Zamknij

Import z Chin - jak zacząć?

09:08, 11.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:09, 11.06.2021

Wielu przedsiębiorców planuje import towarów z Chin ze względu na atrakcyjne ceny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to skomplikowany proces. Zaczynając od znalezienia odpowiedniego dostawcy, sprawdzenia rzetelności fabryki, zapoznania się z wymaganymi przepisami, wybrania odpowiedniej metody transportu oraz prawidłowego przejścia odprawy celnej. Z pewnością jest to przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować zawczasu.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest zarejestrowanie swojej własnej działalności. Import z Chin nie wymaga konkretnej formy rejestracji, dlatego działalność gospodarczą można zarejestrować zarówno w formie jednoosobowej jak i spółki z.o.o. Po zarejestrowaniu działalności należy wystąpić o przyznanie numeru EORI - jest on niezbędny do przeprowadzenia importu z Chin do Polski (jak również innych krajów członkowskich Unii Europejskiej).

Kolejnym równie ważnym krokiem jest rejestracja w w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (w skrócie BDO). Wraz z początkiem roku 2020 wszystkich importerów, którzy:

– wprowadzają na terytorium kraju sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie bądź akumulatory

– wytwarzają lub prowadzą do ewidencji odpadów

– produkują lub importują opakowania

obowiązuje rejestracja w BDO, która wiąże się z opłatami rocznymi i opłatami produktowymi od ilości wprowadzonych w obrót produktów. Zarówno złożyć wniosek o przyznanie numeru EORI jak i rejestracji w BDO można w formie online.

JAK ZNALEŹĆ DOSTAWCĘ Z CHIN?

Po dokonaniu wstępnych formalności należy przystąpić do szukania dostawcy z Chin. Dwie najbardziej powszechne opcje szukania chińskich dostawców to szukanie przez internet na platformach B2B takich jak np. Alibaba lub poprzez wzięcie udziału w chińskich targach handlowych.

  • Przeglądanie ofert na platformach zakupowych działających na zasadach B2B (business to business) jest opcją prostszą, gdyż potrzebny będzie jedynie dostęp do internetu. Przykładem strony nastawionej na sprzedaż hurtową może być Alibaba.
  • Uczestnictwo w targach handlowych jest natomiast przedsięwzięciem na znacznie większą skalę, ponieważ wiąże się ze znalezieniem odpowiednich targów, zarejestrowaniem się jako uczestnik, zorganizowaniem wizy do Chin jak i całej podróży. Aczkolwiek daje możliwość bezpośredniego kontaktu z dostawcami, a co za tym idzie - z dużo większym zasobem możliwości.

Zarówno szukając dostawców internetowo jak i poprzez uczestnictwo w targach najważniejszym krokiem jest zweryfikowanie rzetelności chińskiego dostawcy. Ważne aby przez cały proces załatwiania importu nie tracić czujności, gdyż ceny towarów są nieraz na tyle atrakcyjne, że skuszony ofertą importer łatwo może paść ofiarą oszustwa. Odpowiednia weryfikacja dostawcy nie tylko zaoszczędzi stresu i kłopotów jak również zapewni nas o wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego. Warto zadawać jak najwięcej pytań, dopytywać o najistotniejsze kwestie, sprawdzić czy dana fabryka posiada odpowiednie licencje i certyfikaty jak również sprawdzać opinie innych przedsiębiorców na forach internetowych.

Po przeprowadzeniu weryfikacji chińskiego dostawcy dobrym posunięciem będzie spisanie umowy jako dodatkowej formy zabezpieczenia.

JAK SPRAWDZIĆ JAKOŚĆ TOWARU?

Następnym zadaniem po znalezieniu odpowiedniego dostawcy jest zamówienie próbek danego towaru. Przed zakupem hurtowej ilości produktów warto upewnić się co do ich jakości, a najlepszym tego sposobem oprócz przejrzenia opinii i zdjęć jest złożenie zamówienia składającego się z próbek.

W momencie, gdy ruszy hurtowa produkcja towaru niezwykle ważna jest kontrola jakości, która powinna być w miarę możliwości jak najczęstsza. Dzięki niej można w pełni ocenić czy towar spełnia oczekiwania. Najlepiej już na etapie negocjacji z dostawcą zastrzec sobie możliwość kontroli produkcji. Z pewnością lepszą opcją będzie indywidualna kontrola jakości na miejscu, w takim wypadku warto również odwiedzić fabrykę, w której wytwarzane są produkty. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, kontroli jakości można dokonać również na odległość poprzez np.: ustalenie z dostawcą, że będzie przesyłać próbki z danych partii produkcji.

WYBRANIE FORMY PŁATNOŚCI

Przed przystąpieniem do transakcji należy sprawdzić dostępne formy płatności i wymagania. Płatności zazwyczaj dokonywane są w dolarach amerykańskich. Jeśli współpraca jest stała, a transakcje przeprowadzane często warto rozważyć założenie konta walutowego w USD. Jeśli do transakcji dochodzi sporadycznie trzeba pamiętać o różnicach w kursie przez co kwota pomiędzy fakturą przeliczoną w polskiej walucie a zapłatą przewalutowaną przez bank może się nieco różnić.

Transakcji można dokonać korzystając z różnych form transferu środków m.in.:

PayPal - przelew przekazywany konkretnemu, zweryfikowanemu kontu bankowemu, stosowany głównie do transakcji o mniejszej wartości.

Akredytywa - dokument wiążący sprzedającego, kupującego oraz bank, daje gwarancję zapłaty w danym terminie i w danej wysokości, stosowany głównie do transakcji o większej wartości.

IMPORT Z CHIN DO POLSKI

Po wyprodukowaniu danego towaru należy wybrać odpowiednią formę transport towaru z Chin do Polski. Również na tym etapie należy zachować czujność, gdyż wszelkie oferty przewozu w zaskakująco niskiej cenie są najprawdopodobniej ofertami od oszustów. Wielu dostawców oferuje przewóz towaru za dodatkową opłatą jednak często wiąże się to z naliczeniem wysokiej prowizji, która sprawia, że koszt całego transportu znacznie wzrasta.

Do dyspozycji są cztery opcje, których wybranie zależy od wielkości zamówienia, środków finansowych oraz czasu realizacji.

  • transport drogą morską – najtańsza z form transport, czas realizacji to około 30 dni, wyładunek towaru ma miejsce w porcie Gdynia lub Gdańsk, drogą morską można przewozić drobnicę jak i towary w pełnych kontenerach
  • transport lotniczy – najdroższa z form transportu, aczkolwiek czas realizacji jest najkrótszy (około 3-7 dni), transport lotniczy posiada jednak wiele ograniczeń, nie wolno przewozić towarów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne lub zbyt ciężkie, stosowany jest przede wszystkim do przewozu towarów o wysokiej wartości
  • transport kolejowy – czas realizacji wynosi od 14 do 17 dni, drogą kolejową również można przewozić zarówno drobnicę jak i pełne kontenery
  • przesyłka kurierska – poprzez skorzystanie z firm takich jak np.: DHL lub FedEx, które posiadają szeroką ofertę usług

JAK WYGLĄDA ODPRAWA CELNA W POLSCE?

Ostatnim etapem importu jest odprawa celna w miejscu przeznaczenia, czyli w tym wypadku w Polsce. Prawidłowe przejście odprawy celnej jest niezbędne do uzyskania poświadczenia ZC299, które dopuszcza towar do obrotu gospodarczego.

Do przejęcia towaru potrzebny jest szereg dokumentów:

  • faktura handlowa
  • list przewozowy
  • deklaracja zgodności CE (jeżeli produkt posiada CE)
  • świadectwo pochodzenia
  • inne dokumenty, certyfikaty oraz licencje w zależności od importowanego towaru

PODATEK VAT I CŁO PRZY IMPORCIE Z CHIN

Należy pamiętać, że w momencie, gdy towar przechodzi odprawę celną naliczany jest podatek VAT w zależności od rodzaju towaru. Stawka VAT w większości przypadków importu z Chin wynosi 23%. Zadaniem importera jest wyliczenie należnego podatku i opłacenie go w przeciągu 25 dni od otrzymania dokumentu celnego z Urzędu.

W kwestii stawek celnych, towar może zostać obarczony konieczność zapłaty naliczonego cła. Wysokość cła zależy od stawek celnych w zależności od rodzaju towaru. Stawki celne można sprawdzić w internetowej wyszukiwarce ISZTAR.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%