Zamknij
REKLAMA

Prezent na roczek - co wybrać?

08:29, 16.06.2021 | materiały partnera

Niezwykłym wydarzeniem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców, są pierwsze urodziny, czyli tak zwany roczek. Zwyczajowo odbywa się wówczas pierwsze w życiu maluszka urodzinowe przyjęcie. Zapraszani są goście, jest tort, wyśpiewane gromko „Sto lat”, no i… prezenty! W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tą ostatnią kwestią i podpowiemy, co warto podarować roczniakowi.

1. Prezenty na roczek – kilka sprawdzonych pomysłów

2. Zabawki edukacyjne – na jakie się zdecydować?

3. Książki dla roczniaka – w co zaopatrzyć biblioteczkę małego czytelnika?

Prezenty na roczek – kilka sprawdzonych pomysłów

Sklep z zabawkami to miejsce, które musi odwiedzić każdy, kto wybiera się na roczek. Pierwsze urodziny to doskonała okazja, by obdarować maluszka dobrej jakości zabawkami, których świat dziecko tak naprawdę dopiero odkrywa. Prezent na roczek powinien spełniać kilka kryteriów, o czym warto pamiętać podczas zakupów.

Powinien być:

 • bezpieczny – wykonany z certyfikowanych materiałów, które w żaden sposób nie zagrażają dziecku w czasie zabawy, użyte farby itp. powinny być ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia;

 • edukacyjny – dobrze, jeśli zabawka wspomaga rozwój maluszka i zachęca go do odkrywania świata;

 • praktyczny – to ważne, by prezent nie leżał w kącie, dlatego należy wybierać takie zabawki, które na pewno się sprawdzą lub akcesoria, które przydadzą się maluchowi w tym wieku (kocyk, gryzak, zestaw sztućców itp.).

Oto kilka gotowych propozycji, z których można skorzystać, kupując prezent na roczek:

 • zabawki rozwojowe,

 • zabawki sensoryczne,

 • książki dla roczniaka,

 • zabawki do kąpieli,

 • puzzle dla niemowlaka,

 • układanki dla dzieci,

 • klocki drewniane,

 • kostki edukacyjne,

 • konik na biegunach,

 • sorter drewniany.

Zabawki edukacyjne – na jakie się zdecydować?

Prezent dla rocznego dziecka powinien przede wszystkim wspierać jego rozwój, głównie motorykę małą. Dziecko w tym wieku podczas zabawy intensywnie ćwiczy koordynację ręka-oko i warto pójść właśnie w tym kierunku. Dobrym pomysłem może być zatem sorter, puzzle, wszelkiego rodzaju układanki, przeplatanki. Prawdziwym hitem może się jednak okazać tablica manipulacyjna. Jest to zabawka, która zapewni dziecku rozrywkę na dłuższą chwilę, ponieważ zaspokaja jego naturalną potrzebę ciągłego „majstrowania”. Taka tablica wyposażona jest w różnego rodzaju elementy, które maluszek może przesuwać, otwierać, obracać, wciskać, obserwować, jaki skutek przynoszą jego działania itp. Tablica może także posiadać elementy dźwiękowe, które zwiększają jej atrakcyjność w oczach dziecka.

Książki dla roczniaka – w co zaopatrzyć biblioteczkę małego czytelnika?

Książki mają niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Ich zalet nie sposób wymienić. Rok to idealny wiek na wprowadzanie w życiu maluszka nawyku czytania. Oczywiście nie chodzi o to, by maluszek siedział bez ruchu, zasłuchany w treść książeczki. Książki dla roczniaka mają z reguły twarde i odporne na uszkodzenia strony, co pozwala wielokrotnie przeglądać książeczkę małymi rączkami. Warto zwrócić uwagę na książki, które wspomagają rozwój mowy – na przykład seria „Pucio” czy „Jano i Wito”. Sprawdzą się także książki z prostym tekstem oraz wszelkiego rodzaju rymowanki; dzieci w tym wieku lubią rytm i melodię. Może to być także coś w rodzaju prostego w odbiorze komiksu. Ponadto ciekawym wyborem będą także książeczki z okienkami, które malec może samodzielnie otwierać, sprawdzając, co się pod nimi kryje. Na rynku wydawniczym jest dziś mnóstwo propozycji, które trafią w gust najmłodszych czytelników. Zawsze warto dołączyć książeczkę do prezentu na roczek.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%