Zamknij

Ponad 100 godzin oczekiwani na przekroczenie granicy w Medyce!

20:34, 20.11.2023 PAP Aktualizacja: 20:36, 20.11.2023
Skomentuj zdj. ilustracyjne / pixabay zdj. ilustracyjne / pixabay

Jak podała w poniedziałek rano Krajowa Administracja Skarbowa, szacowany czas oczekiwania na wyjazd z Polski przez przejście w Medyce wynosi ok. 108 godzin. Tyle czasu muszą czekać w kolejce kierowcy samochodów ciężarowych. Pozostałej pojazdy są odprawiane na bieżąco na tym przejściu.

Ok. 108 godzin czekają w poniedziałek rano kierowcy samochodów ciężarowych na przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. Kolejki są spowodowane protestem przewoźników, którzy blokują przejście m.in. w Korczowej.

Na pozostałych przejściach w regionie, oprócz przejścia w Kroczowej, gdzie trwa protest, odprawy są realizowane na bieżąco.

Jak powiedziała PAP asp. szt. Anna Długosz z jarosławskiej komendy policji, do odprawy na terenie powiatu zarejestrowanych jest 1190 pojazdów. Długość kolejki wynosi ok. 11 km. Dodała, że protest przebiega spokojnie.

Policjanci do tej pory nie musieli interweniować również na przejściu w Medyce. Jak podkreśliła oficer prasowa przemyskiej policji asp. Joanna Golisz, kolejka pojazdów przed przejściem w Medyce wynosi, podobnie jak w ostatnich dniach, ok 1,2 tys. pojazdów.

Protestujący zapowiadają, że również przejście w Medyce ma zostać zablokowane w tym tygodniu. Prawdopodobnie nastąpi to w środę lub czwartek.

Jak powiedział rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, por. Piotr Zakielarz, ostatniej doby funkcjonariusze SG odprawili na podkarpackich przejściach w Korczowej, Medyce i Malhowicach 646 ciężarówki o masie całkowitej przekraczającej 7,5 ton.

Z kolei ciężarówki o masie do 7,5 ton odprawiane są w Budomierzu i Krościenku. Ostatniej dobry wyjechały tam łącznie 122 ciężarówki

 - dodał.

Por. Zakielarz zapewnił, że SG działa "adekwatnie do potrzeb" i zapewnia sprawną odprawę paszportową.

Kolejki spowodowane są protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Przepuszczają tylko po kilka aut na godzinę.

Domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.(PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ apiech/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%