Zamknij
REKLAMA
Zdj.ilustracyjne/pexels/RODNAE Productions

Horoskop słowiański. Kto nad tobą czuwa? Poznaj swojego pradawnego patrona!

Paulina Zielińska Paulina Zielińska 11.30, 14.11.2022 Aktualizacja: 16.17, 14.11.2022

Horoskop słowiański. Kto nad tobą czuwa? Poznaj swojego pradawnego patrona!

Nasi słowiańscy przodkowie wierzyli w bóstwa rządzące żywiołami natury. Siły wyższe, które chroniły ich plony, zdrowie oraz dobrobyt. Horoskop Słowian opierał się przede wszystkim na prawach przyrody. Uważano, że pora roku, w której doszło do narodzin nierozerwalnie wpływa na osobowość człowieka. Każdy miesiąc miał swoich boskich patronów, którzy przekazywali ludziom swoje cechy. Horoskop zdradzał ludzkie predyspozycje, skłonności oraz usposobienie..

Który słowiański bóg jest twoim patronem i jakie znaczenie niosą ze sobą twoje narodziny? Przedstawiamy 16 patronów opiekujących się osobami urodzonymi w danym okresie. 

Zdj.ilustracyjne/pixabay/MiraCosic

Czarnobóg (27 grudnia-30 stycznia)

Czarnobóg był uważany przez Słowian za jednego z dwóch stwórców świata. Bóg miał zwyczaj niszczyć wszystko to, co niepotrzebne czy szkodliwe. Osoby urodzone w czasie jego panowania wyróżniają się silnym charakterem, dużą ambicją oraz talentem do zarządzania finansami. Podopieczni boga to kreatywne i spontaniczne osoby o przywódczym usposobieniu.

Weles (31 stycznia-21 marca)

Weles to słowiański opiekun ludzi i władca świata umarłych. Osoby urodzone za jego rządów są pełne niespodzianek, nieprzewidywalne i cechują się umiejętnością radzenia sobie w skrajnych sytuacjach. Bardzo ważne jest dla nich życie seksualne i potrafią zakochać się w mgnieniu oka. Osoby urodzone w tym okresie nieustannie gonią za nowościami, szybko trwonią pieniądze i są dobrymi pracownikami.

Dziewanna (22 marca-16 kwietnia)

Osoby urodzone w sezonie panowania Dziewanny, są przede wszystkim wielkimi miłośnikami przyrody. Dziewanna jest piastunką wszystkiego, co młode i wymagające pomocy, a jej podopieczni z zawodu bywają weterynarzami, ogrodnikami, nauczycielami lub lekarzami medycyny naturalnej. Osoby urodzone pod jej patronatem swoją siłę czerpią z przebywania na łonie natury, a ich życiową misją jest zmienianie świata na lepszy.

Jarowit (17 kwietnia-14 maja)

Jarowit to słowiański bóg wiosny, który zaczyna swoje panowanie po Matce Naturze, bogini Dziewannie. Osoby, nad którymi sprawia opiekę są bardzo uparte, ufne i odważne. Mają duże trudności z podporządkowaniem się oraz postępowaniem według narzuconych przez społeczeństwo schematów. Osoby urodzone w okresie rządów boga mają tendencję do podejmowania ryzykownych decyzji, szybko ulegają emocjom, a ich okres nastoletni należy do dość wybuchowych.

Lela (15 maja-2 czerwca)

Lela to słowiańska bogini miłości, płodności i ogniska domowego. Osoby, których jest patronką są urodzonymi artystami o barwnej osobowości. Nie brakuje im poczucia humoru, są bardzo życzliwi i otwarci, a od partnera oczekują dozgonnej miłości i wierności. Podopieczni Leli mają tendencję do gubienia się w swoich własnych fantazjach oraz mnożenia domniemanych scenariuszy ponad potrzebę, przez co nieustannie żyją w silnym stresie.

Dodola (3-12 czerwca)

Dodola to bogini rządząca losem ludzi oraz opiekunka osób młodych duchem. Urodzeni za jej panowania zwlekają z dorośnięciem, a ich życie pełne jest niespodzianek i nadzwyczajnych zwrotów akcji. Nad wyraz cenią sobie zabawę oraz optymizm. Osoby urodzone w czerwcu mają duże wymagania, wysoko stawiają poprzeczkę innym i maja głowę pełną pomysłów, przez co niekiedy szybko porzucają swoje plany.

Łada (13 czerwca-6 lipca, z wyjątkiem 21-22 czerwca)

Bogini piękna, radości oraz wiecznej młodości. Piękno i miłość to dwie najistotniejsze wartości w życiu osób, nad którymi sprawuje opiekę. Przez większość życia poszukują swojej bratniej duszy, w której istnienie szczerze wierzą. Osoby urodzone za czasów jej panowania są idealistami zarówno pod względem relacji międzyludzkich, jak i poglądów na życie.

Kupało (przesilenie letnie: 21-22 czerwca)

Kupało, to słowiańskie bóstwo płodności, które sprzyja miłosnym zalotom i zjednywaniu sobie ludzi. Dla osób urodzonych w tę wyjątkową noc, najważniejsza w życiu jest rodzina - zarówno biologiczna, jak i duchowa złożona z przyjaciół i bliskich osób. Osoby urodzone pod patronatem boga Kupało uwielbiają czytać i rozmyślać o tym, co nieznane. Interesują się magią, zjawiskami paranormalnymi oraz najróżniejszymi teoriami spiskowymi.

Mokosz (7 lipca-1 sierpnia)

Mokosz to słowiańska Matka Ziemia i patronka kobiet. "Dzieci" Mokosz mogą poszczycić się imponującą dyscypliną oraz hartem ducha. Są pracowite, sumienne i przejawiają wielki talent w kuchni. Osoby urodzone w tym okresie są wyjątkowo skromne i zamknięte w sobie, przez co trudno nakłonić je do zwierzeń.

Perun (2-28 sierpnia)

Według słowiańskich legend Perun był jednym z dwóch stwórców świata. Osoby, nad którymi sprawuje opiekę są urodzonymi przywódcami o błyskawicznie zmieniającym się nastroju. Lubią mieć ostatnie zdanie i często postrzegane są przez innych jako wybuchowe. Z reguły otaczają się przyjaciółmi, bo w samotności szybko wpadają w depresję. Osoby urodzone w sierpniu uwielbiają znajdować się w centrum uwagi i nie potrafią tłumic swoich emocji.

Żywa (29 sierpnia-13 września)

Piatnica była słowiańską boginią kobiecości, seksualności i płodności. Przodkowie wyznawali jej swoje grzechy, kładąc się na mokrej ziemi. Słowianie wierzyli, że za ciężkie przewinienia bogini ta karała nieszczęśników ślepotą. Cierpliwość, tolerancja i wytrwałość to podstawowe cechy jej podopiecznych. Osoby urodzone w okresie jej panowania są skromne i mają skłonność do mówienia wprost co im się nie podoba.

Swarożyc (14 września-27 września)

Swarożyc to bóg słońca, nieba, ogniska domowego oraz ognia ofiarnego. Osoby spod jego patronatu są myślicielami, którzy nie odsuwają się od nauki, a swoją wiedzę lubią przekazywać innym. Potrafią zaskoczyć otoczenie swoją inteligencją i wiedzą oraz cenią sobie działanie dla wyższej idei. Według przodków zodiakalny Swarożyc nie powinien wiązać się z Mokosz, ponieważ w tej relacji obie strony będą nieszczęśliwe.

Simargł (28 września-15 października)

Simargł to tajemnicza istota w dawnych czasach kojarzona z demonem, który był strażnikiem mitycznego drzewa życia. Osoby nad którymi sprawuje opiekę często poświęcają się dla innych, zapominając przy tym o własnym dobrze. Maja silną potrzebę naprawiania świata, a czynienie dobra to ich motto życiowe. Rodzina jest dla nich bardzo ważna, ale mają skłonności do dyrygowania swoimi bliskimi. "Dzieci" Simargł zbyt mocno chcą narzucić innym swoje zdanie, co niekiedy prowadzi do konfliktów.

Marzanna (16 października-8 listopada)

Marzanna to bogini życia i śmierci oraz słowiańska personifikacja zimy. Osoby urodzone w okresie jej rządów mają stalowe nerwy oraz jasne cele na przyszłość. Charakteryzują się dużą wytrzymałością psychiczną, cierpliwością, upartością i samodyscypliną. Podopieczni Marzanny mają dobrą intuicję, wrodzoną pewność siebie i są najmocniejszym znakiem w słowiańskim horoskopie.

Żmij (9-28 listopada)

Słowiańskie bóstwo Żmij to strażnik drzewa życia oraz wejścia do Nawii, czyli zaświatów. Osoby spod jego patronatu  to samotnicy, którzy najlepiej czują się w towarzystwie własnych myśli. Cechuje ich ogromna wrażliwość, lubią podróżować, doświadczać nowe rzeczy i otaczać się dobrami materialnymi. Niestety osoby urodzone w listopadzie bywają zbyt uprzedzone do ludzi, przez co trudno im nawiązać głębszą relację.

Kostroma (29 listopada-26 grudnia)

Słowiańskie bóstwo o dwóch twarzach, młodej i starej, oraz sercu bijącym raz bardzo szybko, a raz wolno. Osoby urodzone w okresie panowania Kostromy są szczerymi i oddanymi przyjaciółmi, którzy pomagają przejść przez ciężkie chwile. Wyróżnia je czarny humor, oryginalność, zdolność do poświęceń oraz ciężkiej pracy. "Dzieci" bóstwa nie oglądają się wstecz i żyją tu i teraz. Dodatkowo są bardzo wrażliwe i utalentowane. 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%