaż uruchomiono w 2015 r., a ostateczna decyzja o budowie MSIM zapadła w 2019 r., choć - jak podała NIK - już wtedy było wiadomo, że system będzie powielał rozwiązania dostępne w ramach ogólnopolskiej platformy P1.

Od 1 lipca 2021 r. polskie placówki lecznicze mają obowiązek raportować zdarzenia medyczne drogą elektroniczną na centralną platformę P1.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mark/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

..

0 0

Wyniki pracy niektorych prokuratorow w Gorlicach sa zalezne od znajomosci z podejrzanym lub innymi ogolnie znanymi czynnikami ktore maja decydujacy wplyw na podjecie dochodzenia czy tez umorzenie. 19:51, 21.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%