Zamknij

Na czym dokładnie polega badanie gruntu?

09:20, 14.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:20, 14.07.2021

Badanie gruntu to bardzo ważna czynność. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy, powinno się przeprowadzić profesjonalne badania geologiczne gruntu. Niezależnie od tego czy chodzi o dewelopera czy i budowę naszego prywatnego domu, znajomość podłoża gruntowego jest wręcz niezbędna. Co warto wiedzieć o badaniach geologicznych gruntu?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co to jest badanie geotechniczne gruntu?
  • Jak znaleźć profesjonalną firmę świadczącą usługi w zakresie geologicznego badania gruntu?

Badania geologiczne to swojego rodzaju „zielone światło: dla budowniczych, że mogą rozpocząć prace budowlane. Dodatkowo ekspertyzy geologiczne pozwalają stwierdzić, czy planowana na danym gruncie inwestycja jest możliwa do zrealizowanie, czy jednak należy nanieść poważne poprawki w planach architektonicznych budynku. Co ciekawe badanie gruntu jest przeprowadzane nie tylko w przypadku budowy domów, ale także na potrzeby przemysłu wydobywczego (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/sejsmiczne-prace-polowe/ ). Warto wiedzieć, że dla inwestorów ważne są kategorie geotechniczne, ponieważ na gruncie o pierwszej kategorii geotechnicznej buduje się domy jednorodzinne, na gruntach drugiej kategorii powstają skomplikowane konstrukcje- na przykład filary mostowe.

Badanie gruntu - na czym polega?

Badanie gruntu pozwala uzyskać wiele cennych informacji. Na miejscu wskazanym do zbadania, geologowie pobierają próbkę gruntu, wykonując odwierty geologiczne i badają ją w laboratorium. Już na podstawie wstępnych oględzin przy pobieraniu gruntu, geolog jest w stanie wysnuć wstępne wnioski, co do badanej gleby.  Geolodzy potrafią naprawdę sporo wywnioskować prowadząc swoje badania, co znacznie ułatwia późniejsze prace na badanym gruncie (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/uslugi-geologiczno-wiertnicze/wiercenia-geotechniczne/ ).

Co nam dają badania geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne pozwalają między innymi poznać jak ziarnistość gruntu. Geolog e w stanie zbadać, czy grunt ma tendencję do osiadania i w jakim stopniu. Dzięki geologom jesteśmy w stanie poznać poziom wód gruntowych na badanym obszarze. Do badania gruntu używa się różnych metod (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/inzynierskie-badania-geofizyczne/ ). Dla osób niezorientowanych w temacie ciekawostką będzie fakt, że inwestorzy, którzy planują budowę na gruncie o konkretnym nachyleniu, zawsze czekają na ekspertyzę geologiczną w zakresie stateczności skarpy. Po zapoznano się ekspertyzą firma projektująca budynek na takim terenie, musi zastanowić się nad kolejnymi swoimi krokami. Ekspertyza geologiczna zawiera w sobie szereg dokumentów, w tym mapę badanej działki z zaznaczeniem, gdzie dokładnie prowadzono prace, przekroje geotechniczne ilustrujące budowę geologiczną podłoża działki oraz informacje o poziomie wód gruntowych. Całość powinna być opatrzona stosownym opisem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%