Zamknij

Zakup mieszkania od dewelopera ? na co zwrócić uwagę?

09:31, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:32, 18.05.2021

Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym pragniemy, by w stu procentach odpowiadało naszym gustom i potrzebom, co biorąc pod uwagę ogromny koszt takiej inwestycji nikogo nie dziwi. Mieszkanie od dewelopera nie jest jednak gwarantem jakości, wysokiego standardu i jasności prawnej, więc warto wiedzieć, na co uważać podczas takiego zakupu, by potem przez lata nie żałować źle zainwestowanych pieniędzy. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych spraw, na które należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego.

Deweloper

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy deweloper, z którym planujemy wejść w współpracę, jest uczciwy. Wstępnie pomogą nam w tym opinie w internecie oraz poczta pantoflowa, ale nie warto opierać się tylko na takich metodach. Zanim zaczniemy dopełniać formalności warto sprawdzić, czy deweloper ma pozwolenie na budowę i prawo do zarządzania gruntem oraz poprosić go o numer księgi wieczystej – w takim wypadku sami możemy sprawdzić, kto jest właścicielem ziemi, na której powstaje budynek. Inwestor ma obowiązek udzielić nam takich informacji i przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty.

Lokalizacja

Pomimo tego, że większość inwestycji deweloperskich ma pięknie brzmiące nazwy, obecnie niewiele z nich powstaje na terenach rzeczywiście atrakcyjnych z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Takich działek jest coraz mniej, w związku z czym inwestorzy zmuszeni są szukać działek na obrzeżach miast, w których brak rozwiniętej komunikacji miejskiej, punktów handlowo-usługowych oraz szkół lub placówek zdrowotnych. W broszurach oraz na stronach internetowych deweloperów często pojawiają się obietnice, że takowe mają dopiero powstać, ale nierzadko nie jest to prawda - czasami inwestorzy nie przestrzegają nawet planów zagospodarowania przestrzennego.

Czas zakupu mieszkania

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to nierzadko inwestycja, na której efekty trzeba poczekać nawet kilka lat. Najciekawsze lokale np. tanie mieszkania w Krakowie zwykle sprzedają się jeszcze przed rozpoczęciem budowy – wraz z kończeniem każdego kolejnego etapu budowy ceny rosną. Najdroższe są oczywiście mieszkania już ukończone, ale jeśli się na takie decydujemy, mamy pewność tego co kupujemy w przeciwieństwie do zakupu mieszkania, które dopiero jest w planach – w takiej bowiem sytuacji możemy nadziać się na nieuczciwego dewelopera, który może okazać się niewypłacalny lub rozwiązać firmę.

Umowa

Umowa, najpierw rezerwacyjna a następnie deweloperska, powinna zawierać najważniejsze informacje na temat kupowanego mieszkania (np. metraż, standard techniczny itp.) i być w pełni zgodna z prawem – niedopuszczalne są zapisy o zakazach możliwości wniesienia reklamacji i czujność powinny wzbudzić różnego rodzaju kary (np. za odstąpienie od umowy), zwłaszcza jeśli są podejrzanie wysokie.

Jak przy każdej dużej inwestycji, także podczas zakupu mieszkania od dewelopera musimy uważać na wiele czyhających na nas pułapek. Odpowiednie przygotowanie prawne do takiej operacji z pewnością oszczędzi nam wielu zmartwień, nie mówiąc już o pieniądzach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%