Zamknij

Gang pseudokibiców - kolejne zatrzymania; zabezpieczono majątek o wartości 10 mln zł

11:52, 17.11.2023 PAP Aktualizacja: 12:12, 17.11.2023
Skomentuj Zdj. ilustracyjne / Mateusz Węsierski / ibytow.pl / siecportali Zdj. ilustracyjne / Mateusz Węsierski / ibytow.pl / siecportali

W śledztwie, prowadzonym przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Karpacki Oddział Straży Granicznej pod nadzorem małopolskiej Prokuratury Krajowej, występuje 16 podejrzanych. Planowane są kolejne zatrzymania. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, prania pieniędzy oraz korupcji usłyszeli członkowie grupy pseudokibiców - wprowadzili do obrotu 5 ton marihuany i 17 kg kokainy. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek wart ponad 10 mln zł.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki następnie były wprowadzane w kraju, głównie na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe" - poinformowała rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Uderzenie w grupę przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego - głównie w Krakowie oraz w województwie wielkopolskim, gdzie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych oraz ich samochody. W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wówczas to zatrzymano 12 osób, a kolejne cztery doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi sprawami.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalili, że łącznie cała grupa przestępcza wprowadziła do obrotu pięć ton marihuany i 17 kg kokainy. Pieniądze z handlu narkotykami były przez podejrzanych inwestowane głównie w nieruchomości, ale także prane m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę, na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, sąd zastosował wobec siedmiu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec czterech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tys. zł w walucie polskiej i obcej. Ponadto prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

Grupa przestępcza pseudokibiców działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki były następnie wprowadzane do obrotu na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe.

W śledztwie zatrzymano już łącznie 105 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 330 zarzutów. Wobec 81 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z wątków tej sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także praniem pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mas/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

KokaKoka

2 0

To bylo kiedys. Ile takich grup przest. dziala dzisiaj, teraz, tego sie pewnie nie dowiemy... 14:07, 17.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

4 0

No to jak na ,,pseudokibiców” tępych karków to nieźle kręcili🤣🤣🤣. Może by już był czas, żeby skończyć nazywać etatowych gangsterów ,,pseudokibicami” bo to, że pod taką przykrywką występują nie czyni ich żadnymi kibicami, nawet ,,pseudo”. Są to zwyczajne grupy przestępcze, mające często powiązania ,,wysoko”. 14:35, 17.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do maroDo maro

1 0

A co się dzieje z tymi zabezpieczonymi milionami? Do kogo one trafiają? 14:28, 18.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%