Zamknij
Zdj. ilustracyjne / pixabay

Dzień babci, święto o którym warto pamiętać!

14:51, 17.01.2024 Aktualizacja: 15:10, 17.01.2024

Dzień babci, święto o którym warto pamiętać!

W Polsce każdy 21 stycznia jest dniem wyjątkowym, pełnym miłości i sentymentu - to właśnie obchodzony jest Dzień Babci. To święto, które teoretycznie zyskuje coraz większą popularność i staje się okazją do wyrażenia wdzięczności i miłości wobec najdroższych babć i dziadków, ale czy wszyscy o nim pamiętamy? 

W tym roku mija 60 lat od pojawienia się inicjatywy święta w Polsce!

Historia Dnia Babci w Polsce sięga lat 60. XX wieku. Z pomysłem i inicjatywą utworzenia tego święta wyszedł tygodnik „Kobieta i Życie” w 1964 roku. W kolejnym roku święto zaczął popularyzować także „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. Co ciekawe, w każdym kraju święto to obchodzone jest w innym terminie i różnych formach. Na przykład w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest w maju w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy jako Dzień babci i dziadka (ang. National Grandparents Day). Obchodzone jest również krócej niż w Polsce, bo dopiero od 1978 roku.

W naszym kraju początkowo obchody koncentrowały się na Warszawie, ale szybko zyskały ogólnonarodowy charakter.

Od tego czasu Dzień Babci stał się stałym elementem kalendarza świąt i obchodów rodzinnych w Polsce. W dniu tym wnuki i wnuczki starają się okazać swoim babciom czułość i wdzięczność za wszystko, co dla nich zrobiły. Prezenty, kwiaty, a także własnoręcznie wykonane laurki i podziękowania stają się znakiem tego szczególnego dnia.

W Polskich rodzinach tradycyjnie obchodzi się to święto wspólnym spotkaniem przy stole. Babcie często są obdarowywane pysznymi domowymi wypiekami, upominkami oraz kwiatami. To również doskonała okazja do przekazania przez nie najmłodszym pokoleniom historii rodzinnych, tradycji i cennych wartości.

Warto podkreślić, że Dzień Babci to nie tylko czas radości i prezentów, ale także refleksji nad rolą babć w polskim społeczeństwie. To one często pełnią funkcję opiekunek, przewodniczek i źródła wsparcia dla swoich rodzin. Ich mądrość i doświadczenie są nieocenione, a Dzień Babci to okazja, by to docenić.

Obecnie Dzień Babci to nie tylko święto tradycji, ale także przypomnienie o konieczności szacunku i troski wobec osób starszych. Tego wielokrotnie w dzisiejszych czasach brakuje. W pędzącym świecie często zapominamy o naszych seniorach, a nie raz nawet o tym jednym szczególnym dla nich dniu. Często też można dostrzec również najzwyklejszy brak szacunku, a babcie, i też dziadkowie, niekiedy bywają traktowani jak "kula u nogi". Chociaż może to bywają sporadyczne przypadki, to jednak nie powinny mieć miejsca, chociażby ze względu na minimum kultury i szacunku.

Nie zapominajmy więc o tym wyjątkowym dniu i starajmy się, by nie był tylko jedynym takim dniem w roku.  Dbajmy o to, by Dzień Babci był okazją do budowania więzi rodzinnych, pielęgnowania tradycji i doceniania roli, jaką odgrywają babcie w życiu każdej rodziny. Niech ten dzień będzie pełen radości, miłości i wspólnie spędzonego czasu, aby babcie poczuły się wyjątkowo i docenione za swój trud i poświęcenie.


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%