Zamknij
REKLAMA

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu?

21:40, 10.10.2019 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. 

W niedzielę 13 października w lokalu wyborczym wyborcy otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Głos ważny - jeden znak X na karcie

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Znowelizowany w styczniu 2018 roku Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

Ponadto, nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Wcześniej w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt. Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie apelowała, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować. 

Głosowanie od 7 do 21

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godzinach od 7 do 21. Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania między innymi w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka. 

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. 

Wybory parlamentarne

W niedzielnych wyborach Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów - w naszym okręgu dajemy mandat 10 posłom i 1 senatorowi 

W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegać się będzie 5114 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów.

W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość. 

VIDEO: Wybory do Sejmu i Senatu 2019: "Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu?"

Wybory do Sejmu i Senatu 2019: "Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?"

VIDEO: Wybory do Sejmu i Senatu 2019: "Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Senatu?"

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

ŚciemaŚciema

15 3

A czy PKW przewiduje jakiś sposób kontrolowania liczenia głosów? W Anglii na przykład można "na żywo" obserwować liczących głosy. Był pomysł na zamontowanie kamer przy urnach ale ze względu na rzekome duże koszty zrezygnowano z niego (chociaż znając polskie realia to i tak zepsułyby się przy liczeniu :)) ). W ostatnich wyborach było sporo nieważnych głosów ze względu na zaznaczenie więcej niż jednego kandydata. Osobiście uważam, że mimo tego że sporo ludzi nie grzeszy inteligencją, to nie wierzę żeby ktoś nie potrafił postawić jeden krzyżyk w jednej kratce :)) Jak skontrolować możliwą sytuację, że członek komisji widząc głos na kandydata, który mu nie odpowiada, dokresla jeszcze jeden krzyżyk i uznaje głos za nieważny? :) 22:21, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

15 2

Jak ktoś nie wie na kogo głosować , to niech nie głosuje. Ludzie często oddają głos bo "znane nazwisko", czy "ładna, atrakcyjna kobieta" lub "przystojny mężczyzna". Jest to jednak bardzo ważna decyzja bo wpływa na przyszłości naszego kraju. 05:45, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMESEMES

10 1

Dobrze,że komuś przyszło do głowy zamieścić informacje na temat tego jak od strony technicznej należy głosować. Zawalają nas kilogramy materiałów prezentujących się kandydatów do Parlamentu, ale takich podstawowych informacji brak . Skutek jest taki, że tak wiele głosów okazuje się być nieważne. 09:18, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ROBI ROBI

8 3

Chyba na tą *%#)!& oddam głos... nazwisko mnie przekonuje :) 09:54, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyborca Wyborca

11 2

Społeczeństwo potrafi odróżnić ziarno od plew. Tu w Gorlicach też 11:43, 11.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

adam1adam1

7 3

Obyś miał rację. Do tej pory wybierano mniejsze lub większe zło czyli naprzelmian PiS i Po 13:01, 11.10.2019


DonekDonek

10 3

Haha w naszym okręgu Pis ma 75% glosow brawo sąsiedzi!!!! 15:12, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrzynastegoTrzynastego

5 4

Wszyscy na wybory bo 13 będzie pechowy dla j......... 19:32, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

$$$$$$$$$$$$

7 7

Niech ta dobra zmiana się skończy bo nie mam co robić już z tymi pieniędzmi 20:18, 11.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

POWIATOWY POWIATOWY

0 4

Predzej ty się skończysz ,jest taka opcja . 18:22, 12.10.2019


marmar

7 5

A jak oddać głos nieważny? W naszym okręgu do senatu kandyduje tylko Kogut i kandydat PiS-u.. 21:02, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA