Zamknij

Jak uzyskać styl vintage we wnętrzach?

15:35, 24.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:38, 24.02.2021

Styl vintage pozwala uzyskać wiele kreatywnej swobody i tworzyć przestrzenie z duszą, niepowtarzalne i pełne niezwykłego charakteru. Jest chętnie wybierany przez osoby, które cenią sobie klasyczne wzornictwo i chcą łączyć przeszłość ze współczesnym stylem życia. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu vintage.

Vintage - co to znaczy?

W dosłownym tłumaczeniu „vintage” oznacza szlachetne wino, wytwarzane z owoców z pochodzących ze zbiorów z jednego sezonu. Podobnie jak w przypadku trunku, styl vintage we wnętrzach kojarzony jest z doskonałym smakiem, dojrzałością i klasą. Co ciekawe, najpierw pojawił się w modzie, dopiero później zawitał do wystrojów wnętrz. Vintage nie ma sztywnie określonych ram czasowych, dlatego często spotkamy w nim mariaż mebli i przedmiotów z różnych dekad, a nawet – z różnych epok. Powszechnie przyjęło się jednak określać go jako wzornictwo XIX i XX wieku, mniej więcej do lat 80. „Najmłodsze” meble, dekoracje i akcesoria vintage mogą mieć już ok. 30 lat.

Retro czy vintage – jaka jest różnica? Powszechnie przyjęło się używać pojęć retro i vintage zamiennie, jednak nie do końca zgodnie z prawdą. Retro oznacza bowiem współczesne rzeczy i meble stylizowane zgodnie z estetyką przeszłości, natomiast przedmioty vintage wyróżnia autentyczne pochodzenie. Obecnie na popularność stylu vintage z pewnością wpływają postawy proekologiczne i filozofia „less waste”, ponieważ promuje ponowne wykorzystanie wiekowych przedmiotów oraz danie im nowego życia.

Mieszkanie w stylu vintage

Jak urządzić mieszkanie stylu vintage? Nie musimy od razu wydawać fortuny na antyki. Oryginalne, stare meble i przedmioty w dobrym stanie możemy znaleźć na targach staroci, w komisach czy w internecie. Wiele osób za niewysoką cenę chce pozbyć się nieużywanej komody po babci, czy zalegającego na strychu fotela. Z pewnością trafimy na wiele perełek, które wprowadzą do wnętrz niezwykły klimat. Vintage jest trudnym stylem – wymaga doskonałego wyczucia, ponadprzeciętnej znajomości wzornictwa i wyobraźni przestrzennej. Nie każdy też jest w stanie wyobrazić sobie meble w kontekście innych elementów wyposażenia.

Aranżacje w stylu vintage możemy uzyskać na dwa sposoby – do nowoczesnego wnętrza dodając historyzujące wyposażenie, lub na odwrót – wprowadzając współczesne elementy do zastanych, starych. W stylu vintage dużą rolę odgrywają elementy architektury, takie jak oryginalne, drewniane drzwi, stolarka okienna, gipsowe sztukaterie lub drewniane czy kaflowane posadzki. Warto je naprawić i przywrócić dawny blask. Wtedy z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem przez kolejne lata.

Żeby wnętrze nie trąciło muzealną myszką, unikajmy dosłowności – nie każdy element wyposażenia musi być jednakowo wiekowy. Wypoczynkowy fotel z lat 60. XX wieku możemy zestawić ze współczesnymi, minimalistycznymi oprawami oświetleniowymi. Wzorzysty dywan pięknie przykryje posadzkę z klasycznym parkietem w kwadrat czy jodełkę. Jasny, minimalistyczny narożnik możemy postawić na tle tapety z geometrycznym wzorem.

Kolorystyka vintage

Ze względu na niedoprecyzowane ramy czasowe, kolorystyka stylu vintage jest bardzo szeroka. Często wspólnym mianownikiem są zgaszone kolory – ciemna zieleń, musztardowa żółć, brąz, pomarańcze i ceglane czerwienie. Popularne były geometryczne wzory, które królowały w Polskich wnętrzach w latach 60. i 70. XX wieku. We aranżacjach retro i vintage spotkamy też nieśmiertelną biel i czerń. Obecnie wielu producentów wyposażenia wnętrz tworzy kafle, mozaiki i tapety nawiązujące do wzorów przeszłości. Do wyposażenia łazienki w stylu vintage możemy wykorzystać też stylizowaną armaturę i charakterystyczne wanny wolnostojące na nóżkach.


Łazienka w stylu vintage – drobna mozaika z charakterystycznymi gorsecikami tworzy piękne tło dla politurowanej ławy, stylizowanej armatury i ciekawie łączy się ze współczesnym prysznicem typu walk-in. Fot. Tubądzin

Meble vintage

Wiele z mebli zostało wykonanych z wysokogatunkowych materiałów, dlatego pięknie się starzeją. Szukajmy mebli z naturalnego drewna, płyt drewnopochodnych, sklejki, lub tworzywa sztucznego. Szczególnie lata 50. i 60. XX w. to okres intensywnego rozwoju technologicznego, gdzie na masową skalę produkowano meble na wtryskarkach i w zakładach przemysłowych. Te z naturalnego drewna wyróżnia wysoka jakość – często niewielkim kosztem - możemy samodzielnie je odnowić i dać im drugie życie w pięknym wnętrzu.

Dekoracje vintage

Wnętrza w stylu vintage uzupełnijmy ulubionymi bibelotami. Ten styl ma wiele środków wyrazu, dlatego wybierzmy te, które najlepiej oddadzą naszą osobowość: pamiątkowy zegar babci czy ceramika przywieziona z dalekiej podróży, a może rodzinne fotografie? Wnętrza vintage świetnie podkreślą też plakaty i grafiki, zwłaszcza oryginalne lub stylizowane na retro. Do zrównoważenia dużej ilości mebli możemy wprowadzić sztukę nowoczesną – abstrakcyjny obraz, lub ciekawą rzeźbę. Kryształowe kieliszki ciekawie wyeksponujemy w nowoczesnej, minimalistycznej witrynie.

Aktualnie styl vintage składnia się nieco ku eklektyzmowi – miesza i łączy elementy współczesności z przedmiotami wiekowymi w sposób przemyślany i kontrolowany. Nie są to wnętrza znane ze sztampowych katalogów: są bardziej osobiste i przytulne, dlatego chętnie wybierają je indywidualiści, nie podążający za wnętrzarską modą. Gdzie szukać inspiracji na aranżacje w klimacie vintage? Galeria wnętrz Domni to kopalnia projektów i pomysłów na piękne wnętrza.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%