Odpowiednie mocowanie to gwarancja trwałego montażu. Do kotwienia w betonie można używać kotew mechanicznych i chemicznych – czym się różnią oraz jak ich prawidłowo użyć? Przeczytaj.
Szukając sposobu na zamocowanie np. elementów stalowych, aluminiowych czy drewnianych w betonie lub podłożu murowym, powinniśmy użyć kotew. W przeciwieństwie do popularnych w codziennym użytkowaniu kołków, kotwy mają zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. Wyróżniamy kotwy mechaniczne i kotwy chemiczne, czyli tzw. żywice. Dowiedź się jak je prawidłowo dobrać i zamontować.
Kotwy mechaniczne
Kotwy mechaniczne do betonu łączą element z podłożem na zasadzie siły fizycznej. Stosuje się je często do tzw. ciężkich zamocowań na dużych placach budowy choć nie tylko - sprawdzą się również w przypadku prostszych montaży. Przy zachowaniu szybkości montażu i prostocie aplikacji ich zaletą jest również zapewnienie wysokiej nośności. Wyróżniamy kilka rodzajów kotew mechanicznych:
- Kotwy wkręcane (wkręty do betonu, np. R-HLX) - nie rozprężają podłoża, co umożliwia mocowanie bardzo blisko krawędzi, ponadto nie powodują uszkodzenia podłoża. Możliwy jest demontaż i ponowny montaż w tym samym otworze. Pozwalają na mocowanie elementów o średnim i dużym obciążeniu.
- Kotwy opaskowe (np. R-XPTIII) – do montażu przelotowego. Do wywiercenia otworu używa się wiertła o tej samej średnicy co sama kotwa. Zamocowania opaskowe umożliwiają instalację elementów o różnych grubościach. Zamocowanie świetnie sprawdza się w montażu fasad wentylowanych, konstrukcji stalowych, regałów magazynowych, stalowych słupów czy ogrodzeń.
- Kotwy tulejowe - dość uniwersalne, przeznaczone do małych i średnich obciążeń, zazwyczaj służą do mocowania różnych instalacji w betonie.
Zobacz montaż kotwy opaskowej krok po kroku
Kotwy chemiczne
Kotwy chemiczne do betonu to jedne z najtrwalszych i najbardziej wszechstronnych metod mocowania w tym podłożu. Posiadają unikalne właściwości i sposób działania. Często są stosowane zamiast kotew mechanicznych, w sytuacjach, gdy np. chcemy uzyskać wysokie nośności i/lub materiał podłoża jest trudny do rozpoznania. Jest to też rozwiązanie niezwykle trwałe - kotwy marki Rawlplug posiadają potwierdzenie Europejskiej Oceny Technicznej, że ich okres użytkowania może wynosić aż do 100 lat.
Jak działa kotwa chemiczna do betonu?
Kotwy chemiczne, znane również pod nazwą “wklejane”, swoje właściwości uzyskują dzięki adhezji, czyli powierzchniowemu łączeniu materiałów. Żywica zespala się zarówno z mocowanym elementem, jak i z podłożem, co skutkuje wyjątkową trwałością i wytrzymałością uzyskanego łączenia. To sprawia, że kotwy chemiczne wykorzystuje się w warunkach najbardziej wymagających.
Rodzaje kotew chemicznych
Do zastosowania na co dzień w pracach remontowych, Rawlplug zaleca:
- Kotwę poliestrową R-KEM-II - można jej użyć chociażby do mocowania telewizorów, klimatyzatorów czy “geberitów”, ale także markiz, poręczy czy huśtawek. Jest najbardziej uniwersalna, dopuszczona do stosowania w każdym podłożu.
Natomiast do specjalistycznych zastosowań dedykowane są:
- Kotwy hybrydowe R-KER-II - łączą cechy kotew epoksydowych i poliestrowych, co daje dużą wszechstronność, zwłaszcza, że występują w wersji letniej i zimowej. To pozwala przeprowadzić montaż nawet przy temperaturze –20*C. Wytrzymują znaczne obciążenia (np. podczas montażu konstrukcji stalowych czy zbrojeń) i nadają się do głębokiego kotwienia.
- Kotwy epoksydowe R-KEX-II - przenoszą największe obciążenia. Długi czas wiązania ułatwia montaż elementów stalowych w wysokich temperaturach. Doskonale sprawdzają się w przypadku głębokiego kotwienia prętów zbrojeniowych.
Kotwy do betonu – jak mocować? Instrukcja krok po kroku
Mocowanie kotwy chemicznej to proces wymagający dokładnego przestrzegania instrukcji, bez pomijania żadnego etapu. Wszystkie czynności należy wykonywać dokładnie, aby uzyskać oczekiwaną nośność i zapewnić trwałość finalnego połączenia.
- Wywiercenie otworu - pierwszym krokiem montażu kotwy chemicznej jest wywiercenie otworu. Otwór powinien być większy niż średnica montowanego pręta.
- Czyszczenie otworu – jest niezbędne, aby żywica zyskała pełną przyczepność. Zazwyczaj czyści się na zasadzie 4x4x4x (4-krotne użycie pompki do czyszczenia, 4-krotne oczyszczanie wyciorem i znowu 4-krotne przedmuchanie pompką).
- Przygotowanie żywicy - po umieszczeniu kartusza w pistolecie należy wycisnąć ok. 10 cm mieszanki na karton do momentu połączenia się żywicy z utwardzaczem. Gdy masa uzyska jednolity kolor, możesz przystąpić do aplikacji.
- Dozowanie - otwór należy wypełnić w 70%, dozowanie rozpoczyna się od najgłębszej części otworu, zaprawę wyciska się równomiernie.
- Instalacja prętów - element mocujący umieszczamy w otworze ruchem obrotowym do osiągnięcia głębokości otworu.
- Obciążenie układu - finalne obciążenie układu jest możliwe po całkowitym wyschnięciu żywicy, czyli po upływie czasu wiązania określonego na opakowaniu. Czas ten zależy od temperatury otoczenia, przy czym w skrajnych warunkach atmosferycznych należy zastosować odpowiednią wersję kotwy do betonu (zimową bądź letnią).
Zobacz, jak prawidłowo użyć kotwy chemicznej:
Sprawdź również mocowania do niewielkich obciążeń: Techniki zamocowań - przewodnik po wybranych rozwiązaniach firmy Rawlplug