Osoby planujące wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powinny przygotować się na utrudnienia. Pracownicy zapowiedzieli ogólnopolski strajk ostrzegawczy, który ma być odpowiedzią na trwający od miesięcy spór z kierownictwem instytucji.
Jak informuje Radio ZET, w środę 17 czerwca w godzinach od 8:00 do 10:00 pracownicy ZUS w całym kraju przeprowadzą strajk ostrzegawczy. Za protest odpowiadają cztery organizacje związkowe działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Związkowcy przekonują, że wcześniejsze rozmowy i mediacje nie przyniosły porozumienia. Ich zdaniem problemy związane z wynagrodzeniami i warunkami pracy pozostają nierozwiązane.
Największe emocje budzi kwestia podwyżek. Strona związkowa domaga się wzrostu wynagrodzeń o 1200 zł brutto dla każdego pracownika. Z kolei kierownictwo ZUS zaproponowało podwyżkę w wysokości 220 zł brutto miesięcznie oraz jednorazową nagrodę wynoszącą 4 tys. zł brutto.
Pracownicy podkreślają jednak, że problem nie dotyczy wyłącznie płac. Wskazują również na rosnącą liczbę obowiązków, braki kadrowe oraz coraz większą odpowiedzialność związaną z obsługą świadczeń dla milionów Polaków.
Związkowcy apelują, aby w czasie protestu ograniczyć wizyty w placówkach ZUS i korzystać z usług elektronicznych. W wielu oddziałach obsługa klientów może być utrudniona, a po zakończeniu protestu należy spodziewać się większych kolejek.
ZUS zapewnia jednocześnie, że strajk nie powinien wpłynąć na wypłatę emerytur, rent czy innych świadczeń. Utrudnienia mają dotyczyć przede wszystkim bezpośredniej obsługi interesantów.
Strajk ostrzegawczy jest następnym etapem sporu zbiorowego prowadzonego przez związki zawodowe. Wcześniej pracownicy organizowali protesty i kierowali apele do rządu, domagając się poprawy sytuacji kadrowej i płacowej.
Jeżeli nie uda się wypracować porozumienia, konflikt między pracownikami a kierownictwem ZUS może wejść w kolejną fazę.
on12:10, 17.06.2026
Niech ZUS lepiej powie co dzieje się ze składkami pracownika który całe życie płacił a zmarł przed ukończeniem wieku emerytalnego.
haha13:18, 17.06.2026
powinno się im to odliczyć od wypłaty, nieroby oszuści złodzieje....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Maciej Serafin: bez Was nie dokonałbym tego!
Hobby tego pana z dopłatą z naszych podatków.
Obserwator
09:50, 2026-06-22
Gorlicki Zakątek: Czy Gorlice straciły kolej przez Hrab
prawda, bo przykładów takich działań, dobrze poświadczonych w źródłach, jest więcej. Podobnie zrobiono w Lesku, gdzie tamtejszy potentat tak zaciekle zwalczał budowę stacji w mieście, że kolej Lesko w końcu ominęła. Strzał w kolano zrozumiano (on i miasto) dopiero po czasie.
Pewnie to
07:52, 2026-06-22
Gorlicki Zakątek: Czy Gorlice straciły kolej przez Hrab
Niestety prywatne interesy zawsze niszczą dobro ogółu. Dzisiaj też nie trzeba szukać dalej przykładu: budowa rondo center zniszczyła nam budowę łącznika.
Prywatne interesy
07:35, 2026-06-22
Historyczny dzień dla polskiego motorsportu: Serafin ru
Maciek po co Ci te baby grube ?co one tam robią?
Betti
19:22, 2026-06-21