Zamknij
REKLAMA
Zdj. ilustracyjne/Pexels/samerdaboul

Nie pij kawy po 10 rano! Dlaczego? Takich skutków się nie spodziewałaś!

23.05.2022Paulina Zielińska Paulina Zielińska

Nie pij kawy po 10 rano! Dlaczego? Takich skutków się nie spodziewałaś!

Wiele osób bez tego napoju nie wyobraża sobie poranka, i równie wiele pije go kilka razy w ciągu dnia. Oczywiście mowa tu o kawie, która jest niepowtarzalnym elementem porannej rutyny większości z nas.  

Jednak co zaskakujące według przeprowadzonych badań kawę należy pić tylko i wyłącznie o poranku. Dlaczego? Im później po nią sięgamy tym bardziej spowalnia nasz metabolizm!

Zdj.ilustracyjne/Pexels/Dominika Roseclay

Kawa a dieta

Osoby, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów przed nadchodzącym latem świetnie zdają sobie sprawę, iż przede wszystkim w swojej diecie unikać powinny węglowodanów oraz cukrów. Słodkie bułeczki, czy też ciasteczka w trakcie odchudzania muszą zostać odstawione na bok. 

Niestety dla wielu osób tego typu słodkości są świetnym dodatkiem do porannej lub popołudniowej kawy. W takim przypadku problemem nie są już tylko puste kalorie przyswajane przez nasz organizm, ale i również spowolniony metabolizm spowodowany wypiciem kawy o później porze. 

Kiedy zatem pić kawę?

Według dietetyków i lekarzy kawę należy pić trzy, bądź cztery godziny po przebudzeniu. To wtedy organizm wytwarza najmniej kortyzolu, a napój przynosi nam oczekiwane efekty, w tym między innymi najskuteczniejsze pobudzenie. 

Zdj.ilustracyjne/Pexels/Saliha

Kawa a stres

Picie kofeiny o późnej porze może skutkować znacznym podwyższeniem poziomu hormonu stresu.

Późno pita kawa może zaburzyć naturalny rytm snu, a to z kolei może utrudnić spalanie kalorii.  Zbyt krótki sen sprawia, że ilość kortyzolu w organizmie znów się zwiększa. Hormon "przekazuje" wtedy organizmowi, że musi oszczędzać energię, a to sprawia, że tłuszcze spalamy o wiele wolniej niż powinniśmy. Wysoki poziom kortyzolu sprawia, iż zwiększa się również stężenie glukozy we krwi, co w dłuższej mierze może prowadzić do rozwoju różnych chorób. 

Pamiętajmy zatem, aby naszą codzienną kawkę pić wczesnym porankiem, unikać jej spożywania popołudniu i za wszelką cenę starać się  nie podjadać w trakcie jej picia. 

Zdj.ilustracyjne/Pexels/RioLecatompessy

Zobacz również inne artykuły z naszej Strefy Kobiet:

[ZT]11507[/ZT]

[ZT]11607[/ZT]

[ZT]11305[/ZT]

 

REKLAMA

komentarz (1)

NN

12 1

Tytuł zaprzecza treści. Wstaje o 6 i wg artykułu mam pic kawe 4h po przebudzeniu czyli o 10. Ale moment - czyż tytuł nie mówił żeby nie pić o 10? 21:58, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz