Zamknij

Co dalej z rejestracją kur? Ministerstwo sprawę ruszyło, ale obowiązek...

17:05, 30.03.2023 Aktualizacja: 23:02, 31.03.2023
Skomentuj Zdj. Ilustracyjne / Pexels Zdj. Ilustracyjne / Pexels

Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o sprawie kur, kaczek, czy też gęsi trzymanych w przydomowych zagrodach. Okazało się bowiem, że w myśl nowych regulacji unijnych, nawet jeśli ktoś ma jedną sztukę drobiu, to musi ją zarejestrować. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obiecało przepisy zmienić. Jednak restrykcje wciąż obowiązują. 

O sprawie pisaliśmy także na naszym portalu. Pod artykułem na ten temat pojawiło się ponad 300 komentarzy!

[ZT]14367[/ZT]

Informowały o niej niemal wszystkie media lokalne i ogólnopolskie. Cała sytuacja jest kuriozalna. Sprowadza się bowiem do tego, że nawet jeśli ktoś trzyma na swojej posesji kilka kurek lub nawet tylko jedną - na jajka, to musi o tym powiadomić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli stado się zmniejszy lub zwiększy, to za każdym razem trzeba będzie o tym powiadamiać urzędników.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pracuje nad zmianą przepisów, tak aby rejestracja drobiu z domowych hodowli nie była konieczna. Unijne prawo unijnym prawem, ale każde państwo członkowskie ma możliwość dostosowania go do warunków, jakie panują w danym kraju. 

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Poseł Wiesław Szczepański zapytał resort rolnictwa, jak przebiegają prace nad zmianą prawa. I co się okazuje? Projekt ustawy jest przygotowany, ale wciąż nie trafił na Radę Ministrów, mimo że jest traktowany "priorytetowo". Tak więc, gdyby się trzymać litery prawa unijnego, kury, gęsi i kaczki - nawet dwie lub trzy - trzeba rejestrować. Na końcu odpowiedzi, jaką otrzymał poseł, jest takie zdanie: "Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymanie się od rejestracji drobiu utrzymywanego na własny użytek" - poinformował portal Leszno24.

Powyższe teoretycznie oznacza, że nikt nie powinien się spodziewać konsekwencji niezarejestrowania kur trzymanych na własny użytek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że samo zalecenie nie zmienia przepisów i formalnie obowiązek pozostaje.

Ta sprawa nie zostanie tak szybko rozwiązana, bo nie będzie posiedzenia Sejmu, przed szóstym kwietnia 2023 r. A przypomnijmy, że to właśnie ten termin wskazano jako ostateczną i nieprzekraczalną datę rejestrowania kur i kaczek. Jak wynika z sejmowego kalendarza, kolejne posiedzenie zaplanowano na 12 kwietnia 2023 r. 

– napisał z kolei w swojej publikacji Fakt.

(pb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

strona wuwuwustrona wuwuwu

45 5

To nie jest prawo, to jest bezprawie. Jak za okupacji.

17:19, 30.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TT

18 1

Jak może być inaczej skoro wprowadza to ten sam natchniony operator...

19:00, 30.03.2023

KogutekKogutek

11 0

Ponoć kury rozgrzebały tory w Zagórzanach i nie ma pociągu do Gorlic .Czy to prawda ?

12:04, 31.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abnabn

7 0

Pewnie będą je kolczykować na piórach ( śmiech na sali !!!!!)

13:47, 31.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GorlikGorlik

9 5

To oczywiście nie pierwszy przypadek, gdzie dobra zmiana nagina przepisy unijne dla załatwienia własnych potrzeb rękami UE. Potem całą winę zwalają na UE i wszystko O.K. Z tymi kurami rząd „zaspał” i dopiero po 5-ciu latach od przyjęcia tych przepisów prze UE, żeby zdążyć przed upływem terminów, szybko na kolanie napisał ustawę – BUBEL, zakładając, że zaraz będzie ją zmieniał a przy okazji pochwali się „ciemnej masie”, że wynegocjował łagodniejsze przepisy. Tak jesteśmy robieni w bambuko już ponad 7 lat !
Poniżej cytaty z rozporządzenia unijnego:

1.UPRAWNIENIA WYKONAWCZE DOTYCZĄCE ZWOLNIEŃ Z WYMAGAŃ W ZAKRESIE PROWADZENIA DOKUMENTACJI
Komisja może w drodze aktów wykonawczych ustanowić przepisy dotyczące rodzajów zakładów i podmiotów, które mogą zostać zwolnione przez państwa członkowskie z wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji określonych w art. 102, 103, 104 i 105 w odniesieniu do:
a)
zakładów, w których utrzymuje się niewielką liczbę utrzymywanych zwierząt lądowych lub przetrzymuje się niewielką ilość lub liczbę materiału biologicznego lub w odniesieniu do podmiotów zajmujących się lub przewożących niewielką liczbę utrzymywanych zwierząt lądowych lub niewielką ilość lub liczbę materiału biologicznego;
b)
gatunków lub kategorii utrzymywanych zwierząt lądowych lub materiału biologicznego. Przyjmując te akty wykonawcze, Komisja opiera te akty na kryteriach określonych w art. 106 ust. 2.
2. Artykuł 85
ODSTĘPSTWA OD OBOWIĄZKU PODMIOTÓW W ZAKRESIE REJESTRACJI ZAKŁADÓW
W drodze odstępstwa od art. 84 ust. 1 państwa członkowskie mogą zwolnić z wymagania rejestracji niektóre kategorie zakładów stwarzających nieistotne ryzyko, jak przewidziano w akcie wykonawczym przyjętym zgodnie z art. 86 ust. 2. Państwa członkowskie informują Komisję o takich zwolnieniach. Koniec cytatu.

16:35, 31.03.2023
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

TT

3 2

A nie chwytasz sedna sprawy czyli drażniącego absurdu uzyskiwania zwolnień, odstępstw etc. w sprawie czegoś co działało dobrze i sensownie od tysięcy lat dla dobra ludzi?

17:48, 31.03.2023

GorlikGorlik

2 0

Do T. Ja CHWYCIŁEM – nawet to, że Ty nie masz zielonego pojęcia co czytasz i o czym piszesz. Po pierwsze – rozporządzenie unijne i nasza ustawa - w tym temacie- regulują szereg spraw związanych z rejestracją, przemieszczaniem zagranicznym, handlem, ubojem, utylizacją, zwalczaniem chorób u zwierząt itd. i ……. REJESTRACJĄ ZWIERZĄT. Tobie, jak myślę znany jest tylko ten ostatni fragment.
Po drugie - w swoim komentarzu nie napisałem ani jednego słowa na temat tego, czy te przepisy są potrzebne czy zbędne. Na tym kompletnie się nie znam, to zweryfikuje czas.
Jak dobrze przeczytasz mój komentarz, to zrozumiesz, że chodzi mi o karygodne i skandaliczne informowanie społeczeństwa na ten temat.

20:46, 31.03.2023

strona wuwuwustrona wuwuwu

0 2

Do T - jak widzisz - nie chwyta. I tu jest tragedia współczesnych ludzi. Nie widzą nic złego w mnożeniu takich bzdurnych regulacji, potrzebnych jedynie pączkującej administracji. Polecam film 12 prac Asteriksa. Tam też o tym było.

13:24, 01.04.2023

EmilEmil

10 0

Mam obok domu rów melioracyjny i pływają dzikie kaczki i co dalej ?

20:26, 31.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolPol

0 2

Dla czego piszecie brednie ustawa jest przejrzysta i zrozumiała i zawiera ilość drobiu do rejestracji ,na pewno nie dwie kury ,a po wyżej trzystu należy zgłosić . Zapraszam do lektury wszystkie zainteresowane osoby.



07:55, 02.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Genogefa Genogefa

1 0

Od Hanki Męciny też śmierdzi!

13:13, 06.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%