Dzisiaj (17 września) w Gorlicach odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Wydarzenia te miały na celu oddanie hołdu ofiarom sowieckiej agresji oraz Sybirakom, którzy doświadczyli deportacji i cierpień na zesłaniu.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Msza zgromadziła licznych mieszkańców miasta, przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów oraz Sybiraków. Był to czas refleksji i modlitwy za tych, którzy stracili życie lub cierpieli w wyniku sowieckiej agresji.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Parafialnym w Gorlicach, gdzie odbyło się uroczyste złożenie wieńców. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy Gorlic. Złożenie wieńców było wyrazem szacunku i pamięci dla ofiar zbrodni katyńskiej oraz wszystkich, którzy cierpieli na zesłaniu.
85 lat temu nasz kraj stał się ofiarą agresji ze strony Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. 17 września 1939 roku, kiedy Polacy opadli z sił po trwającej 17 dni obronie przed III Rzeszą, od wschodu granicę przekroczyło ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów Armii Czerwonej. Do niewoli trafiło przeszło 250 tys. polskich żołnierzy, w tym 18 tys. oficerów. Jeńcy byli zsyłani na Sybir.
Światowy Dzień Sybiraka jest organizowany od 1991 roku przez Związek Sybiraków, założony w 1928 roku. Po II wojnie światowej z powodów politycznych Związek nie mógł działać. Jego reaktywacja nastąpiła w 1988 roku.
Obchody 85. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka są ważnym elementem polskiej pamięci narodowej. To czas refleksji nad trudną historią, ale także okazja do wspólnego upamiętnienia tych, którzy cierpieli i walczyli o wolność.
[FOTORELACJA]4696[/FOTORELACJA]
T14:25, 17.09.2024
Związek Sybiraków założono w 1928 r., ale zsyłka za czasów carskich w porównaniu z tą z czasów komunistycznych to była wyprawa krajoznawcza.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 3
Taż to de,il ,jedź dzisiaj