Zamknij

Tragiczne początki idei Dnia Kobiet. Rzymskie Matronalia. Ciekawostki

13:04, 08.03.2022 Aktualizacja: 12:31, 12.03.2022

Tragiczne początki idei Dnia Kobiet. Rzymskie Matronalia. Ciekawostki

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca to jeden z dni w roku, kiedy każda kobieta może poczuć się wyjątkowa i doceniona. Jednak kobiety nie zawszę mogły liczyć na taki szacunek... Jaki tragiczny wypadek wiąże się z początkiem idei walki o równouprawnienie kobiet, i czym są rzymskie matronalia? 

Krótko o historii Święta Kobiet

Za początek idei święta uznaje się historyczny moment strajku kobiet zatrudnionych w jednej z fabryk w Nowym Jorku. W 1909 roku kobiety pracujące w ciężkich warunkach za bardzo niską pensję wszczęły strajk. Właściciel fabryki nie wiedząc jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji zamknął kobiety w jednej z hal fabrycznych i udał się naradzić z innymi właścicielami. Niestety w chwili, gdy kobiety czekały na odpowiedź ze strony właściciela w fabryce wybuchł pożar, w skutek którego zginęło blisko 100 kobiet. 

Korzystając ze wzrastającego niepokoju społecznego spowodowanego dramatycznym incydentem, a nasilonego licznymi już w całym kraju strajkami, głos zabrali ówcześni socjaliści. W celu wykorzystania sytuacji do późniejszego przejęcia władzy, rozpoczęli oni rozpowszechniać swój negatywny pogląd na temat braku równouprawnienia kobiet, ich warunków pracy, niskich płac oraz nagłaśniać rzekomo powstałe z ich inicjatywy strajki kobiet.

Pomimo, iż wydarzenia te miały miejsce w Nowym Jorku, pierwszy Dzień Kobiet ogłoszony został rok później w Belgii. Wprowadzone święto miało za zadanie wspierać ideę równości pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz rozpowszechnić ją wśród społeczeństwa.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Pierwowzór Dnia Kobiet, czyli rzymskie matronalia

Co roku w dniu 1 marca Rzymianie obchodzili Dzień Matronalii. Święto to miało związek zarówno z odejściem zimy, jak i płodnością wśród rzymskich kobiet. W trakcie święta wszystkie zamężne kobiety zwane matronami przejmowały kontrolę nad ulicami, domami oraz świątyniami w Rzymie. W świątyniach kobiety modliły się o szczęście w małżeństwie oraz przychylność bogów w kwestii potomstwa, natomiast w swych domach wydawały ucztę dla niewolników. W dniu tym wszyscy mężczyźni obdarowywali swoje wybranki najróżniejszymi prezentami, w tym również kwiatami.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

A oto kilka ciekawostek dotyczących Dnia Kobiet: 

  • W Polsce dzień  kobiet kojarzy się głównie z PRL-em, kiedy to kobiety pracujące w zakładach otrzymywały od przełożonych goździki, rajstopy, mydło lub kawę.
  • W latach komunizmu 8 marca publikowano zdjęcia kobiet, które odznaczyły się zasługami w sprawie kraju.
  • Dawniej mężczyźni obdarowywali kobiety goździkami.
  • W Rumunii oraz Portugalii kobiety obchodzą święto w swoim gronie.
  • W Polsce pierwsze Święto Kobiet obchodzono 24 marca 1924 roku.
  • Dzień Kobiet w innych krajach nie zawsze obchodzony jest 8 marca. Przykładowo w Tunezji jest to 13 sierpień, natomiast w Armenii Dzień Kobiet trwa od 8 marca do 7 kwietnia.
  • W 1994 roku ówczesna polska premier Hanna Suchocka zniosła oficjalne obchody Święta Kobiet.
  • 3 marca mieszkańcy Japonii obchodzą święto Hina-matsuri zwane festiwalem lalek, czyli święto zamieszkałych w ich kraju dziewcząt.

komentarz(2)

asdasd

2 0

Dzień kobiet? *%#)!& z tym świętem. Rozdmuchane kupsko. 07:49, 09.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

w Polscew Polsce

2 0

Kobietom ze schroniska dla bezdomnych łódzkiego MOPS-u dano tylko kilka godzin na przeprowadzkę, by zrobić miejsce dla uchodźców z Ukrainy.
Jak podał w poniedziałek portal lodz.naszemiasto.pl, kobiety mieszkające w schronisku dla bezdomnych łódzkiego MOPS musiały się błyskawicznie wyprowadzić, by zrobić miejsce dla kobiet-uchodźców z Ukrainy …. https://kresy.pl/wydarzenia/polska/mops-w-lodzi-wyprowadzil-kobiety-ze-schroniska-by-zakwaterowac-ukrainki/?swcfpc=1
21:44, 10.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%