Zamknij

Kredyt inwestycyjny dla firmy - co musisz wiedzieć

13:03, 19.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:04, 19.04.2021

Każda firma wchodząca na rynek liczy na osiągnięcie sukcesu. Ale nie liczy się jedynie sam pomysł, znalezienie środków na jego realizacje, wybranie odpowiedniego lokalu czy pracowników, którzy będą budowali jego renomę. Z czasem może się okazać, że aby firma się rozwijała niezbędne są nowe inwestycje. Wówczas może się sprawdzić kredyt inwestycyjny. Czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

Co to jest kredyt inwestycyjny

Kiedy niezbędna jest nam pożyczka na poczet rozwoju firmy, warto rozważyć kredyt inwestycyjny dla firm. Wszystkie przedsięwzięcia, jakie mogą wspomóc naszą firmę, otworzyć ją na nowe możliwości czy rynki, spowodować zwiększenie naszej sprzedaży i zysków są zazwyczaj kosztowne i mogą wymagać dodatkowej gotówki. Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym. Za jego pośrednictwem możemy sfinansować takie rzeczy jak zakup środków trwałych (np maszyn, linii produkcyjnych), wartości niematerialnych oraz prawnych, zakup udziałów czy papierów wartościowych lub zakup nieruchomości. Co istotne, aby otrzymać taki kredyt nie musisz działać na rynku od wielu lat, gdyż wiele banków oferuje finansowania także dla firm nowych.

Warunki kredytowania

Każda firma dysponuje innymi możliwościami i innymi potrzebami. Dlatego kredyt inwestycyjny zawierany jest najczęściej w oparciu o indywidualne warunki wypracowane z danym bankiem. Rozpoczynając rozmowy instytucja finansowa zweryfikuje nie tylko przygotowane przez nas dokumenty, ale - jak w każdym produkcie finansowym - zapozna się w pierwszej kolejności ze zdolnością finansową naszego przedsiębiorstwa. Zweryfikuje obroty naszej firmy oraz sprawdzi ryzyko potencjalnej, wskazanej przez nas inwestycji. 

Na pewno musimy liczyć się z tym, że niezbędny będzie z naszej strony dość wysoki wkład własny. Większość banków oczekuje wkładu w wysokości ok 20-30% wartości inwestycji. Niektóre banki mogą jednak oferować kredyt inwestycyjny bez wkładu własnego, dlatego warto zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. 

Kredyt inwestycyjny może być krótko -, średnio - lub długoterminowe. Może zostać zawarty przez nas na okres od roku do nawet 20 lat, co zależy przede wszystkim od wielkości inwestycji jak również od oferty danego banku. Oczywiście wszystko warunkuje kwota, jaką potrzebujemy. Możemy się spotkać bowiem z kredytami udzielanymi na bardzo duże kwoty (nawet milionowe).

Formalności

Kredyt inwestycyjny, z uwagi na to, że może wymagać dużego finansowania i poważnych analiz, obarczony jest dostarczeniem przez nas szczegółowej dokumentacji. Aby zawrzeć kredyt inwestycyjny dla firm będziemy potrzebować dobrego biznesplanu. To podstawa, która może zdecydować o chęci udziału banku w naszej inwestycji. Poza tym będziemy musieli złożyć dokumenty rejestrowe firmy, a także dokumenty finansowe tj. bilans, rachunek zysków i strat, PIT czy zaświadczenia o wysokości osiąganych przychodów. Możemy również zostać poproszeni o załączenie wyciągu z rachunku firmowego. Dodatkowo bank może wymagać od nas zabezpieczenia w postaci weksla in blanco, wpisu do hipoteki, cesji wierzytelności lub blokady rachunku firmowego.

Pamiętajmy również, że kredyt inwestycyjny, chociaż zawierany na warunkach indywidualnych, będzie charakteryzował się niemal standardowymi kosztami tj. np marża banku, opłata przygotowawcza czy prowizja za udzielenie kredytu (wynosząca do 5%).

Pomimo jednak oczywistych kosztów, warto zastanowić się nad tym czy zysk z zawarcia kredytu inwestycyjnego dla firm nie jest większy od potencjalnej straty. W końcu rozwój firmy może być tego wart.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%