Zamknij
REKLAMA

Mecenas Elżbieta Ruchała - adwokat, fundator, jeździec

18:51, 24.09.2019 | Agencja Reklamy GORLICE24.pl
Skomentuj
REKLAMA

Zapraszamy do przeczytania artykułu, którzy przybliża postać adwokat Elżbiety Ruchały, która poza byciem kandydatem na posła w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest przede wszystkim osobą o wszechstronnych zainteresowaniach i pasjach, które stara się realizować w każdej wolnej chwili. 

Kim jestem?

Mieszkam i pracuje w Nowym Sączu. Pochodzę z małej miejscowości Świdnik spod Nowego Sącza, gdzie moja Rodzina od pokoleń zajmowała się sadownictwem. Mama była też pielęgniarką na oddziale anestezjologii Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, a ja tam  uczęszczałam do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza. Ukończyłam studia na Wydziale Prawa, a następnie aplikacje adwokacką. Od 2013 r. jestem czynnym zawodowo Adwokatem i należę do Krakowskiej Izby Adwokackiej. Prowadząc Kancelarię w Nowym Sączu nie ograniczam się tylko do spraw zawodowych, angażuje się w działalność społeczną i polityczną. Polityka była zawsze obecna w moim domu z uwagi na fakt, iż mój dziadek nie był ulubieńcem władz w okresie PRL-u.

Adwokat i polityk?

Jestem Adwokatem, ponieważ nie tylko interesuje się zagadnieniami prawnymi i stosowaniem prawa, ale także lubię pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy zarówno majątkowe jak
i osobiste. Adwokat to także osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą.  Działalność społeczna to także pomaganie innym. Dlatego też moje predyspozycje zawodowe wpływają na to, że zajmuje się również polityką. Działalność społeczną trzeba lubić. Polityka to nie wszystko, poświęcam też wiele czasu na działalność społeczną i dlatego postanowiłam założyć fundację. Zajmuje się też jeździectwem.

Skąd pomysł na fundacje?

Idea fundacji powstała kiedy zapoznałam się z opłakanym stanem najciekawszych zabytków naszego regionu m.in. z XIII wieku, w tym obiektów sakralnych. Brak środków na ich zabezpieczenie i remonty może doprowadzić, że znikną ślady naszego dziedzictwa i dawnej architektury. Uznałam, iż bardzo istotne w zachowaniu dziedzictwa narodowego jest dbanie o zabytki naszej kultury, tradycje narodowe i regionalne. Upiększać Małopolskę mogę poprzez własne działania, na które mam faktyczny wpływ, zamiast opowiadać co można zrobić. Zadbane obiekty rozwijają turystykę naszego Regionu i stwarzają nowe miejsca pracy. W ślad za rozwojem turystyki rozwija się baza hotelowa, noclegowa i całe zaplecze z tym związane. Przykładem braku dbałości o nasze obiekty mogą być niektóre kamienice w Centrum Nowego Sącza, Niestety w mieście zarządzonym od lat przez opcje rządząca, politycy tej opcji opowiadają o budowaniu mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, których nie ma, podczas, gdy już dawno miasto mogło odkupić od właścicieli budynki, które są na sprzedaż i je odpowiednio zaadoptować.

Co Panią wyróżnia?

Jestem osobą niezależną, która może się poświęcić sprawom publicznym. Moje doświadczenie zawodowe może przysłużyć się do zmiany prawa, które niestety w ostatnich latach ciągle się zmienia, natomiast wprowadzane pseudo reformy nie służą obywatelom. Mam także zawód, dlatego też wejście do Sejmu, nie traktuje w kategoriach jedynej szansy na zmianę swojej sytuacji życiowej.  Polityk to nie jest zawód. Moje doświadczenie i wiedza pozwalają mi na racjonalne spojrzenie na wiele kwestii, w tym także gospodarki.

Do czego chce Pani przekonać wyborców?

Wiele osób, z którymi rozmawiam jest zmęczonych ich wieloletnią dominacjom PiS w naszym okręgu i szukają młodych, niezależnych ludzi, na których mogą zagłosować. Moim zadaniem będzie to, aby w szczególności zachęcić wyborców, aby w ogóle poszli do wyborów, bez względu na to, na kogo będą głosować. Powinniśmy poważnie traktować nasze przywileje jak i obowiązki obywatelskie. Należy pamiętać, że“złą władzę wybierają dobrzy ludzie, którzy nie chodzą na wybory” (Winston Churchill)

Oczywiście, że chce przekonać sympatyków innych partii politycznych, aby nie kierowali się tylko i wyłącznie propagandom telewizji publicznej, ale aby zastanowili się czy obraz Polski proponowany przez Koalicję Obywatelską nie będzie lepszy, a przynajmniej normalny.

Nie chce nikomu też prezentować utopii i poglądów w ramach mody na państwo socjalne, państwo rozdawnictwa i posad dla marnych, ale wiernych bo jestem prawnikiem i osobą racjonalną.  Chce normalnego, przyjaznego Państwa dla obywateli i przedsiębiorstw. Fundamentem dla naszego kraju są osoby pracujące zarobkowo i nasze rodzime firmy, bo to one utrzymują Państwo, a nie odwrotnie. Trzeba postawić na zmniejszenie podatków dla osób aktywnych i pracujących.

Wyszła Pani do ludzi i spotyka się z mieszkańcami. Na co się skarżą? A może są zadowoleni?

Mieszkańcy skarżą się na dramatyczną sytuację w Służbie Zdrowia, brak dostępności do leków, wydłużające się kolejki do specjalistów, zbyt niskie emerytury, zanieczyszczenie powietrza, drożyznę w sklepach. Obawiają się nieuzasadnionych kontroli prowadzonych działalności gospodarczych i konfiskaty majątku. Uważają, także, że program 500 plus w odpowiedzialnych, pracujących Rodzinach jest wartościowym rozwiązaniem, natomiast w Rodzinach, w których mężczyźni nie wyrażali chęci ich utrzymywania, program ten pogłębił brak ich aktywności.

Jakie są Pani spostrzeżenia jeżeli chodzi o wprowadzane zmiany w Sądownictwie i przepisach prawnych?

Jestem przeciwnikiem ciągłego zmieniania przepisów prawnych, zwłaszcza w sposób nieprzygotowany i o późnych porach nocnych. Taki sposób tworzenia prawa to  eksperymenty przeprowadzane na obywatelach i osób stosujących prawo, nie poprawiający systemu prawnego, a jedynie go niszczący. Mamy do czynienia z takimi sytuacjami jak np. kontrowersyjne zmiany wprowadzone do procedury karnej, gdzie Sędziowie tracą kontrolę nad procesem, a ministerstwo poprzez prokuraturę zyskuje kontrolę nad Sędziami. Cofamy się do czasów PRLu. Należy pamiętać, iż w chwili obecnej jednej człowiek skupia w ręku funkcję Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego. Pseudo reforma, której celem nie było dobro obywatela czy polepszenie funkcjonowania Sądownictwa (obywatela interesuje sprawne i sprawiedliwe działania Sądów Rejonowych, bo to są Sądy podstawowe dla większości spraw), a jedynie podporządkowanie ich władzy. Reforma to nie zmiana kadr, a szerokie działania poprzez m.in. zwiększenie ilości stanowisk sędziowskich, właściwe weryfikowanie wiedzy oraz doświadczenia życiowego kandydatów na Sędziów, mądry Sędzia winien być też odpowiednio wynagradzany. Hejt stosowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości – to nie są działania normalne i właściwe dla Państwa Prawa. Za błędy jednostek nie może też ponosić odpowiedzialności cały Wymiar Sprawiedliwości. Stwierdzenia Prezesa Kaczyńskiego, że bez Państwa wolny rynek nie istnieje. Postrzeganie przedsiębiorcy jako potencjalnego przestępcy i stosowanie konfiskaty rozszerzonej. Czy to jest wolność obywatela w swoim kraju?

Jakie jest Pani główne hasło wyborcze?

Państwo prawa i wolności. Czyli Państwo, w którym stanowi się mądre prawo, prawo które pomaga a nie szkodzi, brak ciągle zmieniających się przepisów, zatrudniania osób z kompetencjami w instytucjach publicznych, a nie osób z koneksjami . I wolności czyli m.in. poczucie bezpieczeństwa w swoim Państwie.

Publikacja sfinansowana z środków KWW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni

(Agencja Reklamy GORLICE24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (20)

PrezesPrezes

13 33

Śliczna ta blondi i mądra mmm 19:26, 24.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BlackBullBlackBull

6 3

Mało!
A może ma rodzinę i dzieci???? 09:24, 25.09.2019


PokoikPokoik

14 7

Wiesz co , bardzo mądra ; chce dbać o zabytki - to piękne Ale ,ale jeżeli wszyscy oni milczą lub przyzwalają na demoralizację dzieci przez wprowadzenie wychowania seksualnego i cały ten chory program to strach myśleć o przyszłości. Zniszczyć psyche dziecku to diabelskie dzieło. Pozdrawiam 09:33, 25.09.2019


pinokiopinokio

8 14

demoralizacje dzieci to wprowadza pis, nikt nie przeprowadził takich eksperymentów seksualnych na dzieciach jak księża za poparciem pisu. PiS pod przykrywką krzyża uprawia pedofilię, a działacze pis biją swoje żony albo je publicznie upokarzają jak poseł Pięta. 11:41, 25.09.2019


SwójSwój

38 5

I nazwisko niczego sobie ? 21:02, 24.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

boosboos

17 7

,,Dominacja PIS'' mówi Pani a na co mają głosować ?? Lepsi mierni niż mizerni . 23:30, 24.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ROBIROBI

32 3

Rozumiem że jest to artykuł sponsorowany...ale to nazwisko - mrrrr :) 04:48, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

19 10

Nazwisko do mnie przemawia- GŁOSUJE NA NIĄ !!! 09:26, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolkarolka

8 6

no tak nie ważne jak zdobywać głosy byle je mieć głosować na kogoś bo ma blond włosy itakie czy inne nazwisko pewnie czemu nie 10:01, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FranekFranek

30 12

Fajna "babka" tylko ta koalicja obywatelska. Zatem NIE 10:03, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamioeńKamioeń

12 15

Lepiej zagłosować na Zielińską ,która nagle zmieniła poglądy ,by zostać przy kasie . Jak Czarnecki ... Albo Radny ,który obiecał wyborcom walkę o ich sprawy ,a tu za pół roku kandyduje na posła . Czy to fair (patrz np Pani Tumidajewicz PSL ) 11:54, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

10 5

Po wypowiedziach komentujących waham się: , gdyż jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską to NIE, ale blondynka, to nazwisko i jeżdziec - jestem za TAK. 12:47, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leelee

11 1

uczęszczała na oddział anestezjologii , ciekawy kierunek. 14:03, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

atojaatoja

8 14

Właśnie spotkałem panią Elżbietę w gorlickim Parku Miejskim. Miło się rozmawiało.Skromna ale wie czego chce. 13 października jestem "za". Pani adwokat.......
życzę powodzenia. 18:26, 25.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tralalatralala

4 1

Jak na Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, tak i politycy przed wyborami. 20:37, 25.09.2019


FilipFilip

18 4

Mecenas, czy adwokat? Pani *%#)!& Mówi pani o zwiększeniu liczby sędziów. W Polsce mamy największą ilość sędziów w Europie na 10 tyś. mieszkańców, a przewlekłość spraw ogromna. Trzeba tak zmienić prawo, by sędziowie za swoją pracę odpowiadali przed suwerenem (wyborcami), a nie przed kolesiami. Jedyna kasta, która nie została zreformowana. Trzyma się dobrze. Popatrzcie jakie zarobki mają za swoją ciężką pracę. Do tego immunitet, który powinien ich chronić jedynie na sali sądowej. Prawda pani *%#)!& 20:40, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aloalo

16 5

Gdzież ten"Wydział Prawa"pani ukończyła?Mam nadzieję,że nie tam gdzie Śliwa czy Bartuś... 20:53, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaajaa

16 1

Od dłuższego czasu jestem przekonany, że nikt przyzwoity do takiego KO nie pójdzie... 20:55, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

13 3

Tak właśnie ludzie głosują : bo to ładne włosy czy fajne nazwisko. Nie znasz się na polityce - nie głosuj 21:15, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Głos rozsądkuGłos rozsądku

7 2

Głosuję na Panią Elżbietę -idzie młodość? 12:06, 30.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA