Zamknij
REKLAMA

"Lżenie Kościoła" będzie ostro karane. Przepisy są surowe

06:59, 17.03.2023 Źródło: Bankier.pl / Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl

Nowelizacja Kodeksu karnego związana z projektem "W obronie chrześcijan" ma sprawić, że za "lżenie" Kościoła w trakcie nabożeństwa lub "przerwanie aktu religijnego" będą surowo karane. Co zostanie zapisane w nowych przepisach?

Propozycja zmian w tym zakresie wpłynęła do Sejmu w październiku poprzedniego roku. Pod zmianami, jak wskazywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, miało podpisać się ok. 400 tysięcy osób. 

Pierwsze czytanie projektu nastąpiło w grudniu, a teraz prace nad nowelizacją trwają w podkomisjach. 

- Podkomisja przeformułowała obywatelski projekt. Całość projektu wraz z poprawkami poparło trzech członków podkomisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu - wskazuje serwis bankier.pl.

Jakie zmiany zaproponowano? 

- W projekcie proponowana jest zmiana w art. 195 Kodeksu karnego. Obecnie ten artykuł przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Projekt proponuje zaś zmianę poprzez wykreślenie słowa "złośliwie" - informuje Wirtualna Polska. 

Ponadto w przepisach znajdzie się paragraf mówiący o tym, że osoba, która doprowadzi do przerwania "aktu religijnego, albo pogrzebu, uroczystości lub obrzędów żałobnych" podlegałby karze do trzech lat pozbawienia wolności. 

Zmiany dotyczącą także art. 196 Kodeksu karnego. Miałby on zyskać brzmienie: "Kto publicznie lży Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydza jego zasady doktrynalne lub obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

Dotyczyłoby to również osób, które "publicznie znieważą przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

W przypadku, kiedy sprawca dopuściłby się tych czynów w trakcie nabożeństwa lub innego aktu religijnego lub za pomocą środków masowego komunikowania, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3. 

(Źródło: Bankier.pl / Wirtualna Polska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (3)

A czy to ważne...A czy to ważne...

1 0

Cytat: " Projekt proponuje zaś zmianę poprzez wykreślenie słowa "złośliwie" - informuje Wirtualna Polska. "
Ja bym się raczej zastanowił co należy rozumieć pod pojęciem przeszkadzanie.
Cytat: "Zmiany dotyczącą także art. 196 Kodeksu karnego. Miałby on zyskać brzmienie: "Kto publicznie lży Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydza jego zasady doktrynalne lub obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2"."
A jak ma się ten przepis do konstytucyjnego prawa o wolności słowa, wypowiedzi i myśli? I kolejną sprawą jest miejsce obowiązywania- czyli przestrzeń publiczna. Ok- kościół, cmentarz itd- nie pasuje ci to nie idź, idziesz to zachowuj się. Tyle że jeśli mowa o publicznym lżeniu, do końca nie wiadomo o co chodzi i w związku z czym można by podłączyć pod to wszystko (George Carlin w grobie się przewraca).
Cytat: "W przypadku, kiedy sprawca dopuściłby się tych czynów w trakcie nabożeństwa lub innego aktu religijnego lub za pomocą środków masowego komunikowania, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3. "
Tak naprawdę, osoba która narusza jakieś nabożeństwo, daje przede wszystkim o sobie świadectwo. Dlatego w takich przypadkach należało by udostępnić wizerunek takiej osoby publicznie wszystkim np. na okres 1 roku. 13:26, 17.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SYNSYN

1 0

Na pogrzebie mojej Mamy też osoba z dalszej Rodziny darła się bym założył maskę mimo że miałem zaświadczenie lekarskie że nie muszę ale wariatki nie chciałem wypraszać z pogrzebu z kaplicy. 17:40, 17.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatolikKatolik

1 0

I prawidlowo, zidiociale lewactwo za duzo sobie pozwala odnosnie zniewazania katolikow i instytucji koscielnej. 17:48, 18.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%